Report: Rambus vs. nVidia, kauza pokračuje

0

Před nedávnem proběhla internetovými médii zpráva o výsledku sporu mezi společnostmi Rambus a Nvidia. Nabízíme vám malý přehled tohoto spletitého a letitého sporu.

O co se vlastně jedná?

Rambus, zabývající se vývojem technologií paměťových čipů, zaznamenal koncem minulého měsíce nemalý úspěch v táhlém sporu s kalifornskou společností Nvidia. Tu Rambus obvinil z porušování několika svých patentů.

Není to poprvé, co se Rambus tímto způsobem snaží vyždímat peníze z úspěšné společnosti zabývající se výrobou hardwaru. Soudní pře patří k jednomu z hlavních zdrojů příjmu této společnosti. Není tomu také tak dávno, co Rambus zvítězil v podobném sporu se společností Samsung.

Mnozí si Rambus pamatují spíše u ne zrovna oblíbených RDRAM. Tyto drahé paměti se složitým osazováním jen přidávaly další hrstky ke špatné pověsti procesoru Pentium 4. Na obrázku modul RIMM: Kingston RDRAM, 1066 MHz, 32 bitů (dvoukanálový). Zdroj obrázku: Komputronik

Historie sporu

10. července 2008

Po šesti letech neúspěšného vyjednávání podává Rambus na Nvidii žalobu u kalifornského oblastního soudu. Nvidia byla obviněna z porušení celkem sedmnácti patentů týkajících se paměťových řadičů SDR, DDR, DDR2, GDDR a GDDR3 SDRAM pamětí použitých v jejích produktech (jmenovitě GeForce, Quadro, nForce, Tesla, Tegra a GoForce). Rambus požaduje odškodnění za ušlé zisky, které by získal za placení příslušných licencí a zastavení prodeje těchto produktů. Zákaz prodeje by se týkal i partnerů Nvidie, mezi něž patří např. společnosti Asustek Computer Inc., BFG Technologies, Biostar Microtech, EVGA Corp., Giga-Byte Technology Co., Hewlett-Packard, Micro-Star International Co., Palit Multimedia Inc. atd.

6. listopadu 2008

Rambus si chce vše pojistit a podává další stížnost, tentokrát u mezinárodní obchodní komise (“U.S. International Trade Commission“ – dále jen ITC). Rambus požaduje aby ITC začala s vyšetřováním porušování patentů v produktech Nvidie. Předmětem stížnosti je údajné porušení tentokrát „jen“ devíti namísto původních sedmnácti patentů. Požadavky Rambusu jsou shodné s předešlou žalobou u kalifornského oblastního soudu.

Nvidia ihned poté svolává setkání se zástupci výše uvedených společností, kde veškerá obvinění popírá a prohlašuje, že vše je naprosto legální a bude plně spolupracovat s ITC.

4. prosince 2008

ITC schvaluje požadavek Rambusu a zahajuje vyšetřování.

2. června 2009

Americký patentový úřad (“U.S. Patent and Trademark Office“ – dále jen USPTO), který byl ITC požádán o přezkoumání oprávnění stížnosti, po prošetření zamítá 41 připomínek Rambusu k sedmi z celkem devíti patentů.

8. června 2009

Rambus po ITC požaduje pozastavení vyšetřování, stahuje stížnost týkající se čtyř patentů a některé z připomínek ke zbylým pěti.

14. června 2009

USPTO zamítá dalších osm námitek týkajících se zbylých dvou patentů, které měla Nvidia porušovat. Nvidia tím defakto vyhrála pomyslné první kolo, ale Rambus se nevzdává a vydává prohlášení, že vyšetřování ITC probíhá dál.

24. listopadu 2009

USPTO dává opět za pravdu Nvidii a zamítá dalších sedmnáct stížností týkajících se tří ze sedmnácti patentů, s jejichž údajným porušováním přišel Rambus v červenci 2008 ke kalifornskému oblastnímu soudu.

Z původních sedmnácti patentů nyní nakonec zbývá pouze pět. Stížnosti ohledně dvou patentů nebyly uznány už na samém počátku procesu, dalším šesti patentům vyprší platnost počátkem roku 2010 a Rambus v červnu 2009 sám stáhnul stížnosti ohledně dalších čtyř.

Elpida XDR

Velmi rychlé paměti XDR (frekvence nad 7 GHz) jsou také jedním z vynálezů Rambusu, byť o ně ve sporu nejde.  Zdroj obrázku: Elpida

Současnost

22. ledna tohoto roku však přichází pro Nvidii studená sprcha v podobě verdiktu soudce ITC, Theodora Essexe. Ten nakonec rozhodl ve prospěch Rambusu. Podle ITC Nvidia porušuje tři patenty Rambusu, zbylé dva patenty nejsou platné. O konečném verdiktu musí ještě rozhodnout celá komise a pokud dá za pravdu Rambusu, hrozí Nvidii reálné nebezpečí zákazu prodeje a dovozu jejích produktů.

Rambus rozhodnutí ITC uvítal a prohlásil, že je nakloněn produktivnímu a konstruktivnímu vyjednávaní mezi oběma společnostmi, kdykoliv k tomu budou připraveny.

Nvidia se ale nevzdává a zanedlouho po tomto rozhodnutí prostřednictvím hlavního právního zástupce Davida Shannona vzkazuje, že k očekávané dohodě mezi oběma společnostmi zřejmě nedojde a pokud komise předběžný verdikt schválí, odvolá se k dalšímu soudu zabývajícímu se přímo patentovým právem. David Shannon přímo řekl: „Nebudeme platit za patenty, které nejsou platné.“

Závěrečný verdikt komise ITC by měl padnout v nejbližších týdnech. Rozhodnutí ITC bude mít také dost značný vliv na stále trvající soudní řízení u kalifornského oblastního soudu. Doufejme, že celá kauza skončí tak, jak se praví v jednom lidovém rčení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Ze zákazu prodeje produktů by měla problémy nejen Nvidia, ale také její partneři a hlavně my, zákazníci.

Zdroj: Rambus, Nvidia, BusinessWeek 1/2

Report: Rambus vs. nVidia, kauza pokračuje

Ohodnoťte tento článek!