Rekordní fotografie: snímek Šanghaje s 272 gigapixely

0

V galerii GigaPan se objevila zřejmě největší panoramatická fotografie zachycují místo na Zemi. Nejlidnatější město v Číně je zachyceno na snímku s 272 miliardami pixelů. Jednotlivé ústřižky byly pořízeny loni v květnu, v prosinci bylo dílo dokonáno.

A víte, co je vtipné? Přesně 19. prosince jsme na Cnews měli článek o největších fotografiích světa, s přehledem se na prvním místě umístilo panorama Rio de Janeira se 152 gigapixely. Den nato, 20. prosince se na GigaPanu objevil takřka dvojnásobný gigant. Díky našemu čtenáři @morfas za postřeh.

Šanghaj
Šanghaj

Šanghaj vznikla spojením 12 000 fotek (150 × 80) fotoaparátem Canon 7D (18 Mpx) s objektivem Canon 400mm F5.6 a 2× telepředsádkou. Snímání jedné fotografie trvalo průměrně 2,4 s. Obraz pokrývá zorné pole 65° v vertikálním a 175° ve horizontálním směru. Fotografie zabraly 1,27 TB místa, po ořezání panorama to dělalo 1,09 TB. Autor Alfred Zhao dále uvádí, že asi 28 % obrazu tvořilo překrytí, takže tato data šla pryč. Výsledné rozlišení po spojení snímku tak příliš neodpovídá oněm 272 Gpx, Zhao ještě zřejmě nasadil interpolaci.

Šanghaj
Detail boty na jedné ze střech

Absolutní rekord donedávna držel projekt TeraPixel (tisíc gigapixelů) se snímky hvězdné oblohy. Jenže letos na konci dubna se v GigaPanu objevil 1166Gpx fotografie MassiveBlack. Vlastně fotografie asi není správné označení, jedná se o nasimulovaný model vesmíru z doby 1,3 miliardy let po velkém třesku.

Ohodnoťte tento článek!