Ředitel České televize Petr Dvořák navrhuje zvýšit koncesionářské poplatky na 150 Kč

58
CT Petr Dvorak
Zdroj: ČT

Ředitel České televize Petr Dvořák v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny navrhnul zvýšení koncesionářského poplatku za ČT na 150 Kč měsíčně. Poplatek se zvyšoval naposledy v roce 2008, kdy byla průměrná mzda proti dnešku asi o třetinu nižší.

Česká televize bude letos hospodařit s rozpočtem 6,84 miliard korun, z toho příjem z koncesionářských poplatků tvoří asi 82 procent. Z vlastních zdrojů si tedy ČT vydělá asi 1,2 miliardy. Velkou část (asi 220 milionů) spolkl přechod na vyšší standard vysílání v rozlišení 1080p a investice do techniky. ČT také jako jediná televize vysílá v DVB-T2 ve Full HD.

„Poplatek 150 Kč je pět korun na den“. Přesněji 4,93 Kč, pět korun na den by byl poplatek 152 Kč. Dvořák by ale rád, aby se poplatek zvyšoval spíše na základě výkonu ekonomiky podle inflace, nebo podle požadavku na rozsah veřejné služby. Poplatek za Český rozhlas je 45 Kč měsíčně.

Jaký by měl být koncesionářský poplatek ČT?

Mandát Petru Dvořákovi končí v roce 2023, ale jak sám tvrdí, lidé z okolí Miloše Zemana i někteří noví členové Rady České televize by jej rádi odvolali dříve.

zdroj: Hospodářské noviny

Ředitel České televize Petr Dvořák navrhuje zvýšit koncesionářské poplatky na 150 Kč
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65.14%) 74 hlasů

58 KOMENTÁŘE

 1. No tak já bych raději viděl zvýšení efektivity nakládání s přidělenými finančními prostředky a lepší posuzování projektů uvažovaných k realizaci. Aktuálně např. moc nechápu, jak mohlo dojít ke schválení výroby seriálu Hlava medúzy (https://www.csfd.cz/film/744389-hlava-meduzy/prehled/). Kriminálky mám rád, tak jsem tomu dal šanci, ale je to fakt slabé, plné nesmyslů, chování postav není uvěřitelné, scénář děravý, asi nebyli ani žádní odborní poradci. Tohle bych čekal tak od Novy či Primy…
  Měla by na ně přijít pořádná nezávislá kontrola hospodaření a trošku to proškrtat, zaříznout kamarádšofty a ty rodinné klany… ale to vždycky začnou kvičet o ohrožení demokracie (viz. značně přifouknutý cirkus kolem nových členů Rady).

 2. Pan ředitel by se měl naučit obhájit si, proč by mu měl někdo dát peníze. Argument, že se 10let nezdražovalo je blbost. Např. rohlík zlevnil o 40% z 2,50 na 1,50, takže by poplatek za televizi měl také klesnout…
  Použít trik s přepočtem na denní náklady je praktika hodná šmejdů.

 3. Vůbec to nesleduju, nevím proč bych za to měl platit. Když to zvládnou bez fašistických poplatků jiné TV, tak to musí zvládnout i ČT. To je fér. Pokud neumí hospodařit s financemi, tak ať to zabalej, nikomu to chybět nebude.

  • Ty jiné TV to zvládají proto, že tlačí reklamu a feed svých vlastníků. Já se na komerční TV nedívám, přesto si je musím platit, nikdo mi slevu za nesledování komerční reklamy nedá.

   • Ech, tak buď se na komerční televize nekoukáte a tedy ani na reklamy, nebo hltáte ulici apod. a tu reklamu holt nějako kousnete 😀 Podle toho co jste napsal to zní jako kdybyste koukal jen na komerční reklamy a ne na obsah samotný.

