Revoluční hlasový asistent Cortana a další detaily o Windows Phone Blue

0

Cortana. Stačí jen vyslovit toto jméno a fanoušci po celém světě si vybaví důležitou postavu, která provázela Mastera Chiefa na jeho dobrodružstvích. Podobně jako byla ona asistentkou hlavního hrdiny a pomáhala se záchranou vesmíru a zničením zbraně Halo, bude Cortana pomocnou rukou ukrytou ve vašem telefonu. Microsoft pod tímto kódovým označením připravuje hlasového asistenta pro Windows Phone. Vyzve na souboj na život a na smrt Siri od Applu nebo Now od Googlu.

Tip: Notifikační centrum a označování více dlaždic ve Windows Phone Blue?

Měla by se stát součástí Windows Phone Blue. Zmínky o Cortaně najdete již na snímcích uniklých v červnu. Aplikace byla dočasně pojmenována jako zCortanaApp, čímž naznačila velmi ranou fázi vývoje. Když vynecháme technické věci – umělá inteligence bude opět stavět na technologiích pohánějících Bing – a zaměříme se na to důležité, bude z pohledu uživatele asistent umět všechno zásadní a ještě víc.

Stane se základní součástí systému, bude s ním těsně integrovaná, podobně jako grafické uživatelské rozhraní. Z toho, co bylo zveřejněno, se zdá, že Cortana dá Siri těžké kapky. Jen ale aby očekávání nebylo příliš růžové. Asistentka si pokládá dohromady všechny informace, co bude mít k dipozici. Měla by proto odpovídat detailně, komplexně a v souvislostech. Bude konečně možné, abyste svému telefonu přikázali, aby zadal příkaz k tisku dokumentu, přičemž ten bude k dispozici, až vstoupíte do kanceláře?

 

S Cortanou si letos neužijeme. Na scéně se objeví zřejmě v první části roku 2014, kdy budou uvedena Windows Phone Blue. The Verge se podařilo ukořistit dokonce několik snímků, ačkoli na nich nic moc zajímavého vidět není. Tedy, prozrazují přinejmenším to, že Cortana skutečně ví o všem. Směřují do ní notifikace, vytáhne si z cloudu údaje o počasí ve vašem městě atp. Snímky ukazují ranou verzi určenou pro vývojáře.

Podle WPCentral nahradí stávající nabídku vyhledávače Bing, dostupnou po klepnutí na symbol lupy, jednoho ze tří tlačítek na každém telefonu s Windows Phone. Zní to pravděpodobně. Kdybyste neměli dost, dorazte se zajímavými obrázky z Windows Phone Blue, které pro změnu zveřejnil jeden uživatel qXerro na fóru Windows Phone Central. Pokud jsou pravé, bude např. možné odpovídat na zprávy rovnou z notifikace.

Rovněž by se v systému měly objevit tiché notifikace, které přístroj neprobudí ze spánku a najdete je pouze v centru oznámení. A konečně, v horní stavové liště bude možné zobrazit stav nabití akumulátoru v procentech.

Domnělé novinky ve Windows Phone Blue
Domnělé novinky ve Windows Phone Blue | Foto: WPCentral

Zdroj: ZDNet | The Verge
WPCentral 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!