Revoluční tarify, zpackaná aukce a nástup virtuálů [Přehled roku 2013]

0

Aukce až napodruhé

Letos se toho v infrastruktuře a sítí dělo opravdu mnoho. Nejdůležitější akcí roku byla dražba volných kmitočtů v pásmu 800, 1800 a 2600 MHz, na kterých mohou mobilní operátoři stavět LTE. O frekvence byl velký zájem. Vlastně až takový, že tehdejší šéf ČTÚ Pavel Dvořák aukci stopnul s tím, že se cena vyšroubovala už moc nahoru. Měl strach, že by operátorům nezbyly finance na budování sítí.

V nové aukce, která naopak proběhla rekordně rychle, bylo vše jinak. Změnily se podmínky, ČTÚ tlačil na to, aby se do Česka dostal čtvrtý mobilní operátor, a proto v aukci vyhradil frekvence, které mohl získat pouze nováček. Do dražby se skutečně přihlásily dvě nové společnosti Revolution Mobile a Sazka, jenže nakonec nepřihodily. Vše si rozdělila trojka Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

Pásmo 800 MHz Pásmo 1800 MHz Pásmo 2600 MHz Cena
Telefónica 2 × 10 MHz 2 × 3 MHz 2 × 20 MHz 2,802 mld. Kč
T-Mobile 2 × 10 MHz 2 × 2 MHz 2 × 20 MHz 2,614 mld. Kč
Vodafone 2 × 10 MHz 2 × 4 MHz 2 × 20 MHz 3,113 mld. Kč

Nováčci neměli snadnou pozici. Miliardy utracené na pronájem kmitočtů a miliardy investované do infrastruktury by se jim nemusely nikdy vrátit. Proč? Nezastavitelným trendem posledních let je snižování zisků mobilních operátorů. Druhým problémem je zahlcenost trhu, na jednoho člověka vychází asi 1,5 SIM karty. Aby mohl uspět nováček, musel by snížit ceny, a tedy jít dolů s maržemi, což by zase prodloužilo návratnost investic.

Neomezeně a levně

Operátoři vědomi si možné konkurence a strachu z přísnější regulace navíc učinili několik dalších důležitých kroků. Na jaře to byly revoluční neomezené tarify. Celá trojka se prakticky vzdala předplacenek a levných tarifů, místo toho láká na neomezené volání a SMS za nižší ceny než dříve (u nejvyšších tarifů i několikanásobně).

Spoléhali se přitom na fakt, že uživatel, který měsíčně utratí pět stovek za pár volných jednotek, si raději nějakou stovku připlatí, aby se o volné minuty a zprávy nemusel vůbec starat. Dle všeho to fungovalo, lidé ve velkém přecházeli.

Každý má svého virtuála

Ještě více trhem zatřásli virtuální operátoři. Zatímco v roce 2012 fungoval v síti GSM pouze jediný (Blesk Mobil), dnes už se jich ani nedopočítáme. Jsou jich desítky. Na Cnews se je snažíme zodpovědně monitorovat, ale noví vznikají každý týden. Dokonce i všichni síťoví operátoři mají i vlastní virtuály. Telefónice patří Blesk Mobil a polovina Tesco Mobilu, T-Mobile spustil službu Kaktus a Vodafone vzkřísil Oskartu.

Oskarta od Vodafonu
Oskarta od Vodafonu

Vlastní virtuály rozjely mediální domy, obchodní řetězce, energetické společnosti, VoIP operátoři a dokonce i jednotlivci. Vznikly také platformy, které tvorbu nových virtuálů usnadňují, protože se o veškerý servis umí postarat. Stačí přidat vlastní značku a nakonfigurovat konkrétní tarify. Situace se dokonce tak vyhrotila, že mezi koncovým virtuálem a síťovým operátorem mohou být ještě dvě další společnosti.

Ke konci roku už vypukly i pravý konkurenční boj. Virtuálové už začali nabízet i větší datové balíčky nebo neomezené tarify, ale hlavní slovo mají stále Telefónica, T-Mobile a Vodafone, protože určují velkoobchodní ceny. Kdo chce volat levně, ten už si vybere. Datová revoluce ale teprve přijde, jenže to až po rozšíření LTE.

3G nemá budoucnost, teď přijde LTE

Operátoři loni jasně dali najevo, že už nemají zájem dále rozšiřovat stávající 3G sítě. Není to ekonomicky výhodné. Velká města víceméně pokrývají, na venkově by se nová infrastruktura nezaplatila. A že operátoři šetří, kde to jde. Telefónica se s T-Mobile dokonce domluvila, že veškeré 2G a 3G vysílače budou navzájem sdílet. Cílem je prý posílit pokrytí obou sítí, ale stejně tak mohou polovinu vysílačů zrušit nebo je předělat na LTE.

 

Datovou síť loni spustili všichni tři operátoři. Využili přitom stávajících kmitočtů v pásmu 1800 MHz. Pokryli několik málo míst, aby si technologie odzkoušeli. Vodafone dokonce znásilnil také pásmo 900 MHz, ve kterém chce do konce roku pokrýt téměř celé Česko, byť pomalejší sítí (rychlost srovnatelná s 3G HSPA+). Budoucnosti naproti půjdeme až v roce 2014, kdy budou operátoři muset začít splňovat kritéria z aukce a pokrývat nejdříve řídce osídlené okresy. Se získaným pásmem 800 MHz to půjde hladce.

Česká mapa broadbandu
Česká mapa broadbandu

Zrychlovat a rozšiřovat se nebude jen mobilní internet, ale také ten pevný. Právě osmimiliardové výnosy z aukce, které ale nakonec byly nižší, než se čekalo, chce Český telekomunikační úřad spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu zpětně investovat do výstavby optických sítí v „zaostalejších“ koutech republiky. Úřad kvůli tomu na podzim rozjel velký monitorovací program, aby zjistil, ve kterých obcích je situace nejhorší. Tedy tam, kde jsou pomalé sítě a malá konkurence.

Megaobchody

Telekomunikačním trhem otřásly i dvě oznámené akvizice. Kellnerova skupina PPF oznámila, že od Španělů koupí Telefónicu (českou i slovenskou pobočku) za 2,5 miliardy eur. PPF si ve firmě udrží 65,9% podíl, Telefónica S.A. 4,9%. Obě společnosti budou po čtyři roky spolupracovat a PPF může během té doby nadále používat značku O2.

Druhou velkou událostí je prodej GTS Central Europe. Za půl miliardy jej koupil Deutsche Telekom, vlastník T-Mobilu. GTS má silnou infrastrukturu, společnost vybudovala 26 000 km optických spojů, má 14 datacenter, připojila 38 000 firem a úřadů a k tomu provozuje i významné virtuální mobilní služby.

Ohodnoťte tento článek!