Polovina regionálních sítí s nástupem DVB-T2 končí. Co a kde lze na televizoru ještě naladit?

0
Regionální sítě DVB T v říjnu 2020
Regionální sítě DVB T v říjnu 2020
-
Zdroj: ČTÚ / Cnews.cz

Druhá digitalizace televize skončila a máme tu čtyři celoplošné multiplexy ve standardu DVB-T2 a moderním kódování H.265/HEVC (byť u většiny s mizerným rozlišením). V terestrickém televizním vysílání jsou ale ještě lokální multiplexy, regionální sítě. Řada jich skončila, některé ale pokračují a mohou stále vysílat v DVB-T. Naladíte je?

Vedle čtyř hlavních celoplošných multiplexů vysílá ještě řada lokálních multiplexů. Takzvané regionální sítě označené čísly od 1 po 21. Většinou nabízejí místní televizní stanice či kanály, které se do hlavních multiplexů nevešly (nebo spíš které nechtěly platit za celoplošné vysílání, protože jejich záběr je čistě místní).

Televizní vysílače musely odevzdat frekvenční pásmo okolo 700 MHz (nad 694 MHz), které je nově vyhrazeno pro mobilní sítě. Provozovatelé multiplexů proto opustili kanály od 49 výše. Podobná situace tu byla již v minulosti, kdy se při nástupu LTE přestaly využívat kanály 61 až 69 (794 až 858 MHz). Pásmo ultra krátkých vln (UHF) původně využívané pouze pro televizi se tak rozdělilo pro televizi (do 674 MHz) a mobilní sítě (nad 694 MHz). Týká se to samozřejmě i regionálních sítí.

Televizi v DVB-T2 ale také stačí menší prostor, kdy do jednoho kanálu s kapacitou okolo 33 Mb/s lze vmáčknout více stanic. U analogu platilo, že jeden kanál rovná se jedna stanice. Naprostá většina obyvatel Česka by nyní měla na běžnou anténu chytat čtyři hlavní multiplexy (na čtyřech televizních kanálech). Aktuálně se na všech vysílačích v DVB-T2 používají kanály 21 až 46, což znamená pásmo 474 až 674 MHz.

DVB T2 4K
DVB-T2

Regionální vysílání je možné i u celoplošných multiplexů, stačilo by teoreticky dodávat různý obsah pro různé vysílače. V praxi je to ale u nového standardu možné jen omezeně u čtvrtého muxu 24.

Od malého vysílače na rozhledně po pokrytí poloviny země

Provozovatelé regionálních sítí mohli u ČTÚ zažádat o změnu přiděleného kmitočtu a podle zvážení úřadu nové frekvence buď dostali, nebo museli skončit. Konec nastal pro sítě 7 a 8, které si na regionální jen hrály, přestože s desítkami vysílačů pokrývaly většinu Česka.

Regionální sítě naopak nemusejí řešit přechod na technologii DVB-T2. Nákup nových zařízení potřebných mj. pro zpracování signálu v kodeku HEVC není levný, jen Českou televizi to stálo asi 1,3 miliardy. V případě malého provozovatele by to bylo samozřejmě méně, ale i tak jde o velkou investici.

Základním požadavkem bylo vyklizení frekvencí, ČTÚ nenutil provozovatele k přechodu na nový standard. Všechny aktuální televizory stále umí i starý DVB-T. V praxi tak v některých lokalitách stále uspějete i se starým televizorem bez DVB-T2. Budete ale přijímat jen pár lokálních stanic.

DVB-T2 ale budou moci případní zájemci z řad regionálních sítí získat až poté, co se o zbylé frekvence nepřihlásí velké multiplexy. Z celkem 21 regionálních sítí jich ale zhruba polovina končí. U některých nebyl jasný ani vlastník, některé patřily Českým radiokomunikacím (ty provozují celoplošné multiplexy 22 a 23) a u jiných se spekulovalo, že mohou patřit Radimu Pařízkovi (provozovatel celoplošného multiplexu 24).

Pokračující multiplexy

Celkem pokračuje deset regionálních sítí, z toho tři na Moravě (Adamov, Svitavy a Dačice)

Regionální síť 1: Multiplex funguje od roku 2009 a aktuálně jej provozuje společnost Meridi podnikatele Ivo Brabce. V současnosti vysílá na kanálu 46 čtyři stanice z vysílačů v Českých Budějovicích (Včelná) a v Plzni. Naladit můžete stanice JČ1, JČ2, regionalnitelevize.cz a regionalnitelevize.cz Jižní Čechy. Vysílání sice zůstane ve starém DVB-T, ale provozovatel změnil kódování z MPEG2 na H.264/AVC a zvýšil rozlišení na HD.

Regionální síť 4: Multiplex provozuje společnost Prague Digital TV od roku 2012. Naladit ji můžete ve Středočeském kraji, kde vysílá stanice Praha TV a dvě rozhlasové stanice. Svou volnou kapacitu nyní poskytuje Skylinku, který ji využívá pro placené pozemní vysílání. Přes něj lze naladit například Novu či Primu v HD rozlišení, ale třeba i National Geographic HD. Datový tok těchto stanic v HD činí 4,5 Mb/s.

Regionální síť 4
Regionální síť 4

Regionální síť 5: Lokální provozovatel CMS TV funguje na vysílači ve Svitavách a Litomyšli. Naladit můžete stanici CMS TV na kanálu 35.

