TCL C835 v 65″: QLED s MiniLED za výhodnou cenu (recenze)

24
Recenze chytré televize TCL 65C835
Recenze chytré televize TCL 65C835
-
Zdroj: TCL

TCL dlouhodobě drží přední příčky v oblasti výrobců televizorů. 65″ modelem s označením C835 láká na obrazovku QLED s Mini LED podsvícením a 144Hz obnovovací frekvencí. Nabízí toho ale ještě víc.

Rozbalení a instalace:

Jelikož se jedná o 65″ model, přijde vám domů poměrně robustní krabice. Samotné rozbalení a instalace vzhledem k rozměrům televize v jednom člověku moc nepřipadá v úvahu. Ve dvou je rozbalení o mnoho pohodlnější. Po vytažení z krabice na vás vykoukne dnes již standardní tělo rozdělené na tlustší část s elektronikou ve spodní části a tenčí část pouze se zobrazovacím panelem. I tak se jedná na poměry chytrých televizí o poměrně tlustší zařízení s tloušťkou 3,5 cm v horní části, respektive téměř 7 cm ve spodní.

Pro instalaci stojanu je potřeba televizi buď otočit vzhůru nohama, případně ji položit obrazovkou na měkkou podložku. Samotný stojan je pak možné přišroubovat k televizi ve dvou výškových úrovních. Pokud si potrpíte na pořádek v kabeláži stejně jako já, využijete přihrádky pro uschování kabelů, která je součástí stojanu.

Veškerá konektorová výbava (mimo konektor pro napájecí kabel) se nachází na pravé části v mírně zapouštěném oblouku. Pochválit tak musím snadnou dostupnost ke všem konektorům, ke kterým se rychle dostanete bez větší námahy. To stále není u mnoha televizí zvykem.

Prémiovou konektorovou výbavu shazuje pouze USB 2.0
První HDMI je určeno pro herní konzoli, to poslední zase pro soundbar (zdroj: Cnews)

Po zapnutí budete vyzváni k prvotnímu nastavení televize, kde se v několika krocích přihlásíte ke svému účtu Google, spárujete ovladače, nastavíte antény/DVB a všechna připojená HDMI zařízení. Základní nastavení probíhá v angličtině. Po přístupu do hlavního menu je možné v nastavení přepnout jazyk do češtiny.

Specifikace a výbava:

Úhlopříčka a rozlišení: 65″ (165,1 cm), 4K Ultra HD (3840 × 2160 px)
Technologie zobrazování: 10bitový QLED panel s Mini LED podsvícením
HDR standardy: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision a Dolby Vision IQ
Maximální jas: 1000 cm/m²
Zvuk: audio systém ONKYNO 2.1 (2× 15 W + 30 W), Dolby Atmos, Dolby AC4/True HD, DTS
Konektivita:
 • Wi-Fi 802.11ax MIMO, LAN, Bluetooth 5.2
 • CI slot, USB 2.0, anténní vstup
 • 4× HDMI 2.1 (až 4K při 120 Hz)
 • výstup pro sluchátka, digitální audio výstup
 • DVB-T2/C/S2, CI+ 1.4
Funkce:
 • DLNA, Chromecast, Miracast, AirPlay 2
 • Hlasové ovládání Google Assistant, Amazon Alexa
 • Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime, Apple TV, Steam Link a další
 • GameMaster Pro, funkce ALLM (odezva pod 6 ms) a VRR, AMD FreeSync Premium, TCL Game bar
Operační systém: Google TV 11
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Herní funkce: herní režim, variabilní obnovovací frekvence, AMD FreeSync Premium
Podpora VESA: 400 × 400 mm
Rozměry a hmotnost: 144,7 × 86,7 × 32 cm (bez podstavce 84 cm), 26,3 kg
Energetická třída: G, 111 kWh/1000 h, v HDR režimu 300 kWh/1000 h

Dálkový ovladač:

K televizi dostanete rovnou dva ovladače (abyste se s partnerkou nemuseli hádat, kdo bude daný večer u kormidla), konkrétně modely RC902V1 a RC802NU1. V případě prvního modelu se jedná o „inteligentní“ dálkový ovladač s funkcí chytrého asistenta, druhý model pak reprezentuje standardní dálkový ovladač se spousty tlačítky pro dnešní „chytrou“ dobu už prakticky nepoužitelnými. Osobně jsem při testování více používal menší ovladač s méně, zato více konkrétními tlačítky pro přímé zapnutí Netflixu, Amazonu Prime nebo Youtube. Pochvalu TCL zaslouží za to, že dává zákazníkovi možnost volby preferovaného ovladače.

