Rekordní herní displej pro notebooky: BOE má LCD s obnovovací frekvencí 600 Hz

14
Herní notebook Acer Helios 300 ilustrační foto 1600
Herní notebook (Acer Helios 300), ilustrační foto
-
Zdroj: Acer

Číňané mají vůbec nejrychlejší herní LCD, a to dokonce pro notebooky: nový panel bude zvládat 600 snímků za sekundu.

Vysoké snímkové frekvence jsou možná nejvýznamnější trend hraní na platformě PC v posledních letech a už se etablovaly i v herních noteboocích. Do těch se teď chystá něco, co dokonce předčí samostatné hráčské monitory: LCD panel s obnovovací frekvencí 600 Hz, tedy 600 snímků za sekundu. To by byl nový rychlostní rekord pro extrémní eSports hraní a podobné účely, takto rychlé nejsou zatím ani desktopové monitory.

Za tento počin je zodpovědná firma BOE (Beijing Oriental Electronics Group Co.), což je čínský podnik. Stejná společnost už letos v lednu představila plány na 500Hz LCD, což má být ovšem panel do stolních monitorů. Nyní měla prezentaci na akci nazvané 2022 World Display Conference, kde ukazovala prototyp připravovaného panelu pro notebooky, který má onu v úvodu zmíněnou obnovovací frekvenci 600 Hz neboli 600 snímků za sekundu. Jak uvádí web VideoCardz, zatím nejrychlejší (z hlediska obrazovky) herní notebooky byly Dell Alienware x17 R2 se 480Hz LCD – ty jsou 17palcové s FullHD rozlišením.

Firma BOE údajně ukazovala funkční demo, přičemž předváděn byl 16palcový notebook, a displej proto bude asi mít takovýto formát. Ovšem není asi vyloučeno, že budou vyrobené i nějaké další varianty. Co neznáme, je rozlišení. Ovšem vzhledem k vysoké frekvenci je prakticky jisté, že půjde o FullHD, tedy 1920 × 1080 bodů, respektive by ještě mohlo nastat 1920 × 1200 bodů, pokud jde o poměr stran 16:10. Rozlišení FullHD je pro soutěžně orientované hraní normou a také je asi v praxi vynucené výkonem GPU.

Demo herního notebooku s 600Hz panelem LCD od BOE
Demo herního notebooku s 600Hz panelem LCD od BOE (zdroj: ITHome)

Bohužel nevíme, jaká je použitá konkrétní technologie, jen že jde o LCD, a ne o panel typu OLED. Protože ale u 500Hz desktopového panelu BOE má být použitá technologie IGZO, je pravděpodobné, že bude pohánět i tento panel.

Demonstrační notebook měl podle nálepky na šasi grafiku GeForce RTX, ale není jasné, zda 600Hz panel bude vyžadovat použití G-Sync na grafice Nvidia, nebo bude univerzálně kompatibilní. V noteboocích se na rozdíl od desktopových monitorů nepoužívají hardwarové moduly G-Sync, takže druhá z možností je otevřená.

V praxi asi až zadlouho

Tento 600Hz panel pro notebooky zatím ještě není připravený k vypuštění na trh. Šlo zřejmě jen o první demo a do reálné sériové výroby a nasazení může ještě zbývat hodně dlouhý čas. Ani ten 500Hz desktopový panel se totiž zatím od ledna na trhu neobjevil. Monitorové novinky tohoto typu bývají prezentovány často s velkým předstihem, někdy i třeba dvouletým (viz první G-Sync HDR monitory).

Firma BOE ukazovala současně také větší obrazovky s podsvícením typu Mini LED. Ty měly úhlopříčky 34 palců (s rozlišením 3440 × 1440 bodů) a 86 palců (tam rozlišení nebylo sděleno, ale šlo již o poměr stran 16:9). U obou těchto panelů byla inzerována obnovovací frekvence 165 Hz, takže by také mohly sloužit pro herní použití, ale už ne tak „hardcore“ jako u 500Hz a 600Hz panelů.

Zdroje: ITHome, VideoCardz

Rekordní herní displej pro notebooky: BOE má LCD s obnovovací frekvencí 600 Hz
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.67%) 6 hlasů
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй

14 KOMENTÁŘE

 1. Gimmick jak vyšitý, 600Hz v notebooku, kdo tohle proboha využije. Na takové frekvence si potrpí snad akorát „profesionální hráči“ a ti na notebooku rozhodně soutěžní zápasy hrát nebudou.

