Revoluční Ubuntu for Android: z mobilu udělá desktop

0

Canonical oznámil novou verzi populární linuxové distribuce Ubuntu s dodatkem for Android. Žádný mobilní systém nahrazující nebo imitující Android, nové Ubuntu je mnohem chytřejší.

Smartphone bude v základu dodáván s Androidem, v plnohodnotné Ubuntu se změní až po připojení monitoru a dalších periferií. Což nám připomíná Motorolu Atrix, která se po spárování s dokovací stanici chová podobně. A vzpomínáte na chameleonský Smart Book?

Canonical chce začít spolupracovat s výrobci telefonů, kteří by mohli Ubuntu for Android do svých zařízení nasadit. Teoreticky tomu nic nebrání. Podmínkou je vícejádrovýprocesor, výstup HDMI a USB host pro připojení klávesnice či myši. Když se toto vše spojí, Ubuntu okamžitě nastartuje.

Vtip je v tom, že se nemá jednat o dualboot instalaci, ale Ubuntu a Android budou sdílet jeden kernel a uživatelské soubory. Navíc se tak spustí pouze odlišné prostředí a přidají nativní aplikace. Takže veškeré soubory, kontakty, SMS nebo hovory budou přístupné i z Ubuntu. Canonical by nové Ubuntu rád viděl ve firemním prostředí, ale cílí i na běžné spotřebitele.

Ubuntu for Android

Desktop bude v roce 2012 klíčovou aplikací pro čtyřjádrové procesory, říká Mark Shuttleworth,“ ředitel Canonicalu. „Ubuntu for Android promění high-endové mobily v produktivní desktop, kdykoliv budete chtít.

Myšlenka je to krásná. Počítač budete nosit pořád u sebe i se všemi daty. V práci i doma jej akorát zapojíte do „dokiny“ a můžete pracovat pohodlněji. Canonical má dostatek prostředků, aby výrobce přesvědčil alespoň k testu. Konkrétní spolupráce ale zatím nebyla oznámena. Příští týden bude Ubuntu for Android k vidění na veletrhu MWC v Barceloně. Snad se tedy dozvíme i další detaily.

Ubuntu for Android

Požadavky Ubuntu for Android: dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz, 512 MB RAM, 2 GB místa v paměti, GPU s akcelerací Open GL/ES/EGL, HDMI, USB host, Android 2.3

Více informací najdete na ubuntu.com.

Zdroj: Canonical

Ohodnoťte tento článek!