K televizi dostanete hned dva ovladače
K televizi dostanete hned dva ovladače (zdroj: Cnews)

Oba ovladače se v ruce drží pohodlně, nemohl jsem se však zbavit nepříjemného pocitu, že v rukou držím ovladač z laciného plastu, jaký se nachází u televizí za pár tisíc. Oba ovladače komunikují s televizí prostřednictvím Bluetooth.

Obraz:

Hlavní dominantou je samozřejmě 65″ QLED panel s Mini LED podsvícením 4. generace a 4K rozlišením. Papírově vše vypadá na kombo napěchované na hranici aktuální dosažitelnosti toho, co v dnešní době můžete dostat. A výsledky vypadají stejně tak dobře, jak zní na papíře. Popisovat a srovnávat výhody či nevýhody QLED panelu oproti OLEDu nebo standardnímu LED panelu asi nemá smysl. Zajímavější je samotné Mini LED podsvícení, nově řízené v 288 zónách.

V oblasti jasu tak TCL C833 s Mini LED podsvícením patří mezi špičku, co se svítivosti týče. Připočtěte k tomu podporu HDR10/10+, HLG a Dolby Vision IQ a výsledkem je nádherný obraz s živými barvami, na které je radost se podívat.

A euforie ještě stoupá, jakmile při sledování filmu přepnete režim obrazu ze standardního na režim Kino. V něm dojde ke změně kontrastu a HDR pro dosažení co možná nejlepšího zobrazení. Režim Kino nabízí v základu relativně dobré vyvážení barevného spektra, pro fajnšmekry je k dispozici v sekci Odborník (ano, strojový překlad nepatří mezi nejlepší) možnost úpravy úrovně barev ve 2 nebo 20 bodech na televizi pro dokonalé vyvážení bílé.

Kalibrací lze docílit dokonalého vyvážení barev:

Mimo filmový režim nabízí C833 také režim dynamický se zvýrazněnou barvou a kontrastem, sportovní režim zaměřený na zobrazení rychlých pohybů a režim s vylepšeným HDR, který se hodí při přehrávání HDR obrazu. Při hraní her pak přichází na řadu GameMaster Pro s funkcí ALLM (automatické řízení latence pod 6 ms), podporou AMD FreeSync Premium a TCL Gamebarem, který vám umožní přístup k rychlému nastavení televize bez nutnosti přepínání obrazu. To vše dohromady spolu krásně koriguje a výsledkem je plynulé hraní na panelu kmitajícím až na 144 Hz.

Široký výběr režimů obrazu přijde vhod při sledování sportovních přenosů HDR obsahu nebo hraní her
Široký výběr režimů obrazu přijde vhod při sledování sportovních přenosů HDR obsahu nebo hraní her (zdroj: Cnews)

Zvuk:

O zvuk se stará u TCL již standardně reprosystém ONKYO v konfiguraci 2.1 s dvojicí stereo reproduktorů mířících směrem dolů a subwooferem na zadní straně. Celkově tak dostanete 60 W (2× 15 W + 30 W) audio výkonu, který na televizní poměry hraje více než dobře. Při přehrávání z integrovaných reproduktorů dostanete hutný, detailní a barvitý zvuk, který se nezalekne ani správného zvýraznění dialogů.

Celkově se jedná o na poměry televizí velmi povedené reproduktory, které (pokud nepatříte mezi zaryté audiofily) vám bohatě postačí na pohodlné sledování filmu či seriálu. Samozřejmostí je plná podpora Dolby Atmos a Dolby True HD a potěší i podpora dnes už staršího DTS.

