Rekordní přetaktování pamětí DDR3: 3900 MHz s modulem G.Skill a Llanem

0

Uplynul nám nějaký čas, a zas tu máme zprávu o novém přetaktovávačském rekordu. Tentokrát však nepůjde o trápení procesorů – tedy alespoň ne v prvé řadě. Absolutní rekord totiž místo toho padl v dosažené frekvenci pamětí. Přetaktování to bylo jak jinak než extrémní, s použitím kapalného dusíku. A v tomto případě dokonce tak extrémní, že při něm padl za oběť použitý procesor. Ještě předtím se ale naštěstí stihl zapsat do tabulek.

Dosažená frekvence činí kulatých 3900 Mhz a poštěstila se Christianu Neyovi. O tomto experimentátorovi jsme zde psali již na jaře, když se mu podařilo paměť DDR3 přetaktovat na 3736 Mhz. Tehdy byl ovšem hvězdou večera kit RipjawsZ od společnosti G.Skill, zatímco pro aktuální rekord sáhl Christian Ney po jediném 2666MHz modulu TridentX (přesněji model F3-2666C11-4GTXD) stejného výrobce. Ten je stejně jako RipjawsZ založen na čipech Hynix CFR.

Světový rekord ve frekvenci pamětí DDR3, popis a validace

Zbytek sestavy už ale zůstal stejný jako minule: procesorem byl čip AMD A8-3870K, tedy odemčené čtyřjádrové APU odcházející generace Llano pro socket FM1; a deskou Gigabyte GA-A75-UD4H s čipovou sadou A75 a BIOSem verze F7. CPU bylo během testu podtaktováno na 2089,57 MHz a stejně jako paměti podchlazeno kapalným dusíkem. Při časování 14-14-14-36 a command rate T2 se pak podařilo validovat frekvenci 1950,3 Mhz, což dává efektivních 3900 Mhz a nový světový rekord.

 

Tam se bohužel muselo taktování zastavit, protože těžce zkoušené APU nevydrželo extrémní podmínky a jak již bylo řečeno, odešlo do křemíkového nebe. Je tedy docela dobře možné, že paměťový modul by si dal říci ještě výše. Na to si však bude muset čerstvý držitel pomyslného vavřínu najít novou oběť. Uvidíme, zda opět půjde o čip typu Llano, nebo se na scéně objeví nějaký nový šampion.

Světový rekord ve frekvenci pamětí DDR3, použitý systém

Zdroje: X-bit labs, HWBot, Databáze CPU-Z

Ohodnoťte tento článek!