Regionální síť 5
Regionální síť 5

Regionální síť 6: Provozovatelem multiplexu je městská část Praha 13 a síť využívá jediný vysílač v pražských Butovicích s nízkým výkonem 100 W. Naladit můžete stanici TV13, která funguje jako informační servis pro obyvatele Prahy, ale multiplex vysílá i stanice Hobby, Mňam TV a Mňau TV.

Regionální síť 6
Regionální síť 6

Regionální síť 12: Multiplex dostupný ve středočeském kraji (17% pokrytí populace) je v provozu od začátku letošního roku. Provozovatelem je Czech Digital Group, tedy dceřiná firma Českých radiokomunikací. Vysílá pouze z žižkovského vysílače na kanálu 47 a naladit si můžete stanice Prima +1, Óčko Express a Óčko Black (ten ale na konci roku z nabídky zřejmě zmizí). Stanice vysílají v nízkém rozlišení (720 × 576 px) bez EPG a v kódování MPEG4. Kapacita multiplexu je 19,91 Mb/s.

Regionální síť 12
Regionální síť 12

Regionální síť 14: Lokální provozovatel Jindřichohradecká televizní vysílá z vysílačů Dačice a Jindřichův Hradec. Naladit můžete stanice Třeboňská lázeňská TV, JHTV a Datel (Dačická TV).

Regionální síť 14
Regionální síť 14

Regionální síť 15: Zřejmě nejmenší „multiplex“ v Česku provozuje Ing. Vladimír Bílý na vysílači v Adamově. Z Alexandrovy rozhledny vysílá výkonem 1 kW a místní si mohou naladit stanice TV Adamov v SD i HD. Na rozhledně je i vysílač celoplošného muxu 24. Kapacita multiplexu je 15,5 Mb/s a dosah 0,1 % populace.

Regionální síť 15
Regionální síť 15

Regionální síť 16: Provozovatelem je Nataša Pštrossová a stanici TV Fonka naladíte z vysílače Příbram Hvězdárna. Dosah se odhaduje na 60 tisíc domácností.

Regionální síť 16
Regionální síť 16

Regionální síť 17: Lokální provozovatel je plzeňská společnost RTIcz. Naladit můžete stanice TV Plzeň, TV 8 a Regionální televize. Kapacita multiplexu je 19,91 Mb/s.

Regionální síť 17
Regionální síť 17

Regionální síť 18: Provozovatelem je Českokrumlovská televize, která vysílá stejnojmennou televizní stanici CKTV, nedávno přejmenovanou na JČ1 televize Jižní Čechy. Majitelem je Roman Gronský. Naladit ji můžete z vysílače Přísečná na kanálu 47.

Regionální síť 18
Regionální síť 18

Končící multiplexy

Regionální síť 2: Ostravská síť patřila společnosti B Plus TV a fungovala na dvou vysílačích v Klimkovicích a Hrabyni. Vedle své hlavní stanice LTV Plus (tu lze nyní naladit v celoplošném multiplexu 24) vysílala například Mňam TV, Mňau TV či Rebel 2 Slušnej kanál.

Regionální síť 3: Síť v Libereckém kraji vysílala z vysílačů Ještěd a Jablonec. Multiplex provozoval podnikatel Ivo Brabec, kterému patří ještě regionální síť 1 v jižních Čechách.

Regionální síť 7: Velký multiplex, který pokrýval většinu území a konkuroval těm celoplošným. Provozovala jej společnost Progress Digital (Digital Broadcasting) Radima Pařízka, který současně provozuje i celoplošný multiplex 24. Naladit jste mohli například Šlágr či CS Mystery. Ale také dočasně stanice ČT v HD rozlišení.

Regionální síť 7
Regionální síť 7 (končící)

Regionální síť 8: Druhý největší lokální multiplex s pokrytím zhruba poloviny obyvatel také skončil. Provozoval jej České radiokomunikace (ty se starají i o dva celoplošné multiplexy 22 a 23). Naladit jste mohli například CNN Prima News či Barrandov News.

Regionální síť 8
Regionální síť 8 (končící)

Regionální síť 9: Multiplex vusílal z vysílačů v Mostě a Teplicích, provozovatelem byl TV Produkce Dakr a naladit jste mohli stanice Dakr či CS Mystery.

Regionální síť 10: Není o něm mnoho známo, ale fungoval i jako dokrývač signálu pro multiplex 1 České Televize. Vlastníkem byl Profi-Invest.

Regionální síť 11: Vlastník neznámý, působil v okolí Jihlavy a naladit šla televize i-Vysočina.

Regionální síť 13: Vlastník neznámý, naladit šla například Televize Slovácko. Pokrytí populace měla tato síť poměrně velké (16 %).

Regionální síť 19: Šlo o placenou DVB-T v okolí Říčan u Prahy s názvem Freedom TV. Vlastníkem byla společnost dvbexpert podnikatele Jaroslava Pecha. V nabídce byly prémiové stanice včetně HBO v HD rozlišení. (zdroj: Lupa)

Regionální síť 20: Síť provozovaly České Radiokomunikace s pokrytím asi pětiny populace. Naladit šlo HD kanály České televize a několik regionálních stanic. Pokrytí dosahovalo k 19 %.

Regionální síť 21: Síť působící v okolí Mariánských lázní s jedinou stanicí TVML. Vlastníkem byl TvSat.

zdroje: vlastní, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Televizniweb, ČTÚ

Polovina regionálních sítí s nástupem DVB-T2 končí. Co a kde lze na televizoru ještě naladit?
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 12 hlasů