Ribbon pro Windows 7

0

Pás karet má přilákat naši pozornost zpět k horní části okna. V posledních verzích Windows se význam nástrojové lišty snižoval a tlačítka v Průzkumníku se pro nás stala takřka neviditelná. Co nevyřídí klávesové zkratky, obstará kontextová nabídka. Microsoft nás chcete přeorientovat přesně obráceně. Proč ne, vždyť nástroje ze stále viditelné lišty jsou bezesporu přístupnější. Možná si tak ušetříme pár klepnutí.


Osobně vůbec nejsem nadšený, že kvůli řadě prkotin musím neustále otevírat kontextovou nabídku. Je to pomalé, tudíž na obtíž. Na Ribbon nahlížím s velkým očekáváním. Pokud jste na tom podobně jako já, nastražte uši. Vývojář kdoví odkud (nezačíná podobnými slovy až moc historek?) se pustil do vývoje lepší edice Průzkumníka, která pás karet obsahuje. Pro Windows 7 jde o povýšení nečekané.Better Explorer


Pokud byste si rádi Ribbon vyzkoušeli ještě před vydáním Windows 8, nemusíte se kupodivu řídit všelijakými složitými návody. Dokonce získáte bonusové funkce, které v osmičkách ani neuvidíte. Better Explorer, nebo též BExplorer, stáhnete z CodePlexu.


Před jeho instalací se ani nemusíte příliš připravovat. Sice ke správnému fungování vyžaduje .NET Framework 4 a Visual C++ 2010 Redistributable Package, instalační program si však chybějící součásti stáhne a nainstaluje, takže se tím zbytečně nezabývejte. Během procesu vám bude nápomocen český jazyk.Po skončení instalace vám nic nebrání novinku otestovat. Předesílám, že se projekt BExplorer nachází v rané fázi vývoje. Bohužel proto nelze čekat stoprocentní funkčnost a odladěnost všech funkcí.Cíl: dvoupanelový správce souborů


Podobnost s Ribbonem z osmiček je pozoruhodná. Samozřejmě, že pokud osmičky obsahují nové funkce, které s ním přímo souvisí, tak tady je budete musel oželet. BExplorer zpracovává pás karet z funkcí běžně dostupných v sedmičkách. To mimo jiné znamená, že se neobjeví karta s nástroji pro úpravu grafiky, když si nějaký obrázek označíte.


Průzkumník v testovacích Windows 8 vyhlíží takto:A teď si ho srovnejte s Better Explorer:V obou dokonce naleznete shodné tlačítko pro skrytí Ribbonu. Cíle BExploreru jsou o dost ambicióznější. Již v tuhle chvíli přináší tolik oblíbené panelové prostředí do Průzkumníka. Do budoucna by se měl přetavit ve dvoupanelového správce souborů. Tedy něco jako Total Commander, jen o milion funkcí chudší.


Z celého seznamu cílů autor přivedl k životu pouze dvě položky. Konkrétně pěkný vzhled těžící z průhlednosti a efektnosti Aera a také zmíněné panely.


Chyby se najdou


Pokud máte odvahu, vyzkoušejte alfaverzi BExploreru ve Vistě. Tam by teoreticky fungovat měl, ale vyzkoušené to není. Autor se primárně soustředí Windows 7.


Důležité je, že BExplorer nenahradí původního Průzkumníka, spouští se stejně jako každý jiný program. Riziko, že by vám poškodil instalaci Windows, se proto snižuje na minimum. Žádné nepřiměřené zásahy do útrob systému se nekonají.


Chybičky se avšak najdou, třeba nabídka Soubor zeje prázdnotu. Mám podezření, že se to děje jen v české verzi Windows 7.


Ohodnoťte tento článek!