Recenze Thermaltake Spedo – skříň dvou tváří

0

 

Specifikace a sliby výrobce

 

Specifikace a sliby výrobce

Když jsem se dozvěděl, jakou skříň dostanu na testy, hned jsem si jí na webu výrobce prohlédnul a dle parametrů mělo jít o jeden z nejlepších výrobků na trhu. Mezi nejzajímavější vlastnosti patří zejména:

 • C.R.M.3 (Cable Routing Management 3)
  • Systém pro vedení kabelů na zadní straně plechu základní desky, včetně tří plastových krytů pro zakrytí nevzhledných uzlů a motanic
 • A.T.C.3 (Advance Thermal Chamber 3)
  • Oddělení prostorů zdroje, grafické karty a procesoru pro jejich snazší uchlazení
 • Fancool 8
  • Instalace až osmi ventilátorů, z osazených je nejvyšší hlučnost udávána pouze 17 dBA
 • Easy install
  • Bezšroubková montáž mechanik a disků
 • HDD relocation
  • Možnost přemístit klec na pevné disky do prostoru pro 5,25″ mechaniky
 • Hot swapping design pro boční 23cm ventilátor
  • Zapojení bočního ventilátoru pouhým zaklapnutím bočnice
 • Nastavitelný „fan bar“
  • Vertikálně nastavitelná pozice pro jeden 12cm ventilátor
 • Odejmutelný koš na pevné disky smožností otočit jej o 90°
 • Pozice pro zdroj vespod skříně

To vše nezní vůbec zle, že? Zkušenosti z reálného provozu a reálné využitelnosti „fičur“ následují o kapitolu dále.

Spedo

Výrobce

Thermaltake

Model

Spedo Advance Package (VI90001W2Z)

Materiál

0,8 mm SECC ocel

Barva

Černá

Velikost základní desky

ATX, micro ATX

Prosklená bočnice

Ano

Zdroj

Ne, pozice vespod skříně

Volné pozice 3,5″ interní

6

Volné pozice 3,5″ externí

1 (redukcí z 5,25″)

Volné pozice 5,25″“ externí

7

Počet rozšiřujících slotů

8

Tlačítka na čelním panelu

Power, reset

Porty na čelním panelu

2× USB, 2× audio 1× eSATA

Pozice pro větráky

1× (14) cm, 5× 12 cm, 2× 23 cm

Osazené větráky

1× 14cm podsvícený, 3× 12cm, 2× 23cm

Teploměr

Ne

Řízení otáček

Ne

Prachový filtr

Ano

LED

Zapnuto, pevný disk

Odhlučnění

Ne

Hmotnost

13 kg

Rozměry

536 × 232 × 610 mm

Cena

5200 Kč

Exteriér

 

Exteriér

Po příjezdu přepravní služby můžete být trochu zaskočeni, balení je vskutku obrovské a těžké. Jeho styl nevybočuje z tradičního designu společnosti, dočkáte se výčtu všech vlastností výrobku společně s povedenými fotkami. Uvnitř je skříň chráněna dvěma pěnovými výlisky, jsou ovšem pevnější a zároveň pružnější oproti levnějším variantám balení. Co vás asi potěší je nahrazení igelitového pytle netkanou textilií, ta všemu dodává pocit luxusu.

Po odstranění všech ochranných vrstev se vám odhalí vzhled v celé své kráse. Ač je vnímání designu dosti osobní záležitostí, na první pohled nevypadá skříň nejhůře. Bohužel není vše zlato, co se třpytí, a na pohled druhý můžete být zklamáni z kvality použitých plastů. S přihlédnutím k ceně to rozhodně není adekvátní volba materiálů.

 

Odnímatelné čelo je řešeno úhledně a nikde nic neruší. Mezi dvěma plastovými pruhy, kterými probíhá ještě plastová lišta, najdete dvanáct perforovaných 5,25″ záslepek, na něž navazuje shora i zdola stejný perforovaný plech. V horní části perforací je logo společnosti, tlačítka pro zapnutí a restartování počítače se nachází na v pravém plastovém pruhu, jsou taktéž plastová, pouze s levnou imitací kovového povrchu. Těsně v jejich sousedství objevíte i indikační LED diody. Výrazným prvkem se po zapnutí stane červeně podsvícený ventilátor.

Spedo

I přes použitý materiál o tloušťce 0,8 mm jsou bočnice pevné. Na levé se nachází plexisklo s perforacemi pro dodaný 23cm ventilátor. Další perforace ve tvaru včelích pláství naleznete u pozic na pevné disky. Stejná perforace na stejném místě je taktéž na pravé bočnici, doplňuje jí perforace v místě patice procesoru. Co určitě oceníte, je systém zavírání a otevírání. To není řešeno vysouváním a nasouváním, bočnici jednoduše odjistíte a bez námahy vyklopíte. Vše je usnadněno použitím šroubků s velkou hlavou a na pravé bočnici i jakousi klikou, která drží bočnici na místě i bez použití šroubků.

