Roadmapa Intelu do roku 2012

0

Novinka to sice už je trochu starší, ale příliš zajímavá na to, abychom ji nechali bez povšimnutí. Francouzský bulvárně-počítačový server Canardplus zveřejnil snímky z prezentací Intelu, které odhalují plány největšího výrobce procesorů na dalších několik let.

Takzvaný „tick-tock“ princip snad nemusím představovat. Momentálně je Intel v „tick“ fázi 45nm výroby, na kterou přešel s architekturou Core. Koncem roku se dočkáme příchodu prvních procesorů architektury Nehalem, to je fáze „tock“. O Westmere už jsme psali, o Sandy Bridge taktéž; novinkou je pro nás rodina Ivy Bridge (aneb Sandy Bridge po přechodu na 22nm výrobu) a poté Haswell, nová architektura na 22nm postupu.

Výrobní technologie a přibližný rok vydání (2012) je asi tak všechno, co o Haswellu víme. A koneckonců není vyloučeno, že do té doby se roadmapa změní. Někteří z vás si jistě pamatují, jak v podobných grafech před několika lety figuroval název „Gesher“ jakožto následovník Nehalemu. Kam se Gesher ztratil, to skutečně nevím. Nicméně už v roadmapách nějaký ten pátek není.

Snímky týkající se Nehalemu – snad není potřeba dlouze komentovat.

 

Intel již dříve prozradil, že v budoucnu přestane vylepšovat instrukční sadu SSE, jelikož ji nahradí nová AVX (Advanced Vector Extensions). Právě zveřejněné prezentace nám ukazují, jak AVX naváže na SSE, pár střípků o funkci této technologie a co si máme představit, když se mluví o šířce vektorové jednotky v bitech.

Zatímco starší procesory obsahovaly SSE jednotku s XMM registry o šířce 128 bitů, AVX navyšuje šířku na 256 bitů. Laicky řečeno (a v jednoduchých operacích to tak opravdu je) může AVX jednotka pracovat s dvojnásobkem hodnot naráz. Na obrázku vpravo nahoře je znázorněno mimo jiné sčítání dvou hodnot – takových operací může AVX s 32bitovými čísly provést osm naráz (nenavazují-li výpočty na sebe).

AVX je nadstavbou SSE a i když možná Intel nebude u nových procesorů uvádět podporovanou verzi SSE, tyto instrukce budou v AVX obsaženy také, takže programy zkompilované pro SSE nepřijdou zkrátka. Mezi novými instrukcemi v AVX jsou například takové, které pracují se třemi nebo čtyřmi operandy – díky nim lze některé složitější výpočty provádět efektivněji. Ale pokud zrovna neprogramujete v assembleru, využití těchto instrukcí závisí na schopnostech kompilátoru.

Zdroj: CanardPlus

Ohodnoťte tento článek!