    • Logika, ach ta logika.
     Zkusím vysvětlit ještě jinak (ovšem zjednodušeně):
     Firma A má produkt B. Ten promuje v komerční TV jménem C. Subjekt C vystaví fakturu za reklamu subjektu A. Ten tento fixní náklad rozpočítá (variabilizuje) do plánovaných prodejů produktu B. A já když si pak jdu koupit produkt B, platím i reklamu v komerční TV C, ačkoli se na ni nedívám. Jak patrno, se sledováním C to nesouvisí.

     P.S.: co přesně znamená „hltat ulici?“

     • Ach ta logika 😀 uz je mi jasne proc tu na Vas obcas lidi reaguji tak jak reaguji … Kdybych mel reagovat stejnym a posmesnym stylem tak bych ad absurdum mohl rict ze ne vsechny vyrobky jsou prezentovane v komercnich „C“ (pokud se orientuju v tom vasem textu spravne) TV tedy to ze si je platite je ciste vase volba jakozto konzumenta …

      • Hm.. tak bych teda prosil o nějaký globálně (nikoli lokálně; myšleno na území ČR) dostupný výrobek „X“, který nepožívá „výhod“ komerční reklamy?

       apropos, jak se do lesa volá… (aneb když klavíruješ ty do mě, tak se nediv, že s tebou jednám jako s debilem)

      • slovo debil si použil ty když už si teda tykáme … jako hulvát se tu standardně taky chováš ty … takže les a volání jde směrem k tobě …

       ale ale to se nám argumentačně nějak hodí 😀 copak snad nenakupuješ na území ČR, potažmo tedy nesponzoruješ ty lokální „C“ TV ? Takže se zase vrátíme na zem 😉

      • Tak hele, otírat ses o mně začal ty těmi svými uličními konstrukcemi a koukáním na reklamy – a to jsi taky nevysvětlil, co jsi tím myslel.

       edit: a tykáme si protože se na internetu tykalo odjaktěživa. Pak přišli polovzdělaní měšťáci (samozřejmě s přezdívkami) a začali si nesmyslně vykat.

      • A uz je to tady 😀 radoby intelektual ktery si uz samotnym psanim hazi klacky pod nohy 😀 Kdyz nevime kudy kam zacneme urazet 😀

       zadny otirani se nestalo, jen holt nedokazes kousnout ze si napsal blbost a pak uz tu vymyslis prapodivny konstrukce sam 😉 jinak samozrejme hlasku s ulici chapes a jen si tu hrajes na chytrolina 😀 a jestli ne tak je to s tebou jeste horsi nez se z tvych komentaru zda …

      • 1. Nepovažuju se za intelektuála
       2. Nevím o tom, že bych si házel klacky pod nohy – alespoň teda nedělám pravopisné chyby v každé větě.
       3. Nikoho jsem konkrétně neurazil, psal jsem obecně o měšťácích s přezdívkami co vyžadují vykání. To přišlo někdy kolem let 1998-2000, kdy se tito lidé začali připojovat.
       4. Žádnou blbost jsem nenapsal a za vším si stojím.
       5. Nevím co je ulice v souvislosti s placením koncesionářských poplatků, nebo komerční reklamou. Jestli to je nějaký mem, tak ten neznám.

 4. Jak uz tu je napsane:

  Moznost A: Nechat jeden zpravodajsky kanal a zbytek prodat. Naklady klesnou, poplatky by se mohly snizit.

  Moznost B: Ponechat CT v rukou statu jako verejnopravni televizi a zavest placene pristupove karty, bez kterych to nepujde sledovat. Neomezovat CT ve stanoveni ceny tech pristupovych karet. Jednoduse si vydelaji tolik, jak budou dobri.

  • Omezování přístupu jde naprosto proti smyslu existence *veřejnoprávního* média. Žádná soukromá televize nemá tak kvalitní zpravodajství, politické diskuzní pořady a investigativní žurnalistiku.

   • A pokud část populace o sledování tohoto média nestojí, opravdu by měl stát mít nárok, je k tomu placení nutit?