Spedo

Na vrchní straně se návrháři vyloženě vyřádili. Připomíná snad kryt motoru, nebo nasávání vzduchu u pořádného žihadla. Stejně jako u automobilu jsou zde otvory nutností. Po sundání krytu na vás vykoukne další 23cm ventilátor, bez perforací by neměl kam vyfukovat vzduch. Navíc tu jsou i perforace nad 5.25″ pozicemi. Spodní strana už tak odvážná není, je to i logické, nepřijde skoro nikomu na oči. Po funkční stránce je ale vymyšlena velmi dobře. Otvory pro nasávání zdroje a jedna pozice pro ventilátor o průměru 12 cm. Výklopné plastové nohy vám pomohou k vyšší stabilitě skříně a díky své výšce nebude trpět zdroj nedostatkem přísunu čerstvého vzduchu. Dnes by skříň bez přídavných portů neuspěla, v tomto případě se výrobce rozhodl umístit je do přední části vrchní strany. Jde o dva USB a audio konektory a jeden eSATA konektor.

V zadní části skříně nakonec naleznete pozice pro I/O shield, osm rozšiřujících karet, dva 12cm ventilátory (součástí balení), průchodky pro hadice vodního chlazení a pozici pro zdroj. Ten se umisťuje na spodek skříně.

Back

Vnitřní prostor

 

Vnitřní prostor

Navzdory plechu o tloušťce 0,8 mm je skříň relativně pevná, vděčí za to četnému zdvojování materiálu. Poté, co sundáte bočnici, uvidíte obrovský prostor a jistě vás zaujmou plasty systému A.T.C. 3. Ten se skládá ze čtyř samostatných částí. První (horní) a třetí má systém umožňující průchod kabelů a vyšších komponent. Druhý díl je zajímavý perforacemi pro grafickou kartu, čtvrtý je pouze rovný kus plastu. Bohužel i po důkladném nastudování manuálu nebyla instalace obzvláště prvního kusu jednoduchá. Nakonec se projevilo šetření na materiálu, když mi asi po čtvrtém nasazení zůstala jedna z paciček v ruce. Mírně mě to zaskočilo, na internetu (bit-tech.net) jsem však nalezl ty samé zkušenosti. Doufejme, že to byla pouze vadná série.

Spedo

Po odejmutí A.C.S. 3 se vám ukáže kartonová krabička s příslušenstvím. Je velmi bohaté a čítá manuál, šroubky, prodloužení 24 a 8pinového kabelu zdroje, redukci z 5,25″ pozice na 3,5″ 12cm ventilátor a redukce umožňující instalaci koše na pevné disky do 5,25″ pozic.

Pevné disky nainstalujete zmáčknutím šedé části mechanismu, celý rámeček vyskočí a můžete ho vytáhnout. Následně do něj disk položíte, zaklapnete čtyři západky a tento nově vzniklý celek zasunete zpět. Šest pozic pro disky je ve dvou vysunutelných klecích, ty jde nainstalovat i otočené o 90°. Podobný systém je i u instalace mechanik, zmáčknutím šedé části vyskočí zajišťovací mechanismus, odejmete čelo, zasunete mechaniku a znovu zajistíte. Nutno podotknout, že to nefunguje zcela ideálně a někdy se pro otevření opravdu namačkáte. Čelo skříně sejmete bez námahy, drží na speciálních držácích, ze kterých jde jednoduše vysadit, ale zároveň v nich pevně drží.

<

Uvnitř najdete také hodně zajímavých řešení. Prvním je pozice pro 12cm ventilátor, která je vertikálně nastavitelná. Můžete tak rozhodnout, kam má usměrňovat proud vzduchu. Druhým je výborný nápad s připojením bočního ventilátoru. Jeho vývod vede na spodní část bočnice, kde je zakončen kontakty. Protikus je pak ve spodní části kostry. Po zaklapnutí bočnice je ventilátor připojen. Další dva ventilátory jsou na zadní straně. Určitě vás ale nepotěší koncovky všech dodaných ventilátorů, jsou to čtyřpiny přímo do zdroje a na 12 V.

Zdroj má své místo ve spodní části skříně, kde na něj čekají připravené kolejničky. Máte možnost instalace ventilátorem nahoru i dolů. Při instalaci ventilátorem směrem k podlaze se nemusíte obávat zbytečného nasávání prachu, prachový filtr je samozřejmě přítomen.

Pohled na druhou stranu ukáže C.R.M. 3, tedy systém pro vedení a vyvazování kabelů.

