RedEye RE-100: černá skříňka do auta s GPS (recenze)

0

RedEye je drobná autokamera, jež na předním skle nebude bránit ve výhledu. Od jiných kamerek se odlišuje hlavně funkcemi navíc, ale i kvalitní konstrukcí: obsahuje modul GPS a senzor přetížení, který zaznamenává brzdění nebo náklon vozidla.

RedEye RE-100
RedEye RE-100

Malé kompaktní tělo se zacvakává na kloub přilepený na čelním skle. K němu dostanete náhradní lepící část, až se jednou rozhodnete pro jiný vůz. Kabel do autozapalovače vyniká délkou a v příslušenství najdete několik plastových úchytek pro jeho vedení kolem čelního skla.

RedEye RE-100
Cena s DPH 3 390 Kč
Zapůjčil Umax
parametry
Formát videa MP4 (H.264), PAL nebo NTSC, 720p (kamera 1,2 Mpx)
Konektory AV výstup kompozitní, napájení
Funkce GPS, G-senzor
Příslušenství Držák na sklo, napájecí adaptér, AV kabel, software
Rozměry 70 × 50 32 mm, 58 g

Dvě ovládací tlačítka na zadní straně slouží pro změnu módu nahrávání a zapnutí/vypnutí audiozáznamu. Nad nimi je AV a nabíjecí konektor. Slot pro microSD kartu o maximální kapacitě 32 GB najdete na levém boku – výrobce doporučuje minimálně class 6. Kamera jde z držáku lehce sejmout, ale nemá žádnou vnitřní baterii pro krátkodobý provoz – funguje jen zapojená v napájení.

RedEye RE-100

RedEye RE-100

RedEye pořizuje záznam v rozlišení 1280 × 720 px rychlostí 30 snímků za sekundu. Kvalitu obrazu jde snížit na VGA, čímž ušetříte místo na paměťové kartě, ale nedoporučuji to. Záznam se kouskuje po minutových délkách, každý soubor záznamu má 48 MB ve formátu MP4 (H.264) a poté se na kartě vytvoří další. Můžete použít microSD kartu až o velikosti 32 GB.

RedEye RE-100
RedEye RE-100

Tlačítkem M na kameře přepínáte módy nahrávání: základní neustálý záznam, ruční nahrávání, nahrávání při detekci přetížení senzoru (5 sekund před a 32 sekund po události), nahrávání při detekci pohybu před kamerou. Přepínání mezi režimy není nijak intuitivní, podle manuálu jej rozpoznáte podle blikání LEDky, ale nejlepší zřejmě bude nechat první typ záznamu a neměnit jej.

RedEye RE-100
RedEye RE-100

RedEye RE-100RedEye RE-100RedEye RE-100

Kamera kromě obrazu a zvuku (ten jde vypnout tlačítkem S) pořizuje také souřadnice GPS a náklon os X Y Z. Ze záznamu je patrné, zda vozidlo zpomalovalo (respektive brzdilo), nebo zrychlovalo, což se pro posouzení nehody může hodit. Tyto informace jsou vepsány natvrdo přímo ve videosouboru. V přiložené aplikaci s názvem RedEye Viewer stačí natáhnout pořízená videa, ať už přímo z karty, nebo přetažená na vašem disku a můžete si je začít přehrávat.

RedEye RE-100
RedEye RE-100

Samotný záznam je dostatečně kvalitní, SPZku sice přečtete maximálně na deset metrů, ovšem pro běžné účely je ostrost obrazu dobrá a mezi podobnými kamerami patří k tomu nejlepšímu i v noci.

Video z aplikace:

Jakmile tedy otevřete složku s videi v přiložené aplikaci, můžete je začít přehrávat. V pravé části vidíte Google Mapy s vaší měnící se GPS polohou, dole náklon vozidla ve třech osách a vedle aktuální rychlost. V okénku s mapami lze přepnout na satelitní pohled i na Street View.

V posledním jmenovaném už bohužel nedochází k posunování podle polohy vozidla, je to jen doplněk a živé projíždění Street View by už zřejmě bylo moc sofistikované. Ani bych nečekal, že by to aplikace uměla, ale bylo by to zajímavé třeba v příští verzi.

 

V aplikaci můžete měnit rychlost přehrávání od jedné čtvrtiny po dvojnásobnou rychlost. Zpomaleně či zrychleně slyšíte i zvukovou stopu. Z videa lze jednoduše přes tlačítko uložit obrázek, či jej přímo odeslat na tiskárnu. Chybí mi možnost aplikaci maximalizovat.

Pod nastavením se skrývá možnost změny parametrů pro samotnou kameru – kvalita videa, citlivost senzorů, časová zóna… a výsledek se zapíše do souboru na SD kartu, podle kterého se potom kamera nastaví. RedEye RE-100 je skutečně kvalitní černá skříňka se záznamem trasy a pěknou aplikací pro její přehrání.

Plusy / mínusy
kvalitní záznam žádný vnitřní akumulátor
GPS a G-senzor neintuitivní přepínání režimů na kameře
povedená aplikace
Hodnocení  90 %

Ohodnoťte tento článek!