    Tohle není zdravotní nebo sociální pojištění, kde je ta povinnost ospraveděná zajištěním chodu zdravotnictví a sociálního systému / důchodů, extrémně podstatných věcí. I ten povinný poplatek za svoz komunálního odpadu má jasný důvod (byť třeba některá města k tomu mechanismu výběru nepřistupují příliš sympaticky) – asi moc lidí nechce, aby se někde hromadil opad, pokud by to bylo dobrovolné a někdo si to neplatil.

    Ale veřejnoprávní televize (a rozhlas)? Těžko vůbec přirovnávat k výše zmíněnému.
    V době, kdy je neskutečný počet online zpravodajství, i včetně třeba té politické / investigativní žurnalistiky (např. Seznam). To mi opravdu nepřijde ospravedlnitelné. Možná, kdyby opravdu šlo jen o ten zpravodajský kanál (čt24) a tam by samozřejmě náklady byly zlomek aktuálních.
    Přístupové karty a dobrovolné předplatné (na jednotlivé kanály klidně – proč si má platit sport někdo, kdo ho nesleduje a naopak) by bylo dobré řešení, řekl bych.

    A mimochodem – já jsem volič současné opozice a rozhodně mi ČT nevadí proto, že údajně škodí současnému premiérovi a prezidentovi, jak mnozí říkají (tím, že ji nesleduji, tak to ani nedokážu posoudit, ale nepředpokládám, že by to tak bylo, vzhledem k tomu, že toto ti stejní lidé říkají i o Seznamu nebo DVTV, které sleduji a nemyslím si to o nich 🙂 ).

    • Médium veřejné služby tu je právě proto, aby pokrývalo komerčně neakceptovatelné projekty a služby. V okamžiku, kdy se něco děje, tak komerční televize nepřeruší své komerční vysílání a neinformují veřejnost – to dělá jen ČT (a je to tak správně). Stejně tak se nedá čekat zařazení vzdělávacích nebo kulturních či dokonce veřejně prospěšných pořadů. Je to ČT, která podporuje a vytváří pořady pro menšiny a děti. Nejde jen o zpravodajství. TV seznam může klidně ze dne na den skončit, nebo se změnit, tady ti nikdo nic negarantuje.

     „Nevidím jediný důvod financovat sociální systém, který jsem nikdy nevyužil.“
     „Proč bych měl platit zdravotnictví, když jsem zdravý?“
     „Na ČT se nedívám, tak proč platit koncesionářské poplatky?“
     A konečně (tentokrát bez úvozovek, protože to je syntéza a navíc odpovídá realitě):

     Proč bych měl platit daně, když tento stát už několik let vůbec nefunguje a mé peníze jen tuneluje pár pijavic?

   • Souhlas s Gildor.

    Narizovani placeni sluzby, o kterou nestojim a je zcela irelevantni, jak kvalitni je, je proti smyslu zakladnich prav cloveka.

    Nicmene:

    Horem pádem
    ČT 1Dnes21:50 › 23:40
    Horem pádem
    Film spojuje tři vzájemně se prolínající tragikomické příběhy o osudovém ztrácení a nalézání lásek, přátelství, rodin, rodičů a dětí navzájem. Vypráví o altruismu i xenofobii, o našem strachu z neznámého, o pocitu ohrožení, který probouzí…“

    Mezi náhrobními kameny
    ČT 2Dnes21:35 › 23:30
    Mezi náhrobními kameny
    Matt Scudder (Liam Neeson) je bývalý newyorský policista a vyléčený alkoholik, který pracuje jako soukromý detektiv bez licence pro ty, kdo z jakýchkoliv důvodů nemůžou jít za policií. Jedním z takových je i drogový dealer Kenny, který si…

    Nejak v programu, ktery jde prave ted na CT nevidim ani kvalitní zpravodajství, ani politické diskuzní pořady ani investigativní žurnalistiku. Takze podle tebe mame platit za co, za ty komercni srajdy, ktere tam nemaji co delat?

