Redakční tipy na vánoční dárky: vybíráme LCD monitor

0

Abychom si každý rok užili svátky klidu a pohody, musíme nejdřív projít každoročním adventním očistcem. Pro těch pár dní s cukrovím, kaprem a vůní jehličí bývá potřeba s sebou v práci řádně mrsknout a nejlépe si udělat spoustu věcí dopředu, ve škole zvládnout zápočty či předtermíny, uklidit kvůli návštěvám příbuzných, pomoct s cukrovím a samozřejmě vybrat dárky. Jenže kde v tom shonu vzít čas na zodpovědné vybrání komplexního zařízení, které nekupujeme za pár stovek a jen na nějakou krátkou chvíli?

Naštěstí máte nás a kromě toho, že se vás v průběhu roku snažíme zásobovat recenzemi podle nás zajímavých modelů, jsme pro vás připravili co nejstručnější sbírků tipů na dle mínění redakce ty nej- monitory ve své kategorii. Ono „nej“ má svoje omezení – doporučovat budeme pokud možno monitory za ještě jakžtakž lidové ceny a s tím souvisí také fakt, že mezi monitory pro domácnost či kancelář nehledejte ideál. Stejně jako technologie LCD samotná má každý svoje chyby, jde jen o to, aby měl co nejméně těch opravdu závažných.

Výběr monitoru vánoce 2012
 
Jestli nechcete na Vánoce dávat kyselé hrozny, vynechte ty úplně nejlevnější monitory, jejichž cena začíná už někde kolem 2000 Kč. Kromě rozlišení 1920 × 1080 px jako minima byste měli požadovat digitální vstupy a především matrici s širokými pozorovacími úhly. To je důležité nejen při nějakém krkolomném sledování z postele, ale dokonce i při bližším sezení u dnes zpravidla už docela velkých monitorech či mírném vyklonění hlavy z kolmého pohledu. Vyhněte se obloukem nejlacinější matrici Twisted Nematic (TN) a při momentálních cenových rozdílech doporučuji hodně zvážit také nákup monitor s matricí Vertical Alignment (VA).

Ta je dnes v nižších cenových hladinách zastoupena typicky A-MVA páté generace z továrny AU Optronics. Monitory s touto matricí dosahují vynikajícího kontrastního poměru až 5000:1, mají hlubokou černou a dnes už i docela dobrou odezvu. Až na výjimky jsou vybaveny také polomatnou antireflexní vrstvou bez perleťového (špinavého) efektu.

BenQ GW2260M
BenQ GW2260M – GW60 jsou typickými zástupci A-MVA

Problémem je, že zatím subjektivně hodnoceno jsou na tom s pozorovacími úhly tak zle, že bych je kategorizoval spíše někde mezi dřívější PVA a TN. Zejména negativní jev VA off-centre contrast shift je tak silný, že když sedíte před monitorem, zobrazíte na něm třikrát stejnou fotografii člověka, tak uprostřed bude mít živou (možná až moc jakoby opálenou) barvu pleti s trochu slitými tmavými barvami v černou (black crush), už na okrajích monitoru budete tuto fotku vidět zcela jinak. Barvy budou mdlé (vyprané) a ten stejné člověk bude mít mrtvolnou barvu pleti. Tohle je nepřijatelné nejen pro grafiky, ale mně osobně to vadí třeba i při sledování filmů víc než třeba šedavá/modravá černá IPS. Pokud chcete na monitoru s A-MVA také někomu něco ukázat a stojí mírně nad vámi, je tento efekt „vypraných barev“ ještě silnější.

Doporučovat tedy budeme hlavně monitory s nejméně špatnou (nikoli však bezchybnou) matricí typu IPS, případně její variantou od Samsungu (PLS). Dosahované kontrastní poměry H-IPS v rozmezí typicky 900–1200:1 sice na A-MVA nemají, ale nejnovější produkce z továren LG.Display i Samsungu už netrpí IPS glow tolik, odezva s obvodem OverDrive bývá dobrá a pozorovací úhly jsou skutečně velmi dobré. I pokud se jedná o 6bitové e-IPS, nemusíte mít strach z nějakého blikání z důvodu dopočtu FRC, nebo výrazně horších tonálních přechodů (gradientů). Frame Rate Control typicky nedovedete vůbec pozorovat.

 

Palčivějším problémem citelným zejména u nových generací monitorů s podsvitem LED je regulace jasu pomocí PWM (Pulse Width Modulation). Oproti tradiční úpravě střídavého proudu je PWM pro regulaci přesnější, bohužel jde však o „blikání“ na určité frekvenci. Pokud je tato frekvence dost vysoká (např. 430 Hz u HP ZR2440w), je to ještě v pořádku, hodně monitorů však používá při snížení jasu frekvence kolem 180–210 Hz. Můžete tak na noční práci na monitoru klidně nastavit zdánlivě ergonomických 60 cd/m2, máte pořád stejný kontrast a přesto vás po chvíli bolí hlava nebo se vám rovnou dělá nevolno. Samozřejmě jsou mezi námi méně a více citliví jedinci, takže monitory s PWM o frekvenci třeba 180 Hz nejsou obecně nepoužitelné. Zvláště pokud ale monitor kupujete jako dárek, bylo by trochu nešikovné dát někomu něco, z čeho bude zvracet.

