Rekapitulace a novinky kolem WP8.1: chystá se Swype či velká dlaždice?

0

Od konference Build 2014 nás dělí pouze několik týdnů. Asi dva měsíce. Microsoft by na ní měl předvést Windows Phone Blue. Operační systém pro mobily, který nahradí více než rok staré Osmičky. Stále nevíme, jak se bude přesně nazývat, ale Windows Phone 8.1 by přinejmenším srovnala číslování s Windows 8.1 pro tablety a osobní počítače. Byla by to tudíž logická volba. Zvlášť v případě, kdy chce Microsoft postupně oba systémy propojit.

Co jsme dosud věděli

Před několika dny unikl snímek interní presentace Microsoftu, kde se nám poprvé představilo bájné centrum pro oznámení. To nám mnoho odvahy nedodalo, ale jedná se žádaný a pro vyšší dobro nezbytný element. Zatímco notifikace se budou sdružovat na jednom místě, naopak jisté rozdělení postihne nastavení hlasitosti. I to je ale žádané, neboť v současnosti když na smartphonu s dlaždicemi měníte hlasitost, ovlivňujete ji globálně.

Když chce mít hudbu nahlas, začne vám pak telefon stejnou měrou vyřvávat melodii i při příchozím hovoru. Pár střípků o chystaných Windows Phone 8.1 leden přinesl. Dozvěděli jsme se také, že všechny dosud zveřejněné obrázky byly podvrhy. Podle všeho byl do té doby jediným pravým obrázkem tento rozmazaný snímek:

Do této chvíle byla dále docela jistá snad už jen Cortana. Hlasová asistentka bude těžit z databáze výsledků Foursquare, do které Microsoft investoval 15 miliónů dolarů. Pevně doufáme, že bude schopnější než třeba konkurenční Siri. Fanoušci se zase klepou, aby jí hlas propůjčila Jen Taylor, která bravurně ztvárnila Cortanu v sérii her Halo. Zvláště to platí pro čtvrtý díl.

Microsoft dávno ví, že se mu daří prodávat nikoli drahé telefony, ale levné. Dlaždice totiž běží plynule i na málo výkonném hardwaru, na rozdíl třeba od Androidu. Snížení cen pomohou také virtuální tlačítka na displeji. Ta zřejmě nebudou povinná, ale výrobci je budou moct použít namísto pevně daných tlačítek na těle telefonu pod obrazovkou. Získaný prostor navíc člověk ocení např. při sledování filmů.

 

Čtyři rozměry dlaždic?

Teď tu máme další informace, které nám pomohou dotvořit obrázek o Windows Phone 8.1. @Nawzil8 nepopisuje tajné novinky poprvé. Podle něj se dlaždice dostanou do dalšího vývojového stádia. Kdysi jsme měli k dispozici standardní a širokou dlaždici. S Osmičkami přišly malé dlaždice, slouží prakticky pouze jako běžné ikony. V další fázi by se dlaždice mohly začít pro změnu nafukovat. Čtvrtý rozměr by tudíž velikostně připomínal největší dlaždici ve Windows 8.1

Oba operační systémy by se tím vyrovnaly v další oblasti. Velká dlaždice by ale na většině telefonů zabírala tolik místa, že nezbývá než se zeptat, jestli tento rozměr nebude dostupný pouze u velkých telefonů, kde se standardně zobrazují tři sloupce dlaždic. Zatímco budeme čekat na odpověď, pokochejte naším podomácku vyrobeným konceptem:

Koncept: čtvrtý rozměr dlaždice
Koncept: čtvrtý rozměr dlaždice

Kit pro vývojáře se valí

Větší várku novinek vypustil web The Verge. A pokud hovoří pravdu, pak se jedná o velkou věc. Za prvé Microsoft údajně některým vývojářům konečně umožnil přístup k softwarovému kitu pro vývojáře. To naznačuje, že systém už musí být z velké části hotový hotový. Především se v něm ladí chyby, nicméně set funkcí a API se už pravděpodobně moc měnit nebude. Tento stav by odpovídal spekulacím, že Microsoft Windows Phone 8.1 představí v dubnu na konferenci Build 2014.

Vývojáři by tak měli SDK dva měsíce v předstihu. Jenže The Verge dále věří tomu, že se v dubnu dočkáme uvolnění vývojové verze systému. Upgradovat budou moci v podstatě všichni uživatelů, a to díky otevřenému systému. Znamená to, že Microsoft uvolní dokončený systém, který avšak bude jako první logický dostupný skrze program pro vývojáře, anebo bude distribuována skutečně pouze nehotová ukázka?

Microsoft bude nejspíš veřejně až do března mlčet, v nadcházejících týdnech ale bude pořádat spoustu akcí za zavřenými dveřmi, kde novinky a plány sdělí partnerům. Pár chystaných vylepšení, jak jsme naznačili výše, už nicméně známe. K dalším bude údajně patřit zrcadlení obrazu na monitory a televizory nebo dokonce klávesnice podobná populární Swype pro Android. A to už zní hodně zajímavě. Kolik es v rukávu si ještě Microsoft schovává?

Ohodnoťte tento článek!