    • Nechápu, cos tím chtěl říct.
     Chceš diskusní pořad v 23:00? Ty jsou k dispozici v prime-time (cca 16-21h na ČT24, prokládané zpravodajstvím), pozdě večer/v noci, navíc ve všední den, fakt smysl nedávají.
     A ty „komerční srajdy“ (jak ty tvrdíš) jdou alespoň bez reklamy – ty jsi možná otupělý a nevadí ti reklamní blok co 5 minut.

    • Tak zrovna nějaké léta staré filmy určitě nejsou to, co v rozpočtu ČT stojí největší peníze. To bude především výroba vlastních pořadů.

     A ČT24 jsi vynechal naschvál? To, že si můžeš pustit politické zpravodajství nebo investigativní žurnalistiku z iVysílání, taky ignoruješ naschvál?

 5. Chápu smysl existence této televize za podmínek, že budou vysílat zpravodajství (které by mělo být nezávislé, ale to už z podstaty principu nikdy být nemůže), dokumenty, pořady pro děti a soutěžní pořady. Zbytek tam dle mého nemá co dělat. Nechápu tedy, proč mají ČT1, 2, 3, 24, Art, 😀 a možná i něco dalšího, čert už se v tom vyznej. To například v onom roce 2008 neměli, což už jaksi pan nezmiňuje. Měli ČT1, 2, 24 a Sport a i to už mi přišlo až moc, když do roku 2006 si vystačili s dvěma kanály. On by dost možná po většinu roku stačil jeden, aby ho dokázali opravdu kvalitně naplnit. Takže místo zvyšování něčeho, co jen z mého okolí nikdo nechce platit, protože většinu času vysílají béčkové až déčkové filmy a ten zbytek mizerné dokumenty (výjimky se najdou samozřejmě), by se mohli zamyslet nad tím, jestli náhodou nevytváří čím dál více digitálního odpadu…

   • Kvičíš tady jak štětka po německým zájezdu. To jsi snad zaměstnanec televize? Má naprostou pravdu. ČT je černá díra na peníze
    O průměrnosti autora postu nemůžeš mít dostatek informací zato o silně podprůměrné práci televize máme i docela dost důkazů. Multimilionové provary na nedokončených projektech jednoznačně ukazují na absolutní absenci kontrolních mechanismů.

    • Nejsem zaměstnanec ČT.
     A pokud někdo napíše takovou hovadinu/blábol jako Miichaell, tak si automaticky stoupnul do té brblající megafronty Průměrňáků, kteří jakožto správní Češi – Brouci Pytlíci rozumí všemu a mají krystalicky jasný a ohromně jednoduchý (prostoduchý) názor prakticky na jakýkoli netriviální problém.

     Co se týká té „podprůměrné“ práce ČT, doporučuju si projít kanály okolních veřejnoprávních nebo (polo)státních TV ve střední Evropě. ČT je z nich daleko nejlepší, jak skladbou programu, tak vlastní tvorbou. A ano, to taky znamená, že spousta projektů, které ČT spolufinancuje, prostě nevyjde tak, jak by se čekalo.

     Takže on ten kvikot a bolestínské vzdychání jak vás ta ČT okrádá jde spíše od vás.

 6. Televizi jsem odhlásil. Nezávislé a vyvážené zpravodajství rozhodně nepodávala. A poté co jsem minulý týden viděl jejího ředitele mezi známými korupčníky na fotbale mám jistotu že jsem udělal dobře. Taktéž nehodlám platit multimilionové podvody jako poslední z aporveru.