V nastavení zvuku je možné vybrat jeden z přednastavených režimů, případně nechat výběr na televizi pomocí inteligentního rozpoznávání. V nastavení se nachází i jednoduchý ekvalizér a volba audio výstupů, případně jejich vzájemné kombinování. Osobně jsem měl k televizi připojený Sonos Arc přes HDMI s eARC, u kterého se mi z neznámého důvodu často nespustil zvuk při streamování seriálu a pomohlo až jeho opětovné vypnutí a zapnutí. Může se však jednat o ojedinělou chybu, kterou opraví jedna z následujících aktualizací systému.

Volba audio výstupu
Volba audio výstupu (zdroj: Cnews)

Operační systém:

V systému Android TV budete zřejmě jako doma. Verze Smart TV Pro 11 (Google TV) vám propůjčuje jednoduché rozhraní s rychlým přístupem ke všem nainstalovaným aplikacím a službám. Na hlavní stránce najdete nejčastěji používané aplikace, o řádek níže je rychlý přístup k rozkoukaným pořadům z různých služeb.

Hlavní domovské menu systému Smart TV
Hlavní domovské menu systému Smart TV (zdroj: Cnews)

Opravdu návykové je vyhledávání a spouštění konkrétních filmů či služeb skrze hlasového asistenta. Jednoduše stačí stisknout patřičné tlačítko na ovladači a mluvit. Zadávání příkazů ale probíhá v angličtině, na podporu českého jazyka můžete momentálně zapomenout.

Závěr:

Jedná se o výborný televizor se skvělým obrazem, nadstandardním 2.1 audio systémem, podporou nejmodernějších technologií a herními funkcemi. Technologie QLED s Mini LED podsvícením přináší jas a kontrast blízký OLEDu (s výjimkou některých specifických scén).

Pro mnohé bude finálním verdiktem hlavně cena. 65″ model lze totiž aktuálně pořídit za necelých 28 tisíc korun. V této cenové kategorii je TCL před konkurencí, co se týče obnovovací frekvence a dalších funkcí. Přímým konkurentem mu může být třeba Samsung QW65QN85B s technologií zobrazení Quantum Matrix.TCL C835 award 1

Líbilo se mi: Nelíbilo se mi:
+ obnovovací frekvence 144 Hz – levně vypadající ovladače
+ Mini LED podsvícení 4. generace – USB pouze ve verzi 2.0
+ jednoduchý a praktický ovladač – pro někoho větší tloušťka televize
+ Dolby Vision IQ a Dolby Atmos
+ nadstandardní 2.1 audio systém
+ široké možnosti přizpůsobení obrazu

¨

 

TCL C835 v 65″: QLED s MiniLED za výhodnou cenu (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.76%) 17 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Stejně je to zajímavý, že ty televize ty výrobce tak baví. To je samejch 65″ a podobně.
  Přitom monitor nad 43″ neseženete. Čekal jsem na aspoň 50″, ale asi po Novem roce koupim ten 43″, když větší nejsou.

  TV nemohu, nehodlám platit televizní a rozhlasové poplatky.
  Přitom to není jen české specifikum, podobně to mají i v Anglii a dalších zemích EU.

   • Vidíš, to mě nenapadlo. Nemám sice tušení, jestli tam je, ale je to skoro nové auto, tak asi jo. Otázka je, jak to je, když máme auto společně s mojí sestrou, ale každý žijeme v jiné domácnosti. Ona přitom rozhlasové a televizní poplatky platí, tudíž za rádio je zaplaceno také. Otázka ale je, jestli když v autě pojedu sám, nestanu se také plátcem?
    Je mi jasné, že to, že to neposlouchám nikoho zajímat nebude, ale zase je divné, aby se za jeden přístroj platilo dvakrát, když sestra plátcem je. :-/

 2. EU už chce zakazať TV s vysokou spotrebou a toto s 300W spotrebou …
  QLED zahranične recenzie celkom sprdli proste LED len dali pred to Q aby sa to podobalo na OLED a lepšie predavalo 😀 že vraj vyrobcovia spoliehaju na to že ludia su slepi a nevšimnu si rozdiel medzi Q a O 😀 a spoliehaju sa tiež že nikdy nevideli OLED TV 😀 QLED no nekup to ked to vyzera skoro ako OLED len musia dať aj podobnu cenu ako OLED aby si nevšimli rozdiel ceny 😀

