Grafické karty nejsou. Ale nezoufejte, těžit kryptoměny se už dá i na Nintendu Game Boy

12

Grafiky se nedají sehnat, ale je tu jeden hardware, který kryptotěžaři ještě nerozebrali: slavná handheld herní konzole Nintendo. Kutil na ní teď rozběhal regulérní těžbu Bitcoinu, s výkonem téměř jednotek hashů za sekundu.

Před nedávnem se objevila fáma, že se na PlayStation 5 dají těžit kryptoměny s velkou mírou výdělečnosti. Naštěstí se to nepotvrdilo (protože jinak by ti asi vedlo k jejich vykoupení a nedostupnosti pro běžné zákazníky). Ale abyste nebyli smutní, podařilo se těžbu kryptoměn rozběhat na jiné konzoli: Nintendu Game Boy.

Game Boy je už dost stará konzole (z roku 1989), a navíc to byl handheld. Nevím, jak moc se s ní mladší ročníky našich čtenářů ještě setkaly, ale tato mašinka je tak legendární, že snad nejde o neznámé jméno. Kombinace provozu na tužkové baterie a doby vzniku ovšem znamená také hodně jednoduchý hardware, Game Boy je vlastně osmibitový počítač. Přesto na něm někdo zprovoznil těžbu kryptoměn, konkrétně bitcoinu.

Nintendo Game Boy
Nintendo Game Boy (Zdroj: Evan Amos, Wikimedia Commons)

Není to ale samozřejmě proto, že by tím chtěl někdo tyto staré konzole pokoutně exploatovat (k internetu samozřejmě připojené nebyly) nebo to mělo nějaký praktický význam. A výkon těžby je samozřejmě extrémně nízký, takže jde o kuriozitu, s kterou si modder s přezdívkou stacksmashing, který experiment předvedl, dal práci asi hlavně z legrace (a aby ukázal, co umí).

Jedna věc byla jasná: musím se se pustit do těžebního byznysu. Ale v obchodech byly všechny výkonné grafiky vyprodané. Pak jsem si však uvědomil, že mám výkonný herní hardware hned po ruce, tak proč ho nepoužít. A tak jsem vzal Game Boy… – stacksmashing

Game Boy neobsahuje přímo některý klasických osmibitových procesorů, které jsou obecně známé (hlavně MOS 6502 nebo Zilog Z80), místo toho má vlastní čip Sharp LR35902, který by měl být hybridem Z80 a jeho předlohy Intelu 8080. Běžel na 4,19 MHz a pro práci měl 8 KB operační paměti a stejně maličkou 8KB grafickou paměť (displej měl 160 × 144 bodů o čtyřech odstínech šedé, takže stačily dva bity na jeden bod).

Adaptace 8bitu pro moderní dobu

Aby Game Boy mohl „těžit“ (hodně v uvozovkách), potřebuje připojení k internetu, takže v tomto případě není ve skutečnosti použitá jen samotná konzole. Ta musí být připojená k PC, které obstarává síťovou část bitcoinového klienta a do handheldu posílá data speciálním adaptérem a kabelem.

Těžba kryptoměny Bitcoin na konzoli Nintendo Game Boy: zapojení k PC přes Raspberry Pi Pico v roli interface mezi sériovým rozhraním konzole a USB Zdroj: stacksmashing

Ten si stacksmashing vyrobil pomocí Raspberry Pi Pico (s další elektronikou pro konverzi napětí). Využívá se přitom konektor, který konzole má z výroby a daly se jím propojit dva Game Boye například ve hrách série Pokémon. Pi Pico vlastně slouží jako řadič pro toto primitivní rozhraní, připojený k PC přes USB.

Těžící kód při práci. Logo BTC se pohybuje jako indikátor probíhajících výpočtů Zdroj: stacksmashing

Pokud máte zájem, Stacksmashing zveřejnil i kód k těžení na konzoli Game Boy i firmware pro pomocné Raspberry Pi Pico, které implementuje komunikační protokol podobní SPI s výslednou rychlostí asi 1 KB/s, a také kód, který běží na PC. Odkazy jsou v popisu videa na YouTube.

