Reportáž: Jak se taktují Phenomy pod dusíkem?

0

Příprava před taktováním

Příprava před taktováním

Již na MSI Roadshow v Brně jste mohli vidět naše první letošní pokusy o přetaktování procesorů AMD pod tekutým dusíkem. Tehdy jsme dosáhli na slušné frekvence 6,76 GHz se čtyřjádrovým modelem 970 Black Edition a necelých 6,5 GHz s šestijádrovým 1100T Black Edition. Byla to zároveň má první pořádná zkušenost s procesory AMD při chlazení touto extrémně chladnou kapalinou.

AMD Phenom II X4 970 BE

Musím uznat, že ač dávám v přetaktování přednost procesorům Intel, AMD mě začalo nějakým způsobem lákat. Hned týden na to jsem si „běžel“ koupit nejnovější kus modelu Phenom II X4 955 Black Edition už s třímístným značením, což by mělo značit velmi slušné možnosti. To se potvrdilo, jelikož i se vzduchovým chlazením se mi podařilo validovat frekvenci 5016 MHz. Když jsem hledal optimální poměr stabilní frekvence a napětí, došel jsem rychle k výsledku 3900 MHz při napětí 1,336 V. Ale tomuto ladění jsem se moc dlouho nevěnoval, tudíž může být výsledek ještě lepší.

AMD Phenom II X4 955 BE
Pro zvětšení klikněte

Každopádně to, co bylo dosud možné jen s procesory Intel, zvládají už i procesory AMD. Vraťme se ale k hlavní náplni této reportáže. Jakmile se začaly objevovat první výsledky se vzduchovým chlazením s nejnovějším čtyřjádrem Phenom II X4 980 Black Edition, ihned mě napadlo: „Co takhle ho vyzkoušet pod dusíkem?“. To se povedlo a za zapůjčení tohoto modelu musím poděkovat společnosti Dataconsult, která v České republice zastupuje společnost AMD. Výsledek s tímto procesorem pod dusíkem bude však jen opakování výsledku z jeho vlastní recenze.

Nezbývalo už nic jiného, než objednat příslušné množství tekutého dusíku u společnosti Linde Gas. Jelikož jsem již z MSI Roadshow věděl, jaké množství bude zhruba potřeba, objednal jsem 40 litrů, které dorazily ve dvou velkých dvaatřicetilitrových Dewarových nádobách.

Dewarky

Pro přetaktování procesorů jsem použil základní desku MSI 890FXA-GD70. U ní musím vyzdvihnout především funkci OC Dial, což je otáčecí ovladač na ovládacím panelu v pravém spodním rohu, pomocí kterého lze jednoduše měnit frekvence sběrnice. Z pohledu overclockera je to skvělé usnadnění při zkoušení maximální frekvence, jelikož se věnuje pouze otáčení kolečka a stiskům klávesy F7 pro validování výsledku. Systém není tak zatěžován dalším programem, jako je například AMD OverDrive, kterému navíc trvá nějakou dobu, než danou hodnotu nastaví.

MSI 890FXA-GD70

Vše je připraveno, pouštím se do izolace. Ta je u základních desek s paticí AM2/AM2+/AM3 velmi jednoduchá, jelikož je kolem ní plno volného místa a napájecí kaskáda je nejčastěji umístěna v řadě. Je však nutné zaizolovat co největší plochu okolo procesorové patice, jelikož po pár hodinách neustálého lití dusíku se na desce vytvoří pěkně velká námraza. Po pečlivém zaizolování jsem se tedy vrhnul na přetaktování, kterému se budeme věnovat v další kapitole.

Izolace

AMD Phenom II X4 955 BE a 980 BE v akci – max. validace

AMD Phenom II X4 955 BE a 980 BE v akci – max. validace

Jako první přišel na řadu model 955 Black Edition. Mým hlavním cílem bylo samozřejmě dosáhnout 7GHz mety. Předpoklady jsem k tomu měl velmi dobré, jelikož oba kousky procesorů jsou kvalitní a „třímístné“. Jak jsem dopadl, to se dozvíte za chvíli.

AMD Phenom II X4 955 BE

Taktování šlo na startu celkem těžce, ale bylo to způsobeno hlavně teplotou. Procesory AMD je totiž pro co nejlepší výsledky nutné zmrazit, jak jen to jde. Před započetím samotného taktování je tedy vhodné pouze komín namražovat. Pokud nemáte přímo tragický kousek procesoru (mám nyní na mysli Phenomy II X4), měli byste se přes 6 GHz přehoupnout relativně rychle.

V mém případě lepšího kusu to šlo lehce i na frekvence okolo 6,6–6,7 GHz. Poté však nastává dlouhé ladění, jelikož dostat se na maximum vyžaduje zkoušení, zkoušení a ještě jednou zkoušení. Nikdo vám nikdy přesně neřekne, jaké nastavení se bude líbit zrovna vašemu kusu. Samozřejmě jsou nějaké obecné rady, co a jak dělat/nastavovat, ale ty vám pro úplné maximum nestačí.

Můj první pokus skončil na frekvenci 6,86 GHz s aktivovanými všemi jádry. To není vůbec špatné, ale vzhledem k tomu, že rekord s tímto procesorem je 7218 MHz a 7GHz meta byla ještě daleko, s dosaženým výsledkem jsem se nespokojil. Chtěl jsem pokračovat dál, jaké však bylo mé překvapení, když mi najednou obraz zčernal, na základní desce se rozsvítila dioda indikující práci disku (v tomto okamžiku disk nepracoval) a post display přestal svítit. Deska někde navlhla, bohužel i to se stává. Sestavu bylo tedy nutné rozmrazit, desku odizolovat a vysušit.