   • Prave tyžden čo chcem vymeniť monitok ku PC a pozeram recenzie, horucim kandidatom je OLED LG C2 42″ a pozeral som porovnanie so samsung 43″ QLED miniLED s 500 diodami.
    Na LG ma odradza vypalovanie pixelov a vypalovanie stalich ikoniek, no ale ako sprdli QLED v recenziach uživatelia na forach tak už o QLED ani neuvažujem 🙂

  • Společné vlastnosti technologií Quantum Dot a Organic Lught Emiting Diod:
   – na rozdíl od klasických LCD, kde jsou použity barevné filtry, obě technologie vyzařují světlo dané barvy.
   – obě technologie můžou používat jednu barvu (modrá) a zbylé převádět. Stále však v konečném důsledku jde vyzařování barev a ne filtraci.

   Rozdíly:
   – OLED mohou použít přímo zářící elementy bez převodu barvy
   – QD alespoň 2 barvy převádí (pokud je pro excitaci použita modrá), nebo převádí všechny, pokud na excitaci QD je použito UV.
   – QD září monochromaticky (každá barva má extrémně úzké pásmo vyzařování dané rozdílm mezi energetickými hladinami.

   Pro porovnání micro-LED obsahuje 3 (nebo více) LED pro každý obrazový bod a jejich zážení není přísně monochromatické.

   • Básníš tu nesmysly. Pouze OLED vyzařuje světlo dané barvy. QLED v popisu je pořád jenom pitomá LCD televize. Jen se postupně mění podsvícení z původních fluoroscenčních trubic přes nekvalitní (po stránce světla) LED diody až po kvalitnější QLED diody.
    Ale pořád je to LCD televize. Tzn. pořád, jak říkáš, použití barevných filtrů a tragický obraz.

    Máš to napsáno i v článku: „Hlavní dominantou je samozřejmě 65″ QLED panel s Mini LED PODSVÍCENÍM 4. generace“

   • a) věci kterých si všimne každý
    – IR dálkáč (přibalený) je stršně směrový a má strašný lag
    – rychlost integrované síťové karty, ethernet i wifi je tragická, ale to je běžné u všech android tv, bohužel tady to neřeší ani USB síťovka
    – USB je také pomalé
    – z přechozích bodů vyplívá, že video s vyšším tokem televize nepřehraje a třeba externí přehrávač
    – citlivost dvb-t(2) tuneru tragická, co bezproblémů naladí a bez artefaktů přehráva Samsung, TLC ne
    – softwarová podpora , je kup a zapomeň i přes welkohubé sliby na př. z února 2021

    a) věci kterých si nevšimne každý
    – náhodné chování HDMI portů
    — někdy eARC funguje, dle předpokladů -> t.j. veškerý zvuk je přeposílán na externí zařízení, někdy jen AC3. někdy jen LPCM
    — na připojeném pc se formát zvuku objevuje buď správně t.j. 7.1, někdy jen stereo, někdy lze přeposílat TruHD a DTS-HD a někdy ne
    — někdy lse nastavit 4K RGB 4:4:4, někdy YCbCr 4:2:0
    — jméno televize je buď BeyondTV nebo TCL***
    – upscaling obrazu je horší neš u stejné cenové hladiny konkurence

    Pozorováno u 4 televizí v cenovém rozpětí 15 – 30 KKč

    • nikdo okolo me nepouziva externi receiver, takze zvuk nevim. T2 nema problem, citlivost ok. SW podpora, no co si budem malovat, nikde neni idealni, jenze pokud vse jede jak ma, proc si na toto stezovat. Dalkace oba dva zcela OK, neni problem. z USB nikdo neprehrava, to uz vesmes vyslo z mody, vsici jedo Netflix apod., ETH zcela OK, net 250M, v tv namerim 230 + – autobus. HDMI porty, jen par ma pripojeno ale zjevne nepouziva nejaky DVD ci BD, sem tam STB od TM starsi Arris, ale pokud uz nekdo pouziva, neni problem. Chapu ze te to sejri, spravny smer bude Servis. Za me fakt dobry kde je ta TV tam OK.

