Revoluce na webu, H.264 zůstane navždy zdarma

0

MPEG LA, správce licencí a stejnojmenných kompresních formátů zvuku a videa, podlehl veřejnosti a nejdůležitější videoformát současnosti oprostil od poplatků. Ty se však týkají pouze nekomerčního použití na internetu. To znamená, že třeba YouTube, Vimeo a další portály nebudou muset v budoucnu platit za používání H.264 (MPEG-4 AVC). Naopak placené služby (video-on-demand…) samozřejmě ano.

Padlo tak rozhodnutí z 2. února 2010, kdy MPEG LA slíbilo, že nebude vybírat licenční poplatky za H.264 až do 31. prosince 2015. Tento krok sice poskytovatelé obsahu přivítali, ale takovou radost zase neměli vývojáři webových prohlížečů. S nástupem videa v HTML5 začali postupně všechny důležité prohlížeče podporovat dekódování některých formátů, ale Mozilla (Firefox) a Opera se nejasné licence H.264 zalekly, nepodporují jej a vsadily raději na otevřený formát Ogg Theora.

Nový krok MPEG LA tedy neovlivní koncové uživatele (tedy nás), ale především tvůrce softwaru. Pokud by už přece jen tvůrci Opera a Firefoxu polevili a H.264 do svých produktů zahrnuli, konečně bychom měli jednotný formát online videa, který podporují všechny hlavní prohlížeče.

Ogg Theora se totiž nelíbí Microsoftu ani Applu, stejně tak WebM a VP8 od Googlu. Je však možné, že právě Google uvolněním svého VP8 rozhýbal trh a přinutil moloch MPEG LA k bezplatného užívání.

Pokud se VP8 nechytne, Google bude mít alespoň symbolickou odměnu za oněch utracených 120 milionů dolarů. Zahraniční média se navíc domnívají, že ztratit může i Adobe, resp. Flash. To si nemyslím, alespoň v dohledné době. Flash ještě stále vede v dalších oblastech, a HTML5 video má zatím hlavní význam pouze u smartphonů. Sice neposkytuje tolik funkcí, ale Apple to tak na truc chce a udává směr ostatním.

Zdroj: MPEG LA (PDF)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář