Roadmapa procesorů VIA/Zhaoxin: KX-7000 slibuje výkon jako Zen 2, skončí duopol v x86?

36
Čtyřjádrové a osmijádrové CPU VIA (Zdroj: Redocn.com)

Věru snadno dnes zapomenout, že na trhu procesorů s architekturou x86 pro osobní počítače existuje kromě Intelu a AMD ještě třetí alternativa. Firma VIA kolem přelomu dekády měla s čipy Nano několik zásahů v noteboocích, ovšem od té doby se v podstatě stáhla do segemntu embedded zařízení. Před pár roky ovšem tato společnost z Tchajwanu vstoupila do společného podniku Zhaoxin s pro změnu pevninskou (komunistickou) Čínou, a pod touto značkou zase vývoj získává větší dynamiku. Na internet se nyní dostal náčrt plánů, podle kterých má dokonce Zhaoxin ambici dohnat výkonnostní náskok první dvojky a stát se tak skutečně relevantní alternativou.

Následující informace vylovil z čínských vod jako obvykle Tralalák, neúnavný to příznivec této alternativní platformy. VIA a Zhaoxin bohužel vypouští pramálo informací do západních médií a většina prezentací je čistě jen čínských. Ovšem ze slajdů a strojového překladu se přece jen dá něco vytáhnout. Těsně před koncem roku Zhaoxin ukázal novou roadmapu s novým procesorem KX-7000, který by mohl být velmi zajímavý.

Slajd můžete vidět níže. Abyste se mohli zorientovat, momentálně se Zhaoxin nachází v prostředním kosočtverečku na ose označeným rokem 2017 a jménem KX-5000. Tyto procesory, které se pomalu dostávají na trh, jsou stále 28nm čtyřjádra (asi by měla existovat i osmijádrová verze), ovšem velkou změnou je u nich celková architektura platformy. KX-5000 totiž opouští zastaralou koncepci, kdy CPU bylo připojeno sběrnicí typu FSB k čipsetu, v němž bylo jak grafické jádro, tak řadič pamětí. VIA/Zhaoxin nyní tyto komponenty integruje přímo do CPU, čímž následuje moderní koncepci používanou v čipech AMD, Intel a ostatně i mobilních ARMech.

Roadmapa procesorů Zhaoxin (Zdroj: Tralalák)
Roadmapa procesorů Zhaoxin (Zdroj: Semi.org.cn)

Zhaoxin KX-5000 také podporuje paměti DDR4, jeho čipset umí USB 3.1, ovšem frekvence je stále na poměrně nízkých 2,0 GHz. Jádra jsou asi víceméně stejné architektury jako ve starších VIA Quadcore, které jsou v roadmapě označené ZX-C a ZX-C+ (dvojčipová verze s osmi jádry); některé zdroje uvádí zhruba 1% zlepšení IPC. Nicméně výkon při stejné frekvenci by minimálně v části úloh měl být vyšší díky integrování paměťového řadiče. To vylepšuje propustnost a latence při přístupu do RAM, které se pozitivně projevují i na velké části benchmarků CPU a pochopitelně v reálných programech.

KX-6000 a KX-7000: dohnání konkurence?

Podle této nové roadmapy má Zhaoxin ambicióznější plán, rozložený do tří fází, z nichž aktualizace platformy je jen první. V následujících dvou fázích má totiž dojít i k větší modernizaci výkonu a architektury CPU jader v jakémsi režimu „tick-tock“. Nejprve má generace KX-6000 přejít na výrobu moderním 16nm procesem s tranzistory typu FinFET (pravděpodobně u TSMC). Tento „tick“ asi obnáší stále stejnou nebo podobnou architekturu jader, ale dosáhne na vyšší takty, údajně až 3,0 GHz. Ovšem zajímavější to má být s procesorem KX-7000, který přijde poté.