  • Taky poplatky neplatim, jenze to zaroven znamena, ze pokud nechci porusovat zakon, nesmim si koupit prijimac nebo-li televizi. Pritom bych chtel 50″ 4K monitor na hrani her, jenze nejlevnejsi se slusnou obrazovkou stoji 33.000 Kc. Kdezto, kdybych si smel koupit televizi, tak dam za slusnou 20.000 Kc.
   Jsem teda verejnopravni televizi utlacovan a ponizovan. Neco takoveho je s moderni korektni spolecnosti zcela neslucitelne, zruseni povinnych poplatku je nutnost uz jenom kvuli tomu, abychom se priblizili rozvinute casti sveta a konecne odhodili komunistickou minuloat nasi spolecnosti!

 7. A co takhle rozpustit minimálně 1/2 příživníků rozesetých po nejrůznějších zapadlých koutech světa? Je to potřeba živit zpravodaje snad ve všech zemích?
  Dále minimalizovat počty stanic.
  Stejné to je s ČRo, stanic jak najebaných.

 8. Při referendu v rámci voleb by se mělo hlasovat, zda občané chtějí veřejnoprávní televizi a rozhlas placený z koncesionářských poplatků nebo ne. Já bych rozhodně hlasoval pro prodej těchto organizací a převedení takto získaných financí na věci, které opravdu veřejnost potřebuje. Panu nadprůměrńákovi Tynytovi, který se zastává ČT způsobem, z kterého čiší, jak hodně je na ní finančně přisátý, bych chtěl vzkázat, že jako správný Čech – brouk Pytlík/ jak nás -odpůrce ČT nazval/ si rád rozhoduji o tom, jaké televizní programy si budu financovat a bytostně nesnáším, aby si za koncesionářské peníze zkorumpovaní papaláši jako ředitel ČT honili ego a zmanipulovanými průzkumy opět za naše peníze z nás dělali blbce.

  • zapomněl jsi dopsat „Sdílejte než to smažou!“ – pak to bude dokonalý. 😁

   Technicky vzato, je mi to jedno, tenhle stát je stejně už jen trapná maškaráda ještě trapnějších neschopáků, kteří vládnou zapšklým a závistivým lopatám, co si myslí, že můžou rozhodovat v referendech. Ale když už jsme u toho referenda, já bych tam potom rovnou přihodil i to, zda chceme platit daně, myslím že by to mělo ještě větší úspěch.

   A na závěr jedna hluboká pravda:
   „Tato země v této době prochází rozumovou, mravní i citovou krizí. Zamýšlíme-li se hlouběji nad tím, jak k této krizi došlo, proč právě teď, musíme si připustit některá velice nepříjemná, ale bohužel pravdivá fakta. To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Je to suché konstatování skutečnosti.

   Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. Proč se o tom dnes zmiňuji?

   Pro oblast intelektově podprůměrnou, když pominu stavy patologické, jsou charakteristické některé rysy, které si možná všichni neuvědomujeme, a neuvědomujeme si je zejména tehdy, jestliže se stýkáme na univerzitě pouze mezi sebou. Jestliže jedinec, který je v této intelektové kategorii, má nějakým způsobem rozumět světu, má-li se v něm nějak pohybovat a má-li ho nějak uchopit, musí si ho drasticky zjednodušit. Těmto lidem – je to tedy polovina národa – uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa, a to, co z tohoto světa v jejich očích zbývá, se dá rozdělit na celkem jednoduché, většinou protipólné elementy. Někdy se tomu říká černobílé myšlení. Někdo je buď dobrý, nebo špatný. To, že hranice mezi dobrem a zlem neprochází ani mezi novými a starými strukturami, ani mezi komunisty a nekomunisty, ale srdcem každého člověka, to uniká. Podobně unikají i jiné komplikovanosti.“
   (Cyril Höschl, 1991)

 9. Jděte na stránky ČT, stáhněte si čestné prohlášení, že nevlastníte TV, vytiskněte, podepište a pošlete poštou na Kavčí Hory. Běžte na poštu nebo do své online banky a zrušte pravidelné platby těchto poplatků.
  A nemusíte řešit kraviny a pana Dvořáka, který z Vás dělá jen hlupáky.