Reuters: Texas Instruments končí s procesory OMAP pro tablety a smartphony

0

Texas Instruments (TI), polovodičová legenda, se stáhne z trhu chytrých telefonů a tabletů. Podle agentury Reuters to v konferenčním hovoru řekl viceprezident společnosti Greg Delagi. Stalo by se tak, co analytici předvídali už dávno, – procesory OMAP skončí. Firma se chce soustředit na širší a stabilnější trhy, jaký je třeba automobilový průmysl.

Ani nás by tento krok nepřekvapil. Nebýt Amazonu a jeho tabletů z rodiny Kindle Fire, o značce OMAP bychom už pomalu ani neslyšeli. Procesory TI občasně použije u svých zařízení i Samsung nebo Motorola, viz přehled na Wikipedii. Podíl Texas Instruments ale stabilně klesá na úkor silnějších hráčů, jako jsou Qualcomm, Samsung, Apple a v poslední době rostoucí Nvidia.

Když se podíváme do finančních výsledků TI za druhý kvartál roku, najdeme rovněž zklamání. Divizi Wireless, která má OMAPy na starost, meziročně klesl obrat o 39 %, z 558 milionů dolarů na 342 milionů. Ještě loni skončila se ziskem 82 milionů, letos už byla ve ztrátě 51 milionů. Divize vyrábí i čipy pro bezdrátovou komunikaci, ale i zde má konkurenci v podobě Qualcommu, Broadcomu a dalších.

Ostatní části firmy zůstávají nadále v plusu, byť když jejich obrat i zisk také klesají. Výjimkou je divize starají se o analogové obvody. Ta rostla díky loňskému megaobchodu, když TI za 6,5 miliardy dolarů pohltila další legendu – National Semiconductor.

 

Otázkou je, co s OMAPem. Už v létě se spekulovalo, že o část Texas Instruments může mít zájem Intel, AMD i Nvidia, ale třeba i některý z výrobců smartphonů a tabletů, jako je HTC, Nokia nebo Apple. TI, Nvidia a Qualcomm jsou jediní schválení výrobci procesorů pro zařízení s Windows RT, což může při potenciálním obchodu také hrát roli.

Ohodnoťte tento článek!