Rekapitulace možností (odkladu) instalace nejnovějších funkcí ve Windows 10

0

I o tom, že bude Microsoft k Windows 10 přistupovat jako ke službě, jsme napsali mnohé. Přišel avšak čas si vše zrekapitulovat, neboť nyní už máme k dispozici skoro kompletní obraz. O dostupných edicích jsme psali. Na domácí počítače budou běžně dodávána Windows 10 Home, byť bude možné si pořídit i Windows 10 Pro, která budou primárně cílit na profesionály a menší firmy. Pouze podniky budou moct získat edici Enterprise, školy zase získají prakticky stejnou edici, jen s nálepkou Education.

Model „Windows jako služba“ v mnoha lidech probudil pocit, že budou muset platit měsíční poplatky. Nikoli. Znamená to však, že se operační systém bude průběžně zlepšovat a více či méně měnit. Microsoft adoptuje model podobný, který si osvojily webové prohlížeče Chrome a Firefox. Nepřekvapivě si nemůže dovolit nemít stabilizovanou verzi operačního systému, u které hrozí menší riziko, že se něco pokazí. Firmy by mu to neodpustily.

Spotřebitelé

Proto bude nabízet celkem tři možnosti, jak přijímat aktualizace. Domácí uživatelé s edicí Home nebudou mít na výběr – služba Windows Update bude nastavena tak, aby přijímala všechny aktualizace automaticky. Bude tak stahovat rovněž všechny nejnovější funkce a vylepšení, jen co je v Redmondu dokončí a dají jim zelenou. Je to v zájmu uživatelů, je to i v zájmu samotného Microsoftu.

Mít všechny na jednotné a vždy aktuální a moderní platformě přináší výhody. Konečně by se mohl splnit sen o konci fragmentace, na kterou dnes trpí nejen Windows. Této větvi se říká Consumer Branch (CB).

Firmy

Volnější režim budou mít uživatelé služby Windows Update for Business, jež bude k dispozici jako pokročilejší alternativa služby Windows Update v edicích edice Windows 10 Pro, Enterprise a Education. Pokud zvolíte větev s názvem Current Branch for Business (CBB), znovu budete dostávat všechna nejnovější vylepšení.

 

Na rozdíl od Consumer Branch nicméně budete moct dočasně odložit instalaci aktualizací, které přidávají nové funkce, aniž byste tím ohrozili příliv bezpečnostních aktualizací. Tento manévrovací prostor vám dá šanci otestovat nové funkce a zajistit, aby nedošlo k narušení kompatibility, případně vyčkáte, než řešení na případný rozkol v systému způsobený posledními změnami vyřeší sám Microsoft.

Odkládat instalaci aktualizací majících vliv na funkcionalitu systému přirozeně nebudete smět věčně. Kdybyste tak učinili, nebude mít k dispozici po nějaké době ani bezpečnostní aktualizace. Tím Microsoft instalaci vynutí. Reálně tak bude možné odkládat instalaci nových funkcí až o 8 měsíců. Standardně by se tyto aktualizace měly instalovat po čtyřech měsících od uvolnění.

Zmrazený kód pro nejkritičtější stanice

Pouze firemní edice Enterprise bude mít k dispozici ještě třetí větev s názvem Long-Term Servicing Branch (LTSB). Ta systém prakticky navěky uzamkne, takže budou stahovány pouze bezpečnostní aktualizace a opravy. Samotný systém tak zůstane stejný, tedy rovněž potenciálně nejméně problémový a stabilní. Microsoft tuto volbu ovšem doporučuje pouze na počítačích, kde je stabilita a spolehlivost naprosto kritická.

Sám bude logicky raději, pokud po této možnosti nesáhnete. LTSB by se dala připodobnit např. k Windows 7 SP1, která Microsoft pouze opravuje, ale na jádro nesahá a nové funkce nepřidává. Windows 10 v takovém stavu nevydrží doslova navěky. Životnost LTSB je nastavena na deset let, což odpovídá životnosti předchozích verzí Windows. Poté již firmy budou nuceny provést upgrade na novější verzi.

Ale pozor, také LTSB bude jednou za dva až tři roky obohacena o nové funkce, ty ovšem nebudete muset instalovat, pokud nebudete chtít. Jestli dostane všechna do té doby uvolněná vylepšení, nevíme. Ale dávalo by to smysl. Nové sestavení zařazené do LTSB by tím pádem mělo opět zaručenou dobu podpory na 10 let. Souběžně by existovalo více verzí LTSB, každá by ovšem byla v jiné fázi života.

CB CBB LTSB
Windows 10 Home ano × ×
Windows 10 Pro ano ano ×
Windows 10 Enterprise ano ano ano
Windows 10 Education ano ano ×

Vedle třech větví Windows bude existovat ještě čtvrtá, jak asi správně tušíte, půjde o větev pro testery z programu Windows Insider. Ti budou moct nadále zkoušet čerstvá sestavení dříve, než se novinky dostanou k běžným uživatelům. Podle toho se větev nazývá Windows Insider Preview Branch.

Windows Update WU for Business WSUS
Windows 10 Home ano × ×
Windows 10 Pro ano ano ano
Windows 10 Enterprise ano ano ano
Windows 10 Education ano ano ano

Zdroj: ZDNet | Windows IT Pro

Ohodnoťte tento článek!