Instalace komponent

 

Instalace komponent

Bezšroubková montáž je dnes již samozřejmostí, kromě zdroje a základní desky se proto obejdete bez šroubováku. Vyvazování kabelů byla jedna radost. C.R.M. 3 je jednou z věcí, co mě a předpokládám i vás, na skříni nejvíce zaujme. Vše je řešeno opravdu promyšleně. Stahovací pásky mají možnost vytvořit dvě oka, můžete vést kabeláž z jednoho bodu snadno do dvou míst.

Spedo

Nechybí ani otvory pro průchod kabelů za základní desku a zpět. To vše nakonec zakrytujete plastovými krytkami pro lepší vzhled. Výsledkem je čistá práce prakticky bez námahy. Zde Thermaltake velmi chválím. Pokud bych měl najít nějaký zápor celé instalace, je to nemožnost vyndat plech pod základní deskou ven pro snazší přístup. Nicméně díky dostatku místa to zas tolik nevadí. Trochu vás asi zklame i montáž přídavných karet. Ta je sice jako taková v pořádku a bez potíží pojme i dvouslotovou kartu, ale zacvakávání mechanismu zpět je někdy bolestivé.Spedo

Teplotní testy

 

Testovací metodika

Pro měření teplot jsem používal program OCCT a volil jsem jej hlavně kvůli jeho pěkným přehledným výstupům. Pro zátěž jsem se nakonec rozhodl použít test procesoru z výše zmíněného programu, pro zatížení grafické karty rotující chlupatou kostku v ATITool. Pevný disk dostal za úkol zkopírovat celou složku Program Files. Tato zátěž se zapíná po desetiminutovém „prohřátí“ počítače, test beží patnáct minut a poté se čtyři minuty nechá bez zátěže, kdy jsou odečteny hodnoty v idle.

Bylo provedeno pět měření. Nejdříve jsem sundal A.T.C. 3 a zapnul pouze přední a zadní ventilátory. Postupně jsem přidával vrchní, boční ventilátor, dále ventilátor do posuvné pozice. Ta byla umístěna mezi CPU a GPU. Na poslední měření jsem přidal systém na tepelné oddělení prostorů. Ventilátor na CPU se točil vždy 1000ot./min.

Testovací sestava je následující:

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Duo E6750

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

Chladič procesoru

Arctic Cooling Freezer Xtreme

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Spedo

Výsledky testů

Konečné výsledky mi přišly zvláštní, teploty se mezi jednotlivými testy s jednou výjimkou moc neměnily. Pro jistotu jsem vše přeměřil, ale výsledky byly podobné. I tak to nejsou výsledky, za které by se měla skříň stydět. Instalace A.T.C. 3 viditelně pomohla pouze čidlu na základní desce, jinak je zlepšení rozporuplné.

idle

burn

Při prvním zapnutí počítače mě napadla pouze dvě slova. Marketing a lež. Slibovaných 17 dBA na bočním ventilátoru opravdu nedosáhnete. Možná tak při měření z několika metrů. Ostatní ventilátory taky dle mého soudu dalece překonaly své specifikace a pracovat na takovém počítači bych nechtěl. Postupným zastavováním ventilátorů jsem zjistil zajímavou věc. Horní ventilátor je i přes shodné specifikace s bočním mnohem tišší. Zbylé ventilátory s výjimkou předního také nijak neexcelují a v továrním osazení tato skříň tichá nebude, spíše bych jí označil za velmi hlučnou. K dobru můžete přičíst dobrou eliminaci vibrací.

Verdikt

 

Verdikt

Z této skříně mám smíšené pocity. Na jedné straně dobré nápady a chladící schopnosti, na straně druhé jistá nedotaženost do konce a levné materiály. Nerozumím ale ceně. Jeden papírek s portrétem tatíčka Masaryka za 0,8 mm silný plech a plastový zevnějšek? Konkurence přeci v této kategorii nabízí i hliník s podobně dobrými nápady, nebo perfektně vymyšlenou a zpracovanou ocel.

 

Pokud by Thermaltake některé plastové prvky nahradil hliníkem, nebo alespoň kvalitnějším plastem, přidal ventilátory s třípinem, případně jednoduchý regulátor, byl by to trhák. V tomto stavu je výrobek určen fandům značky, případně lidem, kterým se líbí a jsou ochotni zapracovat na utišení chlazení.

Spedo

Thermaltake Spedo Advance Package (VI90001W2Z)

+ možnosti chlazení
+ dobře provedené perforace
+ C.R.M. 3
+ dobré nápady
+ šest ventilátorů v balení
+ minimální rezonace
+ velikost

– materiály
– hlučnost dodaných ventilátorů

Spedo

Za zapůjčení skříně Thermaltake děkujeme společnosti TN Trade.

Ohodnoťte tento článek!