Herní myš SteelSeries Rival 5: univerzální pomocník na bojišti s několika ale (recenze)

0
SteelSeries Rival 5
SteelSeries Rival 5
-
Zdroj: Cnews

Rival 5 od společnosti SteelSeries nepatří mezi nejnovější přírůstky na poli herních myší, přesto se jedná o vcelku povedenou myš, na kterou se stojí za to podívat. Může za to jednak zdařilý senzor, ale také široká paleta tlačítek s extrémní životností a dobrý software. Jak si Rival 5 vedla v naší recenzi?

Parametry:

Rozhraní: USB, délka kabelu 2 metry
Senzor: Optický SteelSeries TrueMove Air, 40 G
Nastavení citlivosti: 100 až 18 000 DPI
Počet tlačítek: 9
Spínače: Mechanické SteelSeries IP54, životnost 80 milionů kliků
Podsvícení: 10-zonové RGB, software SteelSeries Engine
Rozměry a hmotnost: 125,8 × 62,7 × 43,3 mm, 85 g (s kabelem 118 g)
Kompatibilita: PC, Mac a Xbox

Design a zpracování:

V první řadě je potřeba říci, že myš je určena převážně pro používání v pravé ruce. Může za to celkový mírně zkosený design s prohlubní na palec v levém boku. Lidé s větší rukou nebudou mít s držením a používáním myši problém. Lehce delší myš ale může působit potíže lidem s menší dlaní. Těm navíc ani nenahrává fakt, že hlavní levé a pravé tlačítko lze pohodlně stisknout přibližně do poloviny jejich délky. V zadnější části už není stisk tlačítek extra pohodlný.

Delší prsty budete potřebovat i pro stisk jednoho z čtveřice bočních tlačítek, které je umístěno na můj vkus až nesmyslně vepředu a lidé s průměrnou délkou prstů na něj bez přehmatu nemohou v životě dosáhnout. Zbylá trojice bočních tlačítek jde pohodlně obsáhnout palcem.

Levý bok nabízí dostatek tlačítek pro hraní her a práci
Levý bok nabízí dostatek tlačítek pro hraní her a práci (zdroj: Cnews)

Jednoduchý zaoblený design pak obohacuje RGB podsvícené logo ve spodní části myši, kolečko a dvojice pruhů lemujících vrchní stranu obou boků. Celkově se na myši nachází 10 podsvícených zón, které si můžete skrze software přizpůsobit k obrazu svému. Myš je vyrobena z pevného ABS plastu s matnou úpravou. Boky bohužel neobsahují žádné gumové plochy, které by zlepšovaly celkový úchop a jistotu při používání.

Na spodní straně se pak nachází pouze optický senzor SteelSeries TrueMove Air s nastavitelnou citlivostí v rozmezí 100 až 18 000 DPI a zrychlením 40 G. Jedná se v podstatě o lehce upravený senzor PixArt PAW3335 s maximální trackovací rychlostí 400 IPS (ekvivalent 10,16 m/s). Bohužel zamrzí pouze plastové klouzací nožky, Rivalu 5 by více slušely alespoň plošky z PTFE materiálu.

Ty jsou sice pro Rival 5 k dostání, musíte si je ale zakoupit zvlášť. Připojení k počítači probíhá pomocí 2metrového kabelu s textilním opletením z mikrovlákna, které je sice trochu tužší, nijak ale neklade odpor a nebude vám při rychlých pohybech myši zavazet.

Tlačítka:

SteelSeries Rival 5 disponuje celkem 9 tlačítky, díky čemuž je tato myš vhodná pro komplexnější práci s makry nebo hraní široké škály her, například MOBA, Battle Royale, MMO a dalších. Konkrétně jde o tato tlačítka:

  • levé a pravé tlačítko,
  • středové kolečko myši,
  • tlačítko pro změnu DPI,
  • 5 bočních tlačítek na levé straně.

Stisk hlavních tlačítek a kolečka je jistý s nízkou silou potřebnou pro stisk. Zbytek bočních tlačítek jde sice lehce stisknout, nepůsobí ale tak „klikavě“ jako tlačítka hlavní. Jak jsem psal v předchozí kapitole, díky pozici tlačítek a celkovým rozměrům je myš vhodnější spíše pro větší ruce. Hlavní tlačítka lze pohodlně stisknout přibližně do poloviny jejich délky, na boční stříbrné tlačítko pak bez přehmatu nedosáhnete. Zbylá boční tlačítka lze jednoduše obsáhnout palcem, a byť se zde nachází hned tři (respektive čtyři) tlačítka, snadno je od sebe odlišíte.

Pod hlavními tlačítky se nachází mechanické spínače s životností 80 milionů kliků a odolností IP54, tedy odolností proti vniku prachu a vody. Osobně musím tuto odolnost potvrdit, jelikož se mi podařilo na myš vylít mírné množství vody a po vysušení vše fungovalo tak jako předtím.

Software a podsvícení:

Nastavení všech tlačítek, podsvícení a myši samotné probíhá skrze doprovodný software SteelSeries GG. V něm se nachází mimo nastavení periférií i široká škála dalších funkcí. Můžete si například nechat automaticky vytvářet highlighty při významnějších událostech ve hrách nebo je zpětně ukládat (podobně jako u GeForce Experience). Dále máte k dispozici giveawaye o herní předměty. Za zmínku stojí také funkce Sonar, která po aktivaci funguje jako virtuální mixpult či ekvalizér hlasitosti hry, hlasového chatu a dalších.

Pro vstup do nastavení myši stačí přejít do kategorie Engine, ve které se zobrazují všechny podporované periférie a aplikace. Kliknutím na myš se otevře nové okno s nastavením samotné myši rozdělené do dvou kategorií:

  • Settings – nastavení citlivosti myši, programování tlačítek, polling rate, zrychlení a další,
  • Illumination – nastavení RGB podsvícení v 10 zónách.

Závěr:

Po dlouhém testování mám z Rivalu 5 smíšené pocity. Na jednu stranu se jedná o povedenou myš s nízkou hmotností, příjemným matným povrchem a pohodlným držením (i přes absenci gumových ploch na bocích), na stranu druhou mě mrzí až nesmyslně umístěné stříbrné boční tlačítko nebo obyčejné plastové klouzací nožky. To jsou ale mé subjektivní pocity a v konečném důsledku závisí jen na vás, zda vám tyto nedostatky vadí, nebo s nimi nemáte problém.

Přestože se nejedná o nejnovější kousek a myš už na trhu nějaký ten pátek je, stále jde o konkurenceschopný produkt. Nahrává tomu i cena, která od doby vydání značně klesla, takže se Rival 5 dá na internetu sehnat okolo tisícovky. Za tuto cenu nabídne myš kvalitní zpracování, spínače s extrémní životností, přesný 1:1 senzor a povedený doprovodný software SteelSeries GG s širokou škálou funkcí navíc. Třešničkou na dortu je pak 10zónové RGB, které lze úplně vypnout, pokud nejste příznivci jednorožčích periférií.

Líbilo se mi: Nelíbilo se mi:
+ nízká hmotnost 85 g – pouze plastové klouzací plošky
+ pohodlné držení v ruce – absence gumových ploch na boku
+ spínače s životností 80 milionů kliků – umístění bočního stříbrného tlačítka
+ doprovodný software s funkcemi navíc (Sonar, zachytávání momentů, giveawaye)
+ přesný optický senzor

 

Herní myš SteelSeries Rival 5: univerzální pomocník na bojišti s několika ale (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas