Rekordní frekvence pamětí DDR3: přetaktování na 3842 MHz s APU Llano

0

Tchajwanský výrobce paměťových modulů G.Skill to měl na Computex docela blízko. Pro návštěvníky uchystala firma kromě hostesek i malé představení. Tím byly přetaktovávací seance, pochopitelně s paměťovými moduly G.Skill v hlavní roli. Třešničkou na dortu pak nebylo nic menšího, než nový světový rekord v dosažené frekvenci pamětí DDR3 – a pár drobných k tomu.

Rekordní frekvence pamětí DDR3

Frekvence, na kterou si John Lam (obrazně řečeno) sáhl, činí plných 3842 MHz. Toto úctyhodné číslo mimochodem překonává základní takt většiny procesorů na trhu. Jinak se dá říci, že šlo o přímé pokračování dobrodružství, o kterém jsme vás informovali před pár měsíci. Konfigurace byla totiž velmi podobná. Hrdinou však tentokrát byl modul TridentX, a to ve variantě s kapacitou 4 GB. Jeho oficiální frekvence je stanovena na 2800 MHz, což ovšem při exhibičním přetaktovávání mnoho neznamená.

A jako minule mohou mít radost příznivci zeleného tábora, neboť rekord znovu padl na APU od AMD, konkrétně na procesoru A8-3850. Byl použit i stejný model desky, Gigabyte GA-A75-UD4H. Chlazení trápeného hardwaru bylo samozřejmě svěřeno kapalného dusíku.

Rekordní frekvence pamětí DDR3

Při honbě za maximální frekvencí je zvykem používat jediný modul, což se stalo i v tomto případě. Pokud máte raději „realističtější“ sporty, přichystal si pro vás G.Skill (potažmo taktovač Hiwa Pouri) i rekordní přetaktování s čtveřicí modulů DDR3. Frekvence se i přes handicap vyšplhala na hezkých 3286 MHz. Tentokrát však přišel ke slovu Intel, procesor Core i7-3770K se při pokusu činil v základní desce Asus Maximum V Formula.

Rekordní frekvence pamětí DDR3 - chlazení kapalným dusíkem

Rekordní frekvence pamětí DDR3

 

Na stejné akci předvedla taktovací posádka shromážděná G.Skillem i další kousky, například 31 299 bodů v 3Dmarku 11 (moduly G.Skill RipjawsZ na 2468 MHz a s CL 10) nebo SuperPI 32M spočítané za 4 minuty a 44,734 sekundy. V jeho případě nehrála roli vysoká frekvence (činila „pouze“ 2646 MHz), nýbrž agresivní časování CL5-9-7-18 1T. Mimochodem, firma lámala v tomto testu rekordy i na loňském Computexu.

Již zmíněný Hima Pouri si pak se svou sestavou (avšak jen dvěma moduly TridentX) ještě naměřil rekordní propustnost v programu AIDA64. Při čtení z pamětí vydupal 32 339 MB/s.

Rekordní frekvence pamětí DDR3

Zdroj: G.Skill

Ohodnoťte tento článek!