Budoucnost monitorů je v rozlišení 4K a dlouho tomu bránila spíš špatná podpora ze strany Windows. Ta se už konečně mění k lepšímu, a protože cena pomalu klesá a i běžné herní počítače zvládají většinu náročných her bez problémů ve 4K, bylo by škoda toho nevyužít. Na úhlopříčce větší než 24″ se vyšší rozlišení hodí.

Rozlišení UHD nabízí čtyřikrát větší plochu, a tím pádem i vyšší jemnost. 4K monitory s jiným než TN panelem pořídíte už zhruba od 8000 Kč, ty lepší s technologií G-Sync za dvojnásobek. IPS přináší mnohem lepší obraz, ale potenciálně pomalejší odezvu. Jak je na tom herní Predator?

Acer již dříve představil 28″ Predator XB281, ovšem jeho TN panel může mnoho lidí kromě ortodoxních hráčů odradit. Pokud nemáte počítač čistě na akční hry a nejde vám primárně o co nejrychlejší odezvu, má Acer v nabídce Predator XB271HK v ceně 20 790 Kč. Ten nabízí stejné rozlišení 3840 × 2160 px na 27″ úhlopříčce a hlavně IPS panel. Respektive jde o kvalitní typ AHVA od výrobce AU Optronics a plně 10bitový sRGB panel. Displej je samozřejmě příjemně matný se silnou vrstvou proti odleskům.

img_6829 img_6831

Monitor nabízí snímkovou frekvenci 60 Hz (na modely se 144Hz panelem si u 4K ještě budeme muset počkat) a disponuje modulem G-Sync pro synchronizaci s frekvencí obrazu od grafické karty. Ten najdete spíše jen v dražších monitorech a jeho přínos popíšeme v samostatném boxu.

img_6848
Úroveň odlesků Acer minimalizoval

HDMI je jen do počtu, použijte lepší DisplayPort

V příslušenství monitoru najdete kabely HDMI i DisplayPort, dále kabel pro USB 3.0 hub. Připojení k počítači je nejlepší přes DisplayPort 1.2, se kterým využijete G-Sync, ale 4K obraz získáte i přes HDMI 1.4, i když jen na 30 Hz a bez funkce G-Sync. V případě počítače se starší grafikou budete mít pravděpodobně 30Hz obraz i přes DisplayPort (verze 1.1).

img_6832
DisplayPort 1.4, HDMI 1.4 a dvě USB 3.0

Predator má velmi tenké rámečky, kromě spodního pruhu s logem a ovládacími tlačítky jsou to jen dva milimetry plastu. To se týká antiodrazivé vrstvy, samotný obraz ale začíná o něco dále a skutečná tloušťka činí 8 milimetrů. Což je i tak slušné číslo a jeden z nejtenčích rámečků na trhu. Predator se dále chlubí podsvícením typu Edge-array a 10bitovými barvami. Při nastavení nižšího jasu obraz netrpí blikáním, pro podsvícení používá konstantní proud a ne pulsně-šířkovou modulaci, kterou by citlivější oči vnímaly rušivě.

img_0003img_0002

Porovnání šířky rámečků. Dva milimetry to nejsou…

Možnosti polohování

Masivní stojan má v sobě průchod na kabely a na stole je doširoka rozkročený dvěma kovovými nohami. Výškové nastavení probíhá velmi pohodlně pojížděním ve dvou kolejnicích od 5,8 centimetrů nad hranou stolu až po 20,8 cm (měřeno pro spodní kraj obrazu). Monitor můžete ve stojanu také lehce otočit na výšku (pivot), naklonit −5 až +35°) nebo přišroubovat na jiný držák systému VESA. V případě práce na výšku by mohl být rušivý dolní (respektive teď už levý) pruh, ale to je daň za design. Mechanické provedení je velmi dobré.

img_6845 img_6846

Na levém boku jsou dva porty USB 3.0, pro jejichž funkčnost samozřejmě musíte zapojit ještě dodávaný USB kabel mezi počítač a monitor. Takové využití je většinou sporné, konektory nejsou zase tak dobře přístupné pro častější používání, ale můžete je použít třeba pro USB dongle bezdrátových sluchátek. Právě na ty Acer také myslel a horní část stojanu slouží pro jejich zavěšení.