Výkon údajně jako Zen 2

Podle roadmapy se u KX-7000 už výhledově počítá s použitím pamětí DDR5 a s podporou PCI Express 4.0, hlavně ale zřejmě přinese zcela novou architekturu jader CPU (tedy to, co Intel nazýval „tock“), potenciálně výrazně rychlejší. Zhaoxin dokonce tvrdí, že by výkon mohl narůst dramaticky – údajně prý bude konkurenceschopný s tím, co má, nebo respektive bude v té době mít AMD. To by implikovalo, že po mnoha letech od architektury Isaiah v čipech Nano chystá VIA a Zhaoxin (přesněji řečeno americká firma Centaur Technology, která architekturu vyvíjí) skutečně velké jádro s vysokým IPC. To přitom bude muset běžet i na poměrně vysokých frekvencích, má-li být konkurenceschopné. Takovýto „comeback“ by byl srovnatelný s uvedením architektury Conroe u Intelu a ovšem také se Zenem.

V tuto chvíli jde jen o sliby, které pochopitelně mohou být přikrášlené. Vývoj takto výkonné architektury není snadný a v tuto chvíli tedy těžko vědět, zda se ambiciózní cíl podaří splnit. Pokud by se ale podařilo dosáhnout výkonu blízkého Zenu od AMD, či dokonce jeho nové generace, která by v té době už mohla být na trhu, mohl by Zhaoxin už na trhu ohrožovat nejen přímo AMD, ale možná i Intel. V takovém případě by mohla skutečně nastat nevídaná situace s třemi platformami na výběr, kterou na trhu procesorů x86 skoro nepamatujeme – v době čipů Transmeta nebo VIA/Cyrix C3 kolem roku 2000 tyto alternativy nebyly výkonem tak úplně konkurenceschopné.

Staří procesory VIA/Zhaoxin a čip KX-5000 s integrovaným řadičem DDR4
Starší procesory VIA/Zhaoxin a čip KX-5000 s integrovaným řadičem DDR4

Dostupnost mimo Čínu nejistá

Zůstávají ovšem minimálně dvě otázky. Slajd neuvádí, kdy by KX-6000 a zejména KX-7000 mohly přijít na trh. Vzhledem k tomu, že KX-5000 zřejmě vychází až nyní (přesný status vypuštění a prodejů není z čínských zdrojů moc jasný), logicky by se dalo čekat, že 16nm KX-6000 vyjde zhruba za rok a bude tedy v prodeji hlavně v roce 2019. KX-7000 s novými jádry by pak mohl být produktem pro rok 2020, což by mohlo sedět s onou podporou DDR5 a PCIe 4.0. Druhá otázka ovšem je, zda se tyto procesory budou prodávat i na našich trzích. Zhaoxin zatím míří jen na Čínu, kde se může zaštiťovat tím, že jde o lokální produkt, a získávat tak veřejné zakázky. Není proto jisté, zda se o export do Evropy a Ameriky pokusí, ale pokud by KX-7000 bylo cenově a výkonem konkurenceschopné CPU, mohl by mít o průnik na další trhy zájem.


Dodatek: modely Zhaoxinů KX-5000

Jak jste si možná všimli v komentářích, Tralalák přišel s odkazem na další slajdy, v nichž se zřejmě objevují i parametry modelů nynějších procesorů Zhaoxin KX-5000.

via-kx-5000-modely-slajdJejich křemík je zdá se nativně osmijádrový s 8MB cache poslední úrovně. V nabídce budou osmijádra na 2,0 GHz (KX-5680) a na 1,8 GHz (KX-5580) a dále dvě čtyřjádra s 4MB cache, která jsou zřejmě vytvořena částečnou deaktivací čipu. I jejich frekvence budou 2,0 GHz (KX-5640) a 1,8 GHz (KX-5540). Kromě toho se chystá ještě model KX-5580M (frekvence 1,8 GHz nebo nižší), který by možná mohl být pro notebooky.