    • tak zrovna sw podpora i u levných modelů je příkladná. Koupil jsem tři roky zpátky levný model fHD za 6500,- s Androidem 8 – už v době koupě to nebyla žhavá novinka. Dostal aktualizaci na Android 9 a letos v srpnu nová 1GB aktualizace která řeší předchozí drobné chyby. Takže koupit a zapomenout je mylné, tady se o to dost starají. Možná ne úplně o všechny modely ale když i tento letitý levný dostal aktualizaci ještě letos tak to tak zlé být nemůže.

 3. A co tam je za ovladače? Máme doma jednu televizi Hisense a ta má radiový ovladač. Proti infračervenýmu je to neuvěřitelný, jak krásně to reaguje a jak návykově seto používá. Tady jsou sice 2, ale nevim jaký.

 4. Druhý měsíc máme doma TCL 55c835, tedy menší variantu recenzovaného modelu.

  V recenzi se uvádí, že oba ovladače komunikují přes Bluetooth. Nemohu si pomoc, ale podle mě jede přes Bluetooth pouze ten menší a větší přes infra. Respektive oba umí infra a menší se mě při prvotní instalaci podařilo zpárovat i přes Bluetooth. U většího, když jsem si přečetl v recenzi, že by to měl umět také, jsem to zkusil, ale bez úspěchu. Což mě v zásadě nevadí, většinou používám stejně ten menší a i ten větší reaguje perfektně.

  Dále mě zarazilo a nejen u téhle recenze, že nikdo v Čechách neuvádí parametry RAM a ROM. Našel jsem dvě, než jsme TV koupili. Tahle je třetí. Což mě u TV s Androidem, kam se dají instalovat aplikace nepřipadá jako nepodstatná informace. On to kupodivu neuvádí pořádně ani výrobce a před zakoupením jsem nad tím dost pátral a nakonec informaci dohledal. Což se nakonec potvrdilo po zakoupení. TV má 3 GB RAM a 32 GB ROM, z čehož bylo po zapnutí TV volné cca 27 GB. To mě přijde celkem slušné a výrobce naštěstí nešetřil za každou cenu.

  Jinak vytýkané USB 2.0 by mě ani tak nevadilo, protože ničemu nevadí. Ani cca 75 GB film v MKV formátu ve velmi slušné kvalitě není problém přehrát z externího HDD. Takže o nic nejde. Spíš bych ocenil, kdyby byly alespoň dva. Když může mít TV 4x HDMI, tak by se jistě ještě jedno USB navíc vešlo.

  Ještě jsem si v recenzi nevšiml zminky, že má TV integrovaný mikrofon. Ten se da naštěstí vypnout mikrospínačem dole pod logem TCL pokud ho nehodláte používat.

  A na závěr ono zmiňované audio. Na poměry reproduktorů v TV asi nehraje špatně. Ale čekal jsem něco lepšího po všech chvalozpěvech na internetu. Ale zůstávám u levného soundbaru 2.1 od Creative, který se stále prodává kolem dvou tisíc. Hraje mnohem lépe. Mám ho připojený přes HDMI a nemohu si stěžovat. Spolupracuje s TV výborně a automaticky se zapíná a vypíná podle ní.

  Jinak obraz je super. Nejsem žádný fajnšmekr, ale černá je výborná, světlé části obrazu, barvy a kontrast taktéž. A pokud je zdroj obrazu kvalitní ve 4k a v HDR, tak je prostě skvělý.

  TV sledujeme přes Vodafone TV aplikaci, neb máme bídný signál, takže tuner ani nevyužíváme. A Kodi funguje taktéž bez problému. Takže spokojenost.

  19.990 Kč za kolik jsme ji koupili myslím dobrá cena za to co tahle TV nabízí.

  • na takovém modelu je USB 2.0 opravdu výsměch – stejně jako na telefonech ve stejné cenové relaci, navenek konektor USB-C a v modu 2.0. Přitom o kolik by byť základní USB 3.0 mohlo prodražit přístroj, možná tak o jednotky korun, vždyť už je to také hodně vousatý standard. Navíc u dvojky je problém že na novém PC se z toho rozhraní dá vytřískat maximálně 44MB/s a pochybuji že u TV implementace se reálná rychlost dostane přes 40MB/s, spíš o něco méně. Dnes už USB 2.0 flešky snad ani nejsou. Ale tohle je deb*lita napříč firmami – prémiový výrobek a zazdí ho tímto, přes TV a telefony klidně po dražší klávesnice která funkcionalitu hubu zazdí tím že má opět toto prehistorické rozhraní maximálně na přenášení malých dokumentů nebo letitých Xvid ripů 1-2GB.

