Roadmapa AMD klade Zen až na rok 2017. APU Raven Ridge prý má verze s TDP 4 W

0

Nepříliš dávno se na webu objevila procesorová roadmapa (neboli plán příchodu budoucích produktů) Intelu. To pro AMD podobný dokument v poslední době moc často k dispozici nebyl. Stalo se nicméně a na internet včera vybublaly snímky pocházející zřejmě z prezentačních slajdů AMD a zachycující – nejde-li tedy o podvrh – neveřejnou roadmapu jak pro desktopová CPU, tak pro procesory určené do notebooků.

Plán se objevil na fóru SemiAccurate, vložil jej uživatel s poměrně dlouhou historií, avšak aniž by prozradil cokoliv o původu materiálů – jako obvykle platí, že tyto informace je třeba brát s rezervou a počítat s tím, že mohou padnout.

Momentálně nejzajímavější jsou pro nás samozřejmě procesory Summit Ridge, což bude první implementace architektury Zen a vlastně první seriózní kandidát AMD na dražší/výkonnější CPU od čipů Vishera. Uniklá roadmapa tato CPU klade na rok 2017, byť původní předpoklady měly za to, že se u nich start prodejů odbude ještě během letošního roku (nicméně až v jeho posledních měsících, dejme tomu v listopadu nebo prosinci).

Zařazení do roku 2017 by teoreticky mohlo odrážet to, co AMD sdělilo v červenci, tedy že masová dostupnost Summit Ridge bude až v novém roce, ačkoli je ještě otevřená možnost nějakých dodávek v omezeném počtu ještě v prosinci. Zda je tato naděje na předvánoční Zen ještě na stole, není z roadmapy jisté. To , že už se AMD rozhodlo vše natvrdo odsunout do Q1 2017, je asi reálná možnost.

Uniklé roadmapy procesorů AMD, desktop (srpen 2016, zdroj: fórum Semiaccurate)
Uniklé roadmapy procesorů AMD, desktop (srpen 2016, zdroj: fórum Semiaccurate)

Roadmapa uvádí, že procesory Summit Ridge budou dostupné ve verzích s TDP buď 65, nebo 95 W. Píše se o 8 jádrech s 16 vlákny (pomocí SMT jako u Intelu), což ale asi nevylučuje uvedení také ménějaderných ořezaných modelů. Procesory se budou instalovat do socketu AM4 stejně jako 35–65W 28nm APU Bristol Ridge, která mají být podle roadmapy dostupná ještě letos, podle všeho budou tedy spolu s deskami AM4 uvolněna dřív. Potvrzen je také čipset Promontory a podpora zatím jen PCI Expressu 3.0 na této platformě (ovšem PCI Express 4.0 se ještě očekávat nedalo).

Raven Ridge nakonec s 768 stream procesory?

Roadmapa opět na rok 2017 klade také následníka APU Bristol Ridge – APU Raven Ridge, což už budou 14nm čipy s procesorovými jádry Zen. Podobně jako starší informace nový materiál hovoří o tom, že tyto Zeny budou mít až čtyři jádra, opět s SMT (jak to bude s ořezanými konfiguracemi a zda se například zase objeví tříjádra, není v tuto chvíli jasné). Na rozdíl od Fudzilly ale roadmapa uvádí, že GPU bude mít 12 jednotek CU, nikoliv jen 11. Má jít o některou z nových architektur, takže není jasné, kolik by to bylo stream procesorů, pokud ale jedna CU stále ponese 64 shaderů, bylo by celkové číslo 768.

Podporu pamětí bohužel roadmapy neobsahují, Raven Ridge má ale stále pasovat do socketu AM4 a spolupracovat s čipovou sadou Promontory. TDP těchto APU má být od 35 do 95 W, budou tedy dostupné opět i modely s vyšší spotřebou (a tedy výkonem), zatímco Bristol Ridge bude maximálně 65W.

4W mobilní Zeny

Máme i stejný dokument pro mobilní segment, v kterém se Raven Ridge vyskytuje také, opět s uvedením plánovaným na rok 2017. I mobilní verze bude čtyřjádrová s SMT a grafikou o 12 CU, ale má mít pouzdro BGA, označené FP5. Podle čísla by tedy nemělo být kompatibilní s Carrizem a Bristol Ridge, ale nové. Zajímavé je ale TDP těchto procesorů. Mají od nich opět existovat klasické 35W modely, které dávají smysl pro notebook, v němž má integrovaná grafika být vážně využívána (což je však pohříchu vzácnost, výrobci dnes místo toho 15W APU pojí s levnými přídavnými grafikami).

Uniklé roadmapy procesorů AMD, notebooky/all-in-one PC (srpen 2016, zdroj: fórum Semiaccurate)
Uniklé roadmapy procesorů AMD, notebooky/all-in-one PC (srpen 2016, zdroj: fórum Semiaccurate)

Zajímavé však je to, že pokud si tento slajd nevymýšlí, má údajně Raven Ridge škálovat dolů až ke spotřebě/TDP 4 W (jde přitom o kompletní SoC, nepotřebující přídavný čipset). To by pak byl procesor vhodný i pro pasivní chlazení, patřící do stejné kategorie jako Core M od Intelu. Patrně toho bude dosaženo ořezáním jader a/nebo grafiky a také snížením frekvencí. I tak by ale mohlo jít o zajímavý počin, pokud umí Zen skutečně fungovat s takto nízkou spotřebou.

 

Jsou-li tedy tyto informace reálné, mělo by se momentálně už vážně chystat uvedení desek platformy AM4 (z nichž jsme zatím viděli jen jednu patřící do sestav HP) a APU Bristol Ridge pro desktop. Ta mobilní, stejně jako lowendová APU Stoney Ridge, již byla formálně uvedena na Computexu a prodávajíc se v noteboocích. Plán ovšem neukazuje, kdy přesně se tato platforma má začít prodávat, vzhledem k absenci úniků bych asi hádal uvedení až v říjnu, pokud ne později.

Deska HP s procesorem Bristol Ridge (AM4). V rohu čipová sada Promontory
Deska HP s procesorem Bristol Ridge (AM4). V rohu čipová sada Promontory (čip s logem AMD)

Zdroj: SemiAccurate (fórum)

Roadmapa AMD klade Zen až na rok 2017. APU Raven Ridge prý má verze s TDP 4 W

Ohodnoťte tento článek!