Takto by to vypadalo, pokud by Game Boy náhodou měl kliku a vytěžil blok Zdroj: stacksmashing

Hashrate: ano

Na videu můžete vidět, že těžba na Game Boyi opravdu funguje, program dokonce na LCD pěkně ukazuje status. Hashrate, jak je na videu řečeno, jen trošku zaostává za dnešními ASIC čipy, a to asi o 14 řádů. Výkon na 4,19MHz procesoru dosahuje asi 0,8 H/s, jeden hash při těžbě tedy trvá něco přes sekundu.

Kryptoměny asi nejsou něco, co by zrovna potřebovalo další propagaci a zájem, ale legrace je to pěkná a hlavní smysl je zde samozřejmě něco jiného: „homebrew“ tvorba pro tyto staré konzole nebo počítače, podobná třeba demům.

Galerie: Těžba kryptoměny Bitcoin na konzoli Nintendo Game Boy

Ovšem když trochu zapátráte, není do zdaleka první případ, kdy fandové do „retro“ počítačů dostali těžbu kryptoměn. Na internetu se dají z dob předchozích kryptobublin najít pokusy s překvapivě cennými historickými exponáty a jsou to někdy hodně zajímavé články:

Zdroje: Stacksmashing, techPowerUp

Grafické karty nejsou. Ale nezoufejte, těžit kryptoměny se už dá i na Nintendu Game Boy
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 12 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Tohle je taková legrácka. Ale připomnělo mi to jak jsem nedávno kdesi uváděl že když těžaři kupují notebooky tak by brzo mohli začít těžit i na AMD based konzolích. Rozhodně bych skupování HW na těžbu ale konzolistům nepřál.

 2. „Před nedávnem se objevila fáma, že se na PlayStation 5 dají těžit kryptoměny s velkou mírou výdělečnosti. Naštěstí se to nepotvrdilo (protože jinak by ti asi vedlo k jejich vykoupení a nedostupnosti pro běžné zákazníky)“
  Vždyť PS5 je v CŘ vykoupená prakticky od zahájení prodeje. 🙂

  • Ono na poptávku může mít u konzolí covid ještě větší vliv než u herních PC, protože ten fenomén, kdy se „už neaktivní hráči středního věku“ vrací za pandemie ke hraní, tak speciálně na západě znamená nejčastěj, že si shánějí novou konzoli.

   Každopádně se pandemie trefila výrobcům konzolí do špatné části cyklu, kdyby nový PS/Xbox už byly na trhu třeba rok-dva před pandemií, tak měli plné sklady a pandemie nakopla pomalu klesající prodeje.
   Takto bude pandemie (doufejme) pryč dřív, než výroba přestřelí poptávku.

   Podobná věc se dá říct o grafikách – a teď myslím podzimní situaci před těžební horečkou, kdy přišla od r. 2016 nejzajímavější generace grafik zrovna doprostřed období se zvýšenou poptákou a problémama v dodavatelském řetězci…
   Samozřejmě těžební horečka by to vyprodala kdykoli, viz. ty první dvě 2017/2018, které přišly ve chvíli masového „chrlení“ Pascalů a Polarisů a stejně to nestačilo…

 3. Doma mám schovanou stolní kalkulačku Robotron. Má deset digitronů, feritovou paměť, umí +/-/x/: Poctivý litinový dekl, váha asi 20kg. Jakejpak by ta měla po patřičné úpravě hashrate? 😉 Tak kdybych jí vykuchal, tak by se tam vešel mobo s grafikou i se zdrojem bez problémů…

 4. krw zase dovod preco pojdu tie handheldy s cenou hore 😀 svagor tazbu povysil na vyssi level uz kupuje tie tokenizovane obrazy, podla mna do konca roka bude mat v baraku galeriu a buduci rok zacne pri kazdej navsteve vyberat vstupne 😀