 5. A k čemu bys u té TV reálně potřeboval USB 3? Na klávesnici, myš, webkameru ho nepotřebuješ. A na disk z kterého budeš pouštět filmy také ne. Když bych bral, že reálně to půjde maximálně 35MB/s, tak to je 280Mbit/s. Takový bitrate žádný film mít nikdy nebude. Takže na jednu stranu to vypadá, že výrobce zbytečně šetřil, ale na druhou to u té TV k ničemu není potřeba.

  To už bych bral jako ojeb u tak drahé TV, že má pouze 100Mbit LAN a ne 1Gbit. A také to nikdo neřeší. Přitom Wi-Fi umi snad až AX. Takže přes LAN mě to jde logicky maximálně 100 Mbit, přes Wi-Fi 280 Mbit. Ovšem opět je tu otázka, zda mě to v něčem limituje. Připojenou jí máme kabelem a zatím jsem nenarazil na nic na co by nemělo 100 Mbit stačit.

  • spíš jde o princip, USB 3 má kde jaké smetí za pár stokorun a u TV za 20 tisíc se takto šetří. A ta LAN je správná poznámka, taky opět 1Gb už je starý jak hnědé uhlí a úspora tak jeden cent. Beru u produktů co jsou zaměřeny na cenu, ale ne TV či mobil za 800 USD+.
   I ten blbý router od O2 má USB 3.0 a gigabyt jako standard už roky a to je zařízení mezi lowend a mainstreamem.
   Na obyčejné čtení filmů z flešky stačí to ano, ale pak stačí kopírovat něco z/do paměti zařízení a jeden se pak nestačí divit proč drahé zařízení je tak pomalé. Ano, nedělá se to každý den, ale to je něco co by mělo být sladěno aby se u higend zařízení nenacházely prvky lowendu jen kvůli tomu že se to denně nepoužívá.

 6. Co v článku chybí a přijde mi jako velmi důležitá informace je záruka. TCL totiž u vybraných modelů (včetně C835) při koupi do konce roku a registraci na webu výrobce davá rozšíření záruky ze 2 na 5 let. Žádná falešná „prodloužená záruka“ od prodejce, což je ve skutečnosti jen placené pojištění do určité výše ceny opravy, ale pravá záruka od výrobce. To žádný jiný výrobce TV nenabízí, akorat LG u OLED modelů G1/G2, co začínají na dvojnásobku C835, nabizí 5 let záruku na panel (jen panel, nic jiného). U mě je délka záruky velké plus, i kdyby OLED stál stejně jako QLED, stejně bych šel do modelu s delší zárukou.

 7. Ano záruka je dobrá připomínka, také jeden z důvodů, který rozhodoval při koupi. Registraci jsem si samozřejmě udělal. Vtipné bylo, když mě po koupi volali z Alzy a snažili se mě přesvědčit, že ta TCL rozšířená záruka není dobrá a ta jejich je lepší. A že bych si jí měl u tak drahé TV u nich dokoupit. Ty argumenty, to byl fakt vtip měsíce. 😂

  Co se týče Vodafon aplikace, připadá mě že funguje dobře. Nemohu porovnat s žádnou jinou. Předtím jsem měl k TV Xiaomi Stick 4k a tady bych řekl, že funguje rychleji. Víceméně asi stejně, jako originální Vodafon settopbox u tchána.

  Ještě k tomu USB. Ale ty na ten disk přeci nebudeš přes USB 2 na TV nic nahrávat. Disk je samozřejmě USB 3, připojím ho k PC, nahraji obsah a pak ho vrátím k TV, kde obsah pouze sleduji.

  Ještě praktická připomínka k externímu HDD. TV nemá problém i se 4TB HDD, který má GPT partition. Předchozí stará TV GPT nezkousla, takže tam šel dát maximálně 2TB HDD, který mohl mít MBR partition.