RIP: MiniDisc po 21 letech končí, Sony ukončuje výrobu

0

Sony definitivně končí s výrobou MiniDisc přehrávačů i médií, které tu s námi byly od roku 1992. Ač šlo o velmi dobrý formát, v podstatě nástupce MC kazet a v mnoha ohledech překonával i CD, příliš se neprosadil a nejen kvůli cenové politice Sony se MiniDisc nikdy výrazněji nerozšířil mimo Japonsko.. Rivalem MiniDiscu byl v té době Philips a jeho Digital Compact Cassette, později formát CD-R.

Na jeden MiniDisc velikosti 2,5″ se vešlo 74 minut záznamu ve formátu ATRAC (Sony), později i 80 minut. Magnetooptický kotouček byl umístěn v plastovém pouzdře a byl tedy odolnější, než CD. Také na něj šlo digitálně nahrávat, což bylo u CD možné až později. Sony jej nyní po 21 letech pohřbívá. Potkal jej stejný osud, jako formáty BetaMax či HD-DVD.

 

zdroj: WhatHiFi

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Každý se občas přepíše.

  to tomix: v čem si mají udělat jasno? Absolutně nechápu, však nikdo nepsal, že ten disk má nějaký netradiční počet otáček. Jasno by si tady měl asi udělat někdo jiný…

 2. Já myslím, že éra těchto disků by mohla skončit, měli by to zařadit na místa, kde se používaly, i používají děrné pásky, a konečně by měli výrobci rozhoupat výrobu SSD, kurňa, jde vidět, že se jim to SSD ještě asi nezaplatilo, pač ta nabídka je mizerná.

  Když už tu mluvíte o přístupové době, takové šunky jsou snad dobré jen na záznam, tak k čemu to .. kdyby, .. se zas opakuju

 3. Klasické plotnové disky před sebou mají ještě dlouhou budoucnost, nechápu proč by je měli zařadit na místa k děrným štítkům, v SSD žádný extra-super-bomba zázrak nevidím, alespoň rozhodně ne při používání stávajících technologií. Až bude rychlost nějakých SSD nebo jiných disků 100x vyšší, tak pak to teprve bude něco extra. Neřekl bych kdyby se ceny SSD pohybovaly na alespoň zdánlivě podobné hladině jako klasické disky, ale za tuhle přemrštěnou cenu si to můžou strčit někam. A jestli mám čekat na boot počítače 20 nebo 40 vteřin, to mě nezabije. A navíc s Win8 mám nastartovaný počítač i s klasickým diskem do 15-20 sekund od stisknutí zapínacího tlačítka, takže houby zle.

   

  Asi bych lidi, který si stěžují na rychlost disků vrátil o takových 15 let zpět, aby si vzpoměli, jak rychlé byly disky tenkrát, teda pokud to ten dotyčný zažil 🙂

 4. čau, nejde přece o start OS, ten rozdíl oproti SSD je značně patrný při práci, ta zpětná odezva je vidět.

  Cena je bohužel to, za co se v tomto segmentu musí platit, jak už jsem řekl, výše, ten vývo se musí zaplatit, ale aspoň má člověk na výběr.

   

  Jinak, z globálního hlediska, do segmentu osobních PC, znova se opakuju, HDD – záloha(pro mě je u těchto zvuk vydávající, topící, rotující věci jedno jestli má 7200 či jiné otáčky, je to zastaralé řešení a čím rychleji se nahradí do správného segmentu, tím lépe), SSD – práce, zábava

   

  EDIT: Mimo to, mluvíš jako z časopisu, zanechává to ve mě pocit, jako by jsi to na vlastní kůži ani nezažil, divné.

 5. Nehodlám se tu dohadovat, každý na to má svůj názor a já to respektuju, ale…

  Budeš asi zklamaný až zjistíš, že klasické disky tu ještě dlouho budou. SSD není ani zdaleka plnohodnotná náhrada.

  Ano jsou mnohem rychlejší a i jako klasické disky každá technologie má svá pro a proti.

  To jestli je pro tebe disk hučící a topící věc, tak to by sis měl vyřešit v PC, já o disku ani nevím a teplota mezi 30 až 35 stupni ve mě nevyvolává pocit, že by šlo o topení.

  A pobavilo mě tvrzení, že cituji „Cena je to, za co se v tomto segmentu musí platit“ zajímavé a nechápu souvislost mezi SSD – zábava.

  Nebráním se novým věcem, ale mám trochu rozumu a do domácího PC je to dle mého názoru zbytečnost.

  Nevím podle čeho soudíš, že mluvím jako z časopisu, ale tvé pocity jsou špatné až divné….

 6. Kapacita je naprosto vedlejší, já mluvím o systému, nepotřebuju kapacitu, potřebuju rychlost. Srovnávat HDD a SSD v cena/kapacita je nesmysl. Jsou to dvě rozdílná zařízení, které v tomhle smyslu plní úplně jiný úkol.

  Jedna aplikace sama o sobě nic nežere ale já nepracuji s jednou aplikací. Klasická situace kdy mám rozdělenou práci a chci se podívat na internet, zapnu Firefox, fronta disku letí na 100% a čekám. Supr, konečně se to překousalo tak kliknu na internetu na PDF a zase čekám na ten hloupý disk. A tak dále…

  Tohle si  musí člověk vyzkoušet sám: až budete na něco čekat, mkněte čemu dochází dech. Procesr? Grafická karta? NE! Disk… Stačí se kouknout na PC, jak tam ta dioda pěkně bliká.

  V praxi je to samozřejmě jiné, když se kouknu na čem pracují lidé kolem mě, že mají 1 GB ve swapu a absolutně zasekaný počítač… To je ale zase něco jiného… Já chtěl říct, že pro každého člověka, který běžně používá pc, dává SSD smysl.