Roadmapa procesorů VIA/Zhaoxin: KX-7000 slibuje výkon jako Zen 2, skončí duopol v x86?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

36 KOMENTÁŘE

 1. No nevim, u KX-6000 maji pro jistotu FUTURE, u KX-7000 nemaji vubec nic. Udaj „vykon jako Zen2“ to je jako co? To porovnavaji nejpomalejsi Zen2 a nejrychlejsi svuj procak? Nebo stejne kategorie? Prezentace tak pro investory aby sypali dalsi love.
  Ale pripadny uspech jim preji a rozhodne uvitam.

  • Takovýhle marketing může být opřený o ledaccos. Třeba to, co říkáte, nebo IPC, které bude v některé konkrétní úloze podobné – ale CPU pak třeba bude mít o 50% nižší takty… Tak holt marketing funguje – najít nějaký ideální případ kde je nejvyšší náskok nebo nejmenší skluz a ten vypíchnout, tzv. „cherry-picking“.

   Taky bych asi moc natvrdo nepočítal s tím, že v té jedné/dvou generaci udělají něco, co by jádro na jádro 1:1 dokázalo držet krok se Zenem (2), ale samozřejmě můžou překvapit.

   • Nutno říct, že teď jsou v trochu jiném postavení. než byli v době, kdy to byla záležitost čistě VIA. x86 procesor je pro Čínu strategicky důležitá věc. Už jednou se stalo, že USA zakázalo prodej serverových CPU intelu do Číny. Mít vlastní procesor, kterým jde nahradit zahraniční v případě potřeby může být hodně kritické. Samozřejmě – dá se migrovat na ARM nebo jiné architektury, ale to je cesta možná pro servery, ale těžko to udělají ze dne na den pro miliardu lidí.

   • nj, ale DX12 kompatibilní nebudou. A zrovna spolčením takových dvou firem by mohlo otevřít obrovské příležitosti – nejen díky technologii ale i díky americkému partnerovi přístup na americký trh. Konečně by nebyl monopol s přicmrndáváním AMD, tři subjekty už by daly slušný výběr. Nejhůř by pak vyšel Intel který by byl závislý na licencování AMD nebo NV v oblasti grafiky.

    • Nič nebráni NVIDII osloviť Zhaoxin (VIA) na možnosť spolupráce podobného produktu ako je prvý spoločný procesor Intelu a AMD v podobe Intel Core i7-8809G. Povedzme od 16nm 3.0GHz KX-6000 Series s NVIDIA GPU.

    • K čemu je podpora DX12 u kancelářského CPU/IGPU? VIA určitě nikam jinam než do kancl pc nesměřuje, eventuálně do multimediálního centra a mnohem důležitější tak je zda zvládne 4K H265.

     • Keďže ich androiďácke SoC s ARM ZX-2000 sú veľmi obľúbené v Číne ako TVOS 4K a ich iGPU zvláda prehrávanie „ZX-2000 provides 4Kx2K @ 60fps decoding support for HEVC (H.265) with 4K video capability“, tak pokiaľ je mi známe GPU R&D tím navrhol multimedialnu časť pre obe platformy (Android/Win) rovnako.
      http://www.cfan.com.cn/2016/0414/125732.shtml

      Domnievam sa, že demonštrácia v KX-5000 nenechá na seba dlho čakať aj čo sa týka podpory HEVC (H.265) 4Kx2K @ 60fps decoding.

     • jenže pokud by to v tom roce 20 mělo IPC jako dnešní KabyLake tak s NV grafikou by to bylo velice konkurenceschopné a černého Petra by dostal Intel který by byl závislý na dohodách s AMD. Ono to už vypadá jako příprava na příchod dalšího hráče, proto je zřejmě AMD tak svolné.

  • Jsem ze srandy srovnal FritzChess s Obrovyma vsledkama na PCT
   Cinanum to dava cca 8k (pri 8jadrech?) a staricky FX 8350 dava 13,5k
   Pokud je to srovnani 8jader vs 8jader, tak to IPC KX5000 je jeste hluboce i pod Pilledriverem…
   Takze zatim plichta vykon

   • Od včera validujem a porovnávam výsledky (komplexne).