LN2 OC

LN2 OC

Doporučuji si na rozmražování komínu z takových teplot vzít něco „teplejšího“, než je fén, jelikož by vám to trvalo hodně dlouho. Já zvolil horkovzdušnou pistoli, ale někteří overclockeři si na to berou třeba ruční plynové hořáky.

Plynový hořák

Po úspěšném vysušení a vyzkoušení desky jsem se pustil opět do mražení a taktování. Nyní jsem zkusil jít cestou jednoho aktivního jádra, což se vyplatilo. Sice to chvíli zabralo, ale nakonec jsem došel na konečný výsledek
6,92 GHz.

955 BE validace

Při dalších pokusech už bohužel deska opět navlhla, tudíž nebylo možné dále pokračovat. Rozhodl jsem se tedy desku vysušit a vyměnit procesor za model 980 Black Edition, který byl pro mne prioritní. Někteří z vás už možná výsledek znají, tudíž klidně můžete přejít na další kapitolu.

AMD Phenom II X4 980 BE

Jeho taktování šlo hodně lehce a i s aktivními všemi čtyřmi jádry jsem na první pokus neměl problém dojít na frekvenci 6,8 GHz. Poté následovalo opět zdlouhavé ladění. Vzhledem k tomu, že se jedná o nedávno vydaný model, je výsledků z extrémního taktování velmi málo, konkrétně pouhé dva. Věděl jsem však, že má tento procesor na víc. V ladění jsem pokračoval, až jsem dosáhl alespoň trochu uspokojivého výsledku 6,935 GHz.

980 BE validace

Pořád jsem měl aktivní všechna čtyři jádra. Ani s jejich vypnutím se už ale nic nezměnilo a nezlepšil jsem se ani o jediný megahertz. A ještě mi navíc opět někde navlhla deska a začala se chovat velice podivně. V současné době se jedná o třetí nejlepší výsledek s tímto procesorem a zároveň o 30. nejlepší výsledek ze všech procesorů AMD Phenom II X4.

AMD Phenom II X4 955 BE v akci – benchmarky

AMD Phenom II X4 955 BE v akci – benchmarky

Při druhém pokusu s modelem Phenom II X4 955 BE jsem také chtěl otestovat výkon v několika benchmarcích. Vzhledem k malému zbývajícímu množství dusíku jsem proto zvolil pouze krátké Super PI 1M a wPrime 32M. Frekvence pro projetí Super PI 1M není o moc nižší, než maximální dosažená frekvence, tudíž jsem začal rovnou na 6,5 GHz. Výsledky kousek nad 11 sekund nevypadaly vůbec špatně.

LN2 OC

Postupně jsem zvyšoval frekvenci až na 6700 MHz, až jsem narazil na maximální frekvenci pro projetí tohoto benchmarku. Efektivita však nebyla tak skvělá, jak jsem doufal, a tak výsledný nejlepší čas činil 10,578 sekundy.

955 BE Super PI 1M

U wPrime 32M jsem byl na tom ještě hůře, jelikož jsem test nemohl z ne zcela zřejmých důvodů dokončit s vyšší frekvencí než 5720 MHz. Zřejmě byla na vině opět navlhající základní deska, jelikož o chvíli později už mi sestava nechtěla naběhnout ani do BIOSu. Možná se ale pro tuto vícevláknovou zátěž (vytížena všechna jádra procesoru) jednoduše nejednalo o stabilní nastavení. Výsledný čas přes šest sekund je tedy bohužel nic moc.

955 BE wPrime 32M

Phenomy neopouštíme!

Phenomy neopouštíme!

Jak jste se mohli dočíst, kýžené „sedmičky“ jsem nedosáhl. Je to velká škoda, ale i tak byly výsledky celkem slušné. Ač by se mohlo zdát, že je přetaktování procesorů AMD pod dusíkem jednoduché, není tomu tak. Na nějakou vyšší frekvenci se dostanete celkem jednoduše, potom však nastává nejhorší část a to ladění, nebo možná spíš zkoušení na úplné maximum.

LN2 OC

Pokud však máte trpělivost, nebudete mít s touhle částí žádný problém. Jediné, s čím se tak můžete potýkat, jsou problémy se základní deskou. Já na ně sice přímo nenarazil, ale i přes pečlivou izolaci mě trápilo navlhnutí desky. Asi jediným řešením by bylo použít elektricky nevodivý izolační lak, který už bych však ze základní desky nedostal dolů.

890FXA-GD70

V budoucnu se rozhodně taktováním Phenomů II budeme ještě zabývat a doufáme, že vám budeme moci konečně ukázat frekvence 7 GHz a nejlépe i více. Je možné, že to bude již na nějaké z nejnovějších desek s čipovou sadou AMD 990FX.

Za zapůjčení procesoru AMD Phenom II X4 980 Black Edition děkujeme společnosti AMD

AMD logo

Za zapůjčení základní desky MSI 890FXA-GD70 děkujeme českému zastoupení společnosti MSI

MSI logo

Za spolupráci bychom chtěli poděkovat také společnosti Linde Gas

Linde Gas logo

Reportáž: Jak se taktují Phenomy pod dusíkem?

Ohodnoťte tento článek!