 2. To je holt marketing – Čím víc proužků, tím víc Ajdydas ;-). Nové výrobky se prodávat musí :-O.

  A asi je pořád dost pitomců, co nejsou schopni zapnout mozek a jsou ochotni se nechat přesvědčit, že teptve 600Hz obnovovací frekvence je to pravé ořechové, i když tolik obrázků mobilní grafika nezvládne. A pokud ano, tak s nejvýkonnější grafikou, převzorkováním z nižšího rozlišení a vymýšlením si mezilehlých snímků.

  Ale možná funguje placebo efekt. Mám 2x víc FPS než soupeř, tak musím mít přece převahu. Jsem tedy klidnější, schopný se víc soustředit a možná to může výkon opravdu o něco zlepšit. Stálo by za to udělat slepý test se špičkovými hráči. To ale žádný výrobce monitorů a železa nebude chtít, protože by se mohlo ukázat, že to, na čem staví prodejní reklamy, je úplně k ničemu.

 3. A vědí soudruzi že „Hodnotou snímkové frekvence se např. hodnotí obrazová odezva a plynulost grafiky u počítačových her na konkrétním počítači. Jako minimální hodnota pro plynulou grafiku (při které lidské oko nerozezná jednotlivé obrazy) se bere 24 fps, zhruba 60 fps se bere jako naprosto dostatečné pro bezproblémový chod hry.“?https://cs.wikipedia.org/wiki/Sn%C3%ADmkov%C3%A1_frekvence Ale asi míří na lidi co mají nedostatečnou kapacitu pochopit tyto skutečnosti.

  • Co oko … Ale odezva systému.
   Ukažte mi systém, který bude schopen obsloužit alespoň 2 hráče se zaručenou odezvou < 1.6ms
   (zpracování vstupů, vyhodnocení siutuace, genreování výstupů, přenos oběma směry, … zkrátka komplet)

   Ve 4k s HDR a RT bez DLSS 3.0

   • A nerozozna oko rozdiel az do 1000hz? Myslim, ze o tomto publikovali clanok aj na Blur Busters. A teda neviem ako vam, ale mne rozmazany obraz pri pohybe v hrach dost vadi. Jasne to na Blur Busters dokazuje aj test pri horizontalnom pohybe kde ako ukazka sluzi Lolko alebo Dota, ktora z nich to je uz neviem, nehravam tento typ hier ale staci si tam nastavit 60Hz vs 144Hz a uz len pri tak nizkom refreshi ako je 144Hz je ten rozdiel v ostrosti obrazu v pohybe dost vyrazny, sice stale nie dost ostry ale oproti totalne rozmazanym 60Hz neporovnatelne lepsi.

    • A nerozozna oko rozdiel az do 1000Hz?

     Ne, piloti stíhaček dávají okolo 200Hz. K překvapení vědců i „netrénované“ oko hráče počítačových her dokáže rozeznat záblesk ve stejné frekvenci jako u pilotů.
     Oproti tomu starší člověk dá něco okolo 60Hz.
     Proto má ten tvůj 144Hz monitor pro tebe smysl, za to pro nás starší stačí běžný 60Hz displej. 600Hz notebook je ale usměvný pro všechny, kdo mají aspoň základní znalosti fyziky. 🙂

      • Ne, vůbec to nesouvisí. V dřívějších dobách prostě nebyly ty možnosti co dnes, filmař si musel vystačit s tím, co bylo. Dnes má prostě možnost volby. Pořád může chtít natočit film „cinematicky“ teda v režimu okolo 25Hz. Navíc ale může točit i scény, které by si v minulosti nemohl dovolit a to díky tomu, že má k dispozici i 60Hz kameru.

       Co se týká ještě vyšších frekvencí, i tam pořád vidím možnost využití, ale pro plynulý tok snímků filmu už to bude potřeba spíš výjimečně. A u frekvencí okolo 200 Hz už vůbec nejde o rozmazaný pohyb ve snímkách, ale o schopnost zachycení něčeho, co se v obraze objeví v určitém místě jen na mžik.

      • Ale souvisí protože oko má svoji setrvačnost a tohle (celuloidový pás filmu) dokazuje že není schopno odhalit to jak se mu vyměňují obrázky rychlostí 16 za vteřinu a vnímá to jako plynulý pohyb a tu nízkou frekvenci obnovy vnímá jenom jako problikávání. Podotýkám, že 16 a 600 je šílený rozdíl.

      • Není schopno – vnímá problikávání.

       Dál nemá smysl tě komentovat, protože jen meleš, snad proto, že musíš mít vždycky pravdu, ikdyž už zjevně tušíš, že jsi přestřelil.

  • Njn, jenomže pohybovat se v interaktivním prostředí na digitálním zařízení a sledovat film na promítačce asi není úplně jedno a to samé, ale vím, s kým mám tu čest, takže se do debaty ani nehodlám pouštět.