    Fritz Chess Benchmark (kilo nodes per second)

    • AMD FX-8300 3.3GHz @ 4.2GHz TCT (All Cores): 10 514 (+32,90%)
    • AMD FX-8300 @ 3.0GHz (All Cores): 9 533 (+20,50%)
    • Zhaoxin KX-5000 2.0GHz: 7 911 (100%)
    • AMD FX-8300 @ 3.0GHz (4C/4T): 6 772 (85,60%)
    • AMD FX-8300 @ 2.0GHz (All Cores): 6 425 (81,22%)
    • Intel Pentium N4200 1.1GHz @ 2.5GHz Boost (4C/4T): 4 701 (59,42%)
    • AMD FX-8300 @ 2.0GHz (4C/4T): 4 555 (57,58%)
    • VIA QuadCore E C4650 2.0GHz (4C/4T): 3 820 (48,29%)
    • Intel Core i3 2367M 1.4GHz (2C/4T): 2 622 (33,14%)

    AMD Turbo Core Technology: Enable
    AMD Active Core Control: All Cores; One Core per Unit = 4C/4T
    CPU Frequency Multiplier: (@ x15.0 3000MHz) + AMD Turbo Core Technology: Disable
    CPU Frequency Multiplier: (@ x10.0 2000MHz) + AMD Turbo Core Technology: Disable

    Roadmapa ukazující pro letošek procesory Zhaoxin-D (Zdroj: Kejixun.com)
    https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2017/03/via-zhaoxin-d-e-fritz-chess.jpg
    link: https://www.cnews.cz/bude-po-comebacku-amd-navrat-procesoru-via-chysta-finfetove-cipy-velkou-modernizaci/

    ZX-D = KX-5000 (28nm)
    ZX-E = KX-6000 (16nm)

    VIAc info vo fóre/fórach.
    http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=2&p=354568#p354565

    • Obrmajerovy to znejakeho duvodu vychazi trochu jinak, ale i tak je to zajimavy.
     IPC pri 2Ghz ma CInan vyssi nekde asi na urovni Excavatoru?
     Chybi mu ale frekvence, jinak by to uz mohlo byt i celkem zajimave, pokud by cenove byli levnejsi i nez AMD.

    • na tom slajdu to vypadá dobře, ( jako vždycky v prezentacích ). Průser je, že než ty rychlejší 16nm verze budou reálně dostupné, uběhne poměrně dosti dlouhá doba a diky tomu budou soupeřit s další generaci produktů konkurence, takže to srovnání výkonu ztratí na relevanci…

    • tombomino & del42sa
     Presne tak KX-5000 chýba frekvencia pri 28nm. Domnievam sa tiež, že IPC bude niekde na úrovni Excavatoru pričom KX-7000 získať ďalších 40% ~ 50% IPC naviac. Žiaľ doteraz máme len tri multi-core benchmarky 2.0GHz ZX-5000 (Fritz Chess: 7 911 / Cinebench R11.5: 4,01 pts / 7-ZIP: 12 122 a jeden 3.0GHz KX-6000 v Fritz Chess: 10 500.
     A súhlasím tiež, že prezentácie znesú všetko a v podstate sa to snažím len overovať pričom zháňam data.
     Ak máte niekto možnosť otestovať Ryzena / Kaby Lake R / Coffee Lake na pevnej frekvencii 2.0GHz a 3.0GHz v Fritz Chess Benchmark a Cinebech R11.5 tak neváhajte napísať buď tu alebo do fóra. Vopred ďakujem.