img_6843img_6838

Monitor disponuje i dvěma reproduktory. Jejich výkon 2× 2 W a zvukový projev se nemůže rovnat externím repráčkům (ani sluchátkám), ale jde o příjemný doplněk právě pro ty, kteří mají jako hlavní zvukové zařízení pouze sluchátka.

img_6835 img_6836

OSD menu

Šestice tlačítek pro ovládání OSD menu je umístěna ve spodním pruhu a nemá žádné označení. Funkce tlačítek se objeví na displeji po stisknutí kteréhokoliv z nich. Modré diodě indikující zapnutí jde v menu snížit jas, případně lze i zcela vypnout.

img_6840

OSD menu se objeví po stisku kteréhokoliv tlačítka. Velké G zapne herní mód, pro jehož vypnutí ale musíte hlouběji do menu. Jeho funkcí je povypínat většinu vylepšení obrazu a zajistit hlavně rychlost.

Druhá ikonka zapne Overdrive (v základu nastaven na Normal), dále je zde ovládání hlasitosti (reproduktorů v monitoru) a poslední ikonka otevře kompletní menu. Není sice v češtině, ale jde o pár základních slovíček.

Acer eColor Management obsahuje přednastavené módy obrazu a jeden uživatelský. Změna módu ale pouze upraví jas a případně kontrast, alespoň podle toho, co je vidět v menu. Jakoukoliv ruční změnou se zase přepnete na uživatelský mód.

    

Blue Light v několika úrovních potlačuje modrou složku světla pro šetření očí. Zde je možná lepší využívat obdobnou funkci ve Windows, která umí omezovat modrou podle denní doby.

Funkce Dark Boost projasňuje tmavé odstíny změnou křivky gamma, což je pro grafiku sice špatné, ale ve hře díky tomu můžete spatřit protivníka i v tmavém koutu. Přeci jen je to hlavně herní monitor. Adaptivní kontrast pak zvýší kontrast na základě aktuálního obrazu. Také samotnou křivku gamma si můžete přepnout ze základní 2.2 na 1.8.

 

Měření optickou sondou

Acer uvádí nejvyšší jas 300 nitů, kontrast jen dynamický a odezvu 4 ms (gtg). V základním nastavení je jas nastavený na 80 bodů/procent, což znamená 263 cd/m². Rozsah jasu jsem naměřil od 37 cd/m² s lineárním stoupáním až do 311 cd/m², přičemž střední hodnota 120 nitů se nachází na 27 % úrovně šoupátka a 200 nitů na 55 %.

sonda

Kontrast se drží v celém rozsahu okolo 1010:1 (plus mínus 1 %). Úroveň černé je velmi dobrá a ani na maximální jas nepřekročí 0,3 nitů. Homogenita podsvícení je na úrovni zhruba 76 %, displej je jasný uprostřed a směrem k okrajům plynule slábne, což je hezky vidět na heatmapě. S tím, že pravý dolní roh je nejtmavší.

homogenita-acer-predator homogenita-referencni

Homogenita: vlevo Acer Predator, vpravo ideální stav. Bílá barva znamená 120 cd/m², zcela černá by odpovídala 0 cd/m²

Vyvážení bílé má monitor jen lehce směrem do modrozelené. Barevný prostor odpovídá sRGB a zabírá přibližně 112 %, přičemž v azurových odstínech naopak asi jedno procento barev chybí. Tento malý přesah gamutu dodává barvám trošku lepší odstín, přitom nejde o žádné velké přesaturování.

acer-predator-gamut acer-predator-bila

Tím že jde zřejmě o panel AHVA (ač Acer uvádí pouze označení IPS), znamená i o trošku lepší pozorovací úhly bez změny barev. Věrnost barev je spíše průměrná a na profesionální úpravu fotografií by nestačila.