Rodinní univerzálové

Nejlevnější monitorem, který vám doporučíme bude LG IPS224V. Za 3300 Kč získáte matrici IPS s rozlišením 1920 × 1080 px na 21,5″ úhlopříčce, jemný rastr kazí jen matná antireflexní vrstva s už zmíněným špinavým efektem (patrné a rušivé hlavně na bílé stránce s textem). Všechny IPS z LG jsou docela dobře nastaveny vzhledem ke standardu sRGB, IPS4 dostal do vínku jak vstup DVI, tak HDMI. Verze V znamená designový rámeček a stojan, tedy jen velmi omezené možnosti polohování.

Výběr monitoru vánoce 2012
LG Flatron IPS224

Alternativnou s pravděpodobně stejným panelem je Philips 227E4QHAD a za stejnou cenu koupíte i BenQ GW2260. Ten se samozřejmě od Philipsu a LG diametrálně liší matricí, neboť nemá IPS ale A-MVA. Tím pádem potěší milovníky vysokého kontrastu, nepřátele matné obrazovky s perleťovým efektem a naopak nepotěší všechny, kterým vadí chování matrice VA při jiném než zcela kolmém úhlu pohledu.

Posuňme se o úhlopříčku výše a opět vám doporučím monitor z produkce LG. Bude jím LG IPS235P. Oproti novějšímu IPS237L (viz LG IPS237L: megarecenze nejrozporuplnějšího LCD monitoru současnosti), který berte jako alternativu, má IPS235P daleko lepší dílenské provedení, polohovatelný stojan, použitelné ovládání a logičtější OSD menu. IPS237L má nižší IPS glow, lepší odezvu a možnost hardwarové kalibrace. Dobré barevné nastavení potvrzené reportem z kalibrační sondy sdílí IPS5 i IPS7. Pro informace o IPS235P můžete kromě informací o stojanu a odezvě použít recenzi LG IPS235V: zkalibrované barvy na 23″ za 4000 Kč!.

Výběr monitoru vánoce 2012
LG Flatron IPS235P

S dalším posunem v úhlopříčce i ceně se dostanete na pro práci bezesporu lepší rozlišení 1920 × 1200 px. Zde pořád prodejům díky ceně vládne Dell UltraSharp U2412M: IPS s 1920 × 1200 za 6700 Kč. Oproti původní recenzi už ho koupíte dokonce od 6200 Kč a dostanete dobře vybavený 24″ monitor s IPS, který má však několik chybek a chyb. Kromě interpolace 1920 × 1080 px vám bude možná vadit horší barevné nastavení (resp. spíše nezkrocená modrá) a regulace podsvícení pomocí PWM o nevysoké frekvenci.


Dell UltraSharp U2412M

Těmito neduhy už netrpí HP ZR2440w (Je HP ZR2440w nejlepším 24″ IPS pod 10 000 Kč?), stojí však 8900 Kč. Mimo stejné matné antireflexní úpravy a v této ceně samozřejmě ještě chybějící elektroniky pro korekci nerovnoměrnosti podsvícení se však jedná o takřka dokonalý monitor. Vysoká frekvence PWM, solidní barevné nastavení, podpora 24 Hz, interpolace, dobré možnosti ovládání, vstupy čítající i HDMI, polohovatelný stojan – to vše omlouvá cenu. Ti z vás, kdo opravdu nesnáší matné „špinavé“ matrice a jsou schopni jít do rizika velmi nerovnoměrného podsvícení, mohou zvolit jinak také dobrý Samsung S24A850DW: S-PLS s 1920 × 1200 px a 24″. Eizo EcoView EV2436 (více informací zde) ještě není v prodeji, ale je zde šance, že by tento polomatný IPS mohl být právě tou nejlepší volbou. Na Vánoce to ale možná nestihnete.

Výběr monitoru vánoce 2012
HP ZR2440w

Jestli se tento rok ale něco povedlo, tak jsou to 27″ LCD s rozlišením 2560 × 1440 px a matricí IPS. Do 15 000 Kč máte do konce na výběr z několika produktů, jež se snaží o pokrytí standardního gamutu. Kromě toho, že při vstupu HDMI budete asi omezeni nejvyšším rozlišením 1920 × 1200 (resp. 1080) px, má Dell U2713HM (viz test „levné“ 27″ s 2560 × 1440 px a kalibrací barev) velice málo chyb. Náš testovaný kus měl tedy horší rovnoměrnost podsvícení, to se ale mohlo zrovna stát třeba u ZR2740w.