     Fritz Chess Benchmark (kilo nodes per second)
     • Intel Core i7-6770HQ @ 2.0GHz (4C/8T): 8 219 (+3,89%) user Loeschzwerg
     • Intel Core i7-6700K @ 2.0GHz (4C/8T): 8 192 (+3,55%) user Excessi0n
     • Zhaoxin KX-5000 2.0GHz (8C/8T): 7 911 (100%) user Zhaoxin
     • Intel Core i7-6770HQ @ 2.0GHz (4C/4T): 6 603 (83,47%) user Loeschzwerg
     • AMD FX-8300 @ 2.0GHz (All Cores): 6 425 (81,22%) user Tralalak
     • AMD FX-8300 @ 2.0GHz (4C/4T): 4 555 (57,58%) user Tralalak
     • VIA QuadCore E C4650 2.0GHz (4C/4T): 3 820 (48,29%) user Tralalak

     • Zhaoxin KX-6000 3.0GHz (8C/8T): 10 500 (100%) user Zhaoxin
     • AMD FX-8300 @ 3.0GHz (All Cores): 9 533 (90,79%) user Tralalak
     • AMD FX-8300 @ 3.0GHz (4C/4T): 6 772 (64,50%) user Tralalak

     Cinebench R11.5 (pts)

     • Intel Core i7-6700K @ 2.0GHz (4C/8T): 4,90 (+22,19%) user Excessi0n
     • Intel Core i7-6770HQ @ 2.0GHz (4C/8T): 4,80 (+19,70%) user Loeschzwerg
     • Zhaoxin KX-5000 2.0GHz (8C/8T): 4,01 (100%) user Zhaoxin
     • Intel Core i7-6770HQ @ 2.0GHz (4C/4T): 3,87 (96,51%) user Loeschzwerg
     • AMD FX-8300 @ 2.0GHz (All Cores): 3,41 (85,04%) user Tralalak
     • Intel Core i7-4600U @ 2.0GHz: 2,19 (2C/4T): 2,59 (54,61%) user Loeschzwerg
     • AMD FX-8300 @ 2.0GHz (4C/4T): 2,07 (51,62%) user Tralalak
     • AMD Athlon 5350 2.05GHz (4C/4T): 2,00 (49,88%) user Tralalak
     • VIA QuadCore E C4650 2.0GHz (4C/4T): 1,68 (41,90%) user Tralalak

 2. Tomuto (příp. jakémukoli jinému) alternativnímu x86 řešení fandím daleko více než ARMu v noteboocích, příp. i desktopech. Ale nutno říct, že procesor od VIA, který by byl plnou alternativou mainstreamových Intel/AMD pro běžné uživatele (aktuálně např. k i5-8400, nebo R5-1600) a byl běžně ke koupi, je v tuto chvíli spíše méně reálná věc, než ten ARM v noteboocích, ale uvidíme.

  Spolupráce v Nvidií by se určitě hodila.
  Nutno říct, že já tak velmi opatrně doufám, že by se Nvidia (při svých současných možnostech) mohla sama pokusit do x86 proniknout (navím jak reálné by bylo získání licencí), protože aktuálně už je i tak Intel proti ní v defenzivě, když sektor výpočetních GPU roste mnohem rychleji, než serverových CPU (jestli Intel skutečně vyvíjí výpočetní GPU, tak ošem přejde do ofenzivy) a Nvidia má úžasné hospodářské výsledky, takže kdy jindy.
  Ovšem je mi jasné, že to je spíše sci-fi.

 3. je to určitě zajímavé, že se VIA konečně probrala z kómatu, ale kromě číny ty produkty asi těžko prorazí v nějakém větším měřítku a myslím, že to ani není v plánu. Činský trh je sám o sobě dost velký. To znamená že v evropě nebo americe nebudou dostupné nebo se bude jednat stejně jako v minulosti o nějaký jeden okrajový model levného laptopu. Likvidace S3 Graphic jako samostatné firmy tomu taky moc nepomohla ( HTC se svou mobilní divizí se samo potácí na pokraji krachu ), protože jim zoufale chybí nějaké moderní GPU. Navíc VIA je až příliš notoricky známá značným zpožděním mezi oznámenými produkty a reálnou dostupností v koncových produktech, které mezitím stihnou morálně zastarat, ale pro čínu dobrý. Takže proč ne ? 🙂