Zapnutím režimu sRGB jsem téměř žádnou změnu nezaznamenal, ale dojde při ní ke zvýšení jasu na 80 bodů a pokud s jasem opět pohnete, sRGB se vypne. Naměřený gamut je ale v obou případech stejný a tato funkce neznamená zpřesnění věrnosti barev.

acer-predator-color

Hlouběji v nastavení můžete měnit intenzitu všech barev RGB i CMY, čímž možná o kousek podání barev vylepšíte, ale snížíte kontrast. Pro zlepšení kvality obrazu se mi u tohoto modelu nevyplatilo nic měnit, monitor je vcelku dobře zkalibrovaný už z továrny a na změnu gamutu nemělo žádné nastavení příliš vliv.

acer-predator-gamma-18 acer-predator-gamma-22

Odezvu Acer uvádí jako 4 ms, ale právě u tohoto parametru výrobci často přehánějí. U TN verze tohoto monitoru naměřily zahraniční testlaby u přechodu černá-bílá hodnotu 14 ms, u tohoto IPS modelu pak 21 ms. Na jednoduchém testu PixPerAn můžeme ještě odhadnout odezvu šedá-šedá na 10 ms. Zkrátka TN panel sice bude pořád o něco rychlejší, ale není to nijak dramatické a kvalita IPS u Predatora je vhodná i na hry.

img_6833

Monitor si ze sítě bere zhruba 36 W při nastaveném jasu na 120 nitů a 45 W při 200 nitech. Přestože má zdroj uvnitř a nikde vám nebude překážet objemný adaptér, tak Predator nijak netopí.

K čemu je G-Sync?

Nvidia představila technologii G-Sync již v roce 2013. Jejím úkolem bylo vyřešit problém s rozdílnou snímkovou frekvencí monitoru a rychlostí snímků z grafické karty, což se dříve nedokonale řešilo pomocí vertikální synchronizace.

gsync1nvidia-g-sync-block-diagram

Právě V-sync sice řešil problémy se zlomy v obraze, ale vnášel do vykreslování jisté zpoždění. G-Sync odstranil obě nevýhody a monitor s touto technologií začne vykreslovat snímek přesně v okamžiku, kdy jej dostane od grafické karty. Bez ohledu na framerate grafické karty a bez omezení frekvence – až do maximální, jakou podporuje monitor, teoreticky do 240 Hz.

g-sync

Hra tak může být plynulejší a hlavně bez zpoždění. G-Sync dokáže podržet snímek i bez obnovení z grafické karty a nejen kvůli tomu musí monitory obsahovat hardwarový modul navíc. Ten sice už není příliš drahý, ale v monitoru na něj musí být místo, výrobce s ním musí počítat, a proto jej zatím najdete spíše u prémiovějších monitorů.

Prvním modelem s modulem G-Sync měl Asus a šlo o 24″ Full HD s panelem typu TN a frekvencí 144 Hz. Do něj šel G-Sync i dokoupit. Acer byl první, kdo začal vyrábět s technologií G-Sync i UHD monitory a pokud pomineme panely TN, tak příliš konkurence ve vysokém rozlišení nyní nemá.

img_6841

 

Hodnocení

Kvůli nedomluvě firem na jednom standardu si hráči musí vybírat monitor i podle toho, jestli preferují grafiky od Nvidie, nebo od AMD. V případě Nvidie je Predator XB271HK velmi dobrou volbou – Acer dokázal v jednom herním monitoru spojit vysoké rozlišení s kvalitním panelem i herní technologií G-Sync. A rozhodně je lepší si herní obraz vylepšit pomocí G-Sync, než strpěním rychlejšího TN panelu.

Predator XB271 je proti své TN variantě velkým zlepšením a rozdíl v odezvě není jinak výrazný. Pro škálování ve Windows je 27″ úhlopříčka na rozlišení 4K ještě málo a bude nutné využít zvětšení alespoň na 125 %. Systém doporučuje 150 %.

img_6843

Na hry je ale vysoké rozlišení výborné, a pokud by přeci jen počítač nestíhal, snížením na Full HD se prostým vydělením čtyřmi obraz nijak nepokazí. Co zatím schází je ještě vyšší frekvence, Full HD i QHD monitory již nabízí i 144Hz panely, u 4K se na ně zatím čeká. Stejně tak technologie HDR. Takové displeje se začnou prodávat možná až ve druhé polovině roku a nebudou vůbec levné.

Recenze 4K IPS herního monitoru Acer Predator XB271HK (G-Sync)
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.5%) 8 hlasů

1 komentář