Referenční Radeony RX 7900 mají v chladiči novinku: umí měřit teplotu vzduchu ve skříni

2
Referenční AMD Radeon RX 7900 XTX 1600
Referenční AMD Radeon RX 7900 XTX
-
Zdroj: AMD

Termistor v nových referenčních grafikách AMD, který měří teplotu vzduchu na vstupu do chlazení, může mít různé využití, mohl by se hodit také pro ladění systémového chlazení.

Už jsme psali o specifikacích nových grafik Radeon RX 7900 XT a XTX a o jejich architektuře RDNA 3 (i s dodatkem). Objevila se k nim ale ještě jedna zajímavost. Už ne přímo v architektuře nebo týkající se přímo samotných GPU, ale v chlazení, které budou mít referenční grafiky podle návrhu AMD (které ale mohou prodávat i tradiční výrobci karet). To bylo příjemným překvapením u generace RX 6000 a v generaci 7000 bude mít zajímavý zlepšovák.

AMD předvádělo kartu novinářům během odhalovací akce minulý týden. Některé zdroje už odhalily, že součástí referenčního designu karet Radeon RX 7900 XTX (a snad i XT) je termistor neboli senzor teploty, umístěný ne na PCB u VRM či pamětí, jak je zvykem, ale v pasivu za jedním z ventilátorů (jde o ten nejvíce vpravo, kde bude asi nejblíž „v centru dění“ ve skříni).

Karta díky tomu bude mít v podstatě informaci o teplotě vzduchu ve skříni, či přesněji o teplotě vzduchu, který vstupuje do chlazení. Toto dává GPU lepší informace pro řízení ventilátorů a výkonu. Jak dalece to bude využíváno, není zatím jasné.

Pokud by karta byla schopná přes ovladače GPU a firmware základní desky komunikovat s řízením systémových ventilátorů, dal by se teoreticky vyrobit systém, kdy by se společně optimalizovala i úroveň systémového chlazení. Například pokud by byly teploty GPU vysoké, ale zároveň byla vysoká teplota i vzduchu ve skříni, mohlo by víc pomoci zrychlit systémové ventilátory než ventilátory samotné karty. Toto by asi ale asi vyžadovalo složité nastavování, takže něco podobného asi může nastat maximálně v nějakých úzce integrovaných OEM počítačích.

Skládačkové desktopy na toto asi nejsou připravené, takže role senzoru bude u Radeonů RX 7900 určitě skromnější. Senzor teploty vzduchu v sání by podle názoru Gamers Nexuxu mohl sloužit jako jedna z pojistek toho, že se nepřehřejí komponenty na PCB, jako jsou paměti a VRM (i když k tomu by měly být vhodnější senzory v PCB). Se znalostí teploty vzduchu může řízení ventilátoru lépe chránit VRM karty – pokud je vzduch příliš teplý, může zachovávat vyšší otáčky, i když samotné GPU má jinak nízkou teplotu. Jak chytře tato součástka je využitá, nebo zda případně má jen podružnou roli a nachází se v chladiči hlavně pro jistotu, se snad dozvíme z recenzí.

Referenční AMD Radeon RX 7900 XTX
Referenční AMD Radeon RX 7900 XTX. Termistor měřící teplotu vzduchu nasávaného do chladiče by měl být za pravým ventilátorem kousek nalevo od jeho motoru (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Senzor by mohl mít využití také mimo samotnou grafiku. Uživatel totiž většinou dostává z BIOSu údaje o teplotě PCB základní desky vedle slotu PCI Express a u VRM, ale obvykle nemáte přímo informaci o tom, jak teplý je vzduch ve skříni. Pokud tedy například nastavujete systémové chlazení, musíte to dělat bez zpětné vazby naslepo. Vedlejším efektem integrace senzoru do referenčních Radeonů tedy bude, že si s jeho pomocí můžete ověřovat, že vám systémové ventilátory dobře fungují, nebo experimentovat s tím, jaká konfigurace a otáčky mají lepší efekt – minimálně na prostor GPU.

Na nereferenčních kartách tento senzor asi nečekejte (pokud tedy nejde o něco, co AMD výrobcům explicitně přikázalo nebo doporučilo). Zejména asi u výrobců, kteří prodávají jak Radeony, tak karty GeForce a používají pro oboje stejný či podobný návrh chlazení. Možná se ale tato součástka později objeví u luxusnějších nereferenčních karet (nejen Radeon), pokud se ukáže, že má nějaký větší přínos. Výrobci můžou cítit příležitost tímto příslušenstvím své lepší modely odlišit od konkurence či levnějších základních provedení.

AMD Radeon RX 7900 XTX 3
Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

S touto informací bylo také mimochodem sděleno, že referenční provedení karet Radeon RX 7900 XT a RX 7900 XTX bude mít schopnost Fan Stop či „0 dB“, tedy že chladič bude vypínat ventilátory při nízké zátěži. To nese i malou úsporu energie, ale hlavně umožňuje tichý provoz v době, kdy se na GPU nehraje. Z této funkce se pomalu stává standard, takže jsme moc nečekali, že by na ni bylo zapomenuto, ale je dobré dostat potvrzení.

Zdroje: GamersNexus, Tom’s Hardware

Referenční Radeony RX 7900 mají v chladiči novinku: umí měřit teplotu vzduchu ve skříni
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Hmm řízení ventilátorů je s jistotou zpětnovazební, s cílem řízení teploty jádra, pamětí apod. Znalost teploty vstupního vzduchu by jen zrychlila dosažení cílové teploty o nízké desítky sekund a zpohledu řízení je to nadbytečná informace. Cena součástky je nízká, ale drátky, montáž apod. to celkem prodraží, asi to bude mít jiný účel. Spíše bych viděl možnost vypínání ventilátorů, bezpečnost, popř. něco podobného. Ono se to nezdá, ale výkonná karta si s klidem veme 20+ W do ventilátorů, obvykle je venťákům věnován první 6-ti pin z napájení, dva osmipiny jsou pak jen pro „parádu“ pro zbytek karty 🙂

  2. Moja skrinka toto už vie davno, podla teploty v skrini mam nastavene otačky ventilatora, inak tie 2x20cm vetráčky keď sa rozbehnú su jak prúdova turbina, ešte že skrinka ma cca 15kg inak by mohla odletieť 😀