Roadmapa AMD na rok 2012: deset jader a nová architektura

0

Čínský server zol.com.cn zveřejnil diagram zobrazující platformy AMD naplánované na vydání příští rok. Dosud nevydanou platformu Scorpius za rok nahradí Corona, nejlevnější APU vezme pod svá křídla i funkcionalitu čipsetu.

Začneme odzhora, tedy od nejvýkonnějšího segmentu, kam nabídka AMD sahá. Platformu Scorpius asi není třeba představovat: právě v ní bude debutovat architektura Bulldozer v podobě procesorů řady FX. Nástupcem Scorpia je Corona. Jejím základem bude nové CPU pojmenované Komodo, které bude v plně funkční konfiguraci čítat rovných deset jader. Pozoruhodné je, že jeho architekturu nazývá AMD „Piledriver“ – že by Bulldozer s menšími vylepšeními (jako uvedená nová verze Turbo Core)? Nový výrobní postup příliš pravděpodobný není a úplně novou architekturou by se AMD nezapomnělo pochlubit předem.

Komodo každopádně už nezasadíte do základní desky s paticí AM3(+), platforma Corona totiž zavede nový socket jménem FM2. Součástí změny je i odstranění severního můstku čipsetu (AMD tak elegantně vyřešilo problém se značením svých northbrigů, které už u platformy Scorpius dosáhne čísla 990), na deskách bude jen FCH z řady Hudson. To mimo jiné znamená, že Komodo, po vzoru procesorů Intel do LGA 1155, bude obsahovat řadič PCI Express pro grafické karty.

Pokračujeme platformou Virgo, která nahradí současný Lynx. Sem spadají především APU řady A. Nové APU s kódovým označením je také postaveno na architektuře Piledriver, má ale „pouze“ čtyři jádra. Čipsety zůstávají stejné, tedy A75 a A55, základní desky ale kompatibilní nebudou: i Virgo totiž používá socket FM2, a tak bude situace zřejmě podobná, jako na platformě LGA 1156 u Intelu: patice je stejná, ale jen některé procesory mají integrované grafické jádro a jen některé desky mají obrazové výstupy.

A nakonec je tu platforma Deccan, nástupce Brazosu v segmentu „essential desktop“, tedy ty úplně nejzákladnější stroje na surfování na webu a nenáročnou kancelářskou práci. APU s názvem Wichita jsme v roadmapách už viděli, nevěděli jsme však, že toto APU se čtyřmi jádry architektury Bobcat má integrované FCH, tedy jakýsi jižní můstek. Ten nese samostatné označení Yuba, což napovídá, že to bude samostatný čip, ale s Wichitou na jednom BGA balení.

Konkrétní data vydání nových platforem nejsou známa, lze ale očekávat, že Virgo a Deccan vyjdou spíše dříve (během první poloviny roku), zatímco Corona spíše později (čtvrtý kvartál).

Zdroj: zol.com.cn

Ohodnoťte tento článek!