Roadmapa: Deneb a Propus

0

Servery HKEPC a Hardware-Infos přinesly další informace o plánovaných Phenomech vyráběných 45nm technologií. Už víme, že první dva modely by měly být vydány 8. ledna/januára 2009 a mají to být verze taktované na 2,8 a 3 GHz.

Později během první čtvrtiny roku 2009 vyjdou pomalejší čtyřjádra s čipem Deneb, ty budou taktovány na 2,6 a 2,4 GHz a budou mít nižší TDP – 95 wattů. Vedle toho bude AMD nabízet také čtyřjádra bez L3 cache, kódově označené Propus. Hardware-Infos hovoří o třech modelech s takty 2,7, 2,5 a 2,3 GHz, z nichž poslední jmenovaný bude mít spotřebu maximálně 65 wattů a podle dnešního značení si tedy zaslouží písmenko „e“ za modelovým číslem.

Zatímco první dva modely mají být určeny do Socketu AM2+, všechny další procesory už budou používat nový Socket AM3. Procesor do této patice vidíte na obrázku vlevo, oproti AM2 má o dva piny méně a nové procesory tedy budou kompatibilní se staršími deskami, do desek se Socketem AM3 ale starší AM2(+) procesor nezasadíte. Důvod je prostý, současná CPU nepodporují paměti typu DDR3 a motherboardy s paticí AM3 se budou osazovat výhradně těmito moduly.

A protože původní Phenomy na 2,8 a 3 GHz nebudou pasovat do nových desek, ve druhé čtvrtině roku budou vydány znovu, tentokrát již bez dvou přebytečných pinů; ostatní specifikace se nemění. Objeví se také další úsporné quad-core s jádrem Propus, tentokrát by se jeho spotřeba měla vejít pod 45 W.

HKEPC dále hovoří o tříjádrových procesorech bez L3 cache vyráběných 45nm postupem. Jejich kódové jméno je Rana, stejně jako Toliman to budou zmetky z výroby čtyřjádrových čipů. Podrobnosti o jednotlivých variantách ale známy nejsou.

Zdroj: Hardware-Infos, HKEPC

Ohodnoťte tento článek!