Dell UltraSharp U2713HM
Dell UltraSharp U2713HM

Ačkoli je U2713HM velice dobrý, můžete někde narazit na výhodnou nabídku na ZR2740w. Oželíte-li nabídku OSD a interpolaci, je i HP ZR2740w vynikající. Pozor ale, ať někde nekoupíte starší revizi s matným panelem a celkově horšími vlastnostmi. A dokonce i produkt s alternativou k matrici IPS – Samsung S27A850D (viz první 27″ S-PLS budete chtít) – je pořád doporučeníhodný. Dle diskuzních fóra a novějších recenzí to totiž vypadá, že došlo ke zlepšení výroby a nerovnoměrnost podsvícení by neměla být obecně větším problémem než u zmíněných 27″ od Dellu a HP.

Domácí všeumělé, prostě univerzálně dobré

Monitory speciálně pro hráče, nebo grafiku

Hráčské monitory

Konečně se to stalo – už nikdy nebude nutně hráčům cpát velmi kompromisní monitory s matricí TN. Eizo Foris FS2333 (Test 23″ monitoru Eizo Foris FS2333: i nároční hráči už mohou mít IPS) totiž kombinuje kvalitní matrici IPS s rychlou odezvou i nízkým input lagem. Přidává pár speciálních funkcí pro hráče umožňující třeba lepší rozeznání detailů ve stínech a můžete jej klidně použít i na úpravu fotografií.

Eizo Foris FS2333
Eizo Foris FS2333

Kvůli odezvě a input lagu tedy už nemusíte kupovat 120Hz (nebo dnes už dokonce i 144Hz) monitor. Jediným důvodem koupě takového monitoru je použítí s aktivními 3D brýlemi (shutter glasses). Chcete-li provozovat takové 3D orgie, doporučíme vám dle našeho mínění krále mezi těmito monitory – BenQ XL2420T (120Hz rychlík pro náročné hráče (test)). I když jej nový 144Hz Asus VG278HE možná funkčně překonává, je jeho cena už podle nás neúnosná a matrice TN na tak velké (27″) úhlopříčce už opravdu není dobrý nápad.

BenQ XL2420T
BenQ XL2420T

Monitory pro grafiky

Pracujete-li s materiálem a prezentujete-li ve standardním gamutu (Rec.709/sRGB/HDTV) a současně máte vysoké nároky na barevnou přesnost i rovnoměrnost podsvitu, budete muset zainvestovat kolem 18 000 Kč. NEC MultiSync P241W (viz: to nej se standardním gamutem) je v daném ohledu opravdu panem Dokonalým.

NEC MultiSync P241W
NEC MultiSync P241W

Hobby grafik, který je ochoten smířit se s horší rovnoměrností podsvícení, ale chce pracovat v gamutu AdobeRGB a luxusním rozlišení 2560 × 1440 px, má k dispozici 16 000 Kč stojící Fujitsu P27T-6 IPS (viz. Test Fujitsu P27T-6 IPS: další kus i nová revize). Za podobný produkt od NECu či Eiza zaplatíte minimálně o 10 000 Kč, dostanete však elektroniku pro kompenzaci nerovnoměrnosti podsvitu, přesněji nastavené barvy a zpravidla i přesnější emulaci sRGB (i když ta u P27T-6 docela funguje).

Fujitsu P27T-6 IPS
Fujitsu P27T-6 IPS

Eizo (tentokrát) svoje grafické monitory inovovalo trochu dříve než NEC, takže už nabízí širokogamutové displeje s podsvitem LED, pěkné „čisté“ polomatné antireflexy na matricích H-IPS i autokorekční/autokalibrační senzory. Například nový ColorEdge CX240 používá zcela nový panel s podsvitem W-LED a kupodivu gamutem AdobeRGB, je vybaven autokorekčním senzorem a pokud se vám po času bude zdát, že to chce hardwarovou kalibraci, můžete si dokoupit ColorNavigator za 4000 Kč a víceméně jej takto povýšit o jednu řadu. Ceny CX240 začínají na 29 000 Kč.

 

Chcete-li pracovat s rozlišením 2560 × 1440 px a mít senzor nejen autokorekční, ale rovnou autokalibrační, bude zanedlouho ke koupi dle fotek nejspíše také polomatný ColorEdge CG276. Ve Velké Británii se už tento monitor prodává za v přepočtu i s DPH asi 64 000 Kč.

Eizo ColorEdge CG276
Eizo ColorEdge CG276

Dejte si pod stromeček jen poukaz…

Na závěr vás překvapíme. Jestli nekupujete zrovna 27″ IPS s 2560 × 1440 px, počkejte ještě chvíli. U 23″ a 24″ monitorů se příští rok určitě objeví více modelů s polomatnými obrazovkami a neblikající regulací podsvitu a navíc nejspíše více výrobců uvede svoje pravděpodobně 32palcové monitory s fantastickým rozlišením 3840 × 2160 px (2160p). První vlaštovka od Sharpu už byla oznámena, v Eizu a NECu už o těchto monitorech také šuškají.

Výběr monitoru vánoce 2012
 

Za některé fotografie děkujeme obchodu Alfa.cz.

Další zdroje fotografií: BenQ, Dell, Eizo, HP, LG, NEC, Philips, Shutterstock.com

Ohodnoťte tento článek!