Roadmapa Radeonů: Vega 10 s výkonem 12 TFLOPS v Q1 2017, Vega 11 je mainstream

0

Nový týden, nová uniklá roadmapa, dalo by se tak trochu říct. Ovšem ta, která se dnes objevila na webu VideoCardz, je jedna z těch výživnějších. Týká se totiž silně vyhlížené (příznivci Radeonů) architektury Vega, která se má v grafických kartách AMD objevit příští rok, ale i následující Navi. Nejde o úplně všední věc, protože plány výrobců GPU nebývají známy příliš předem.

K plánu tentokrát nemáme i slajd či jiný uniklý dokument, jen slovní podání z pera VideoCardz. Informace ale údajně pocházejí z ověřeného zdroje. Jejich původ má být v interní serverové roadmapě, která pokrývá jen výpočetní karty, takže o plánu pro Radeony hovoří jen nepřímo a s určitým zkreslením. Ovšem serverová GPU používají stejné čipy jako herní karty, a tudíž na těchto informacích můžeme stavět.

 

Vega 10: už v prvním čtvrtletí?

Prvním bodem je GPU Vega 10, které má být highendovým produktem FinFETové generace (zatímco Polaris 10 v Radeonu RX 480 obstaralo jen mainstream). Podle oné serverové roadmapy má Vega 10 být stejně jako Polaris vyráběná 14nm procesem, tudíž asi stále u GlobalFoundries. Má mít architekturu shaderů „GFX9“, což je interní označení, například Hawaii by mělo být GFX7, Tonga/Fiji GFX8 a Polaris má označení GFX8.1 (jak tedy vidíte, číslo ne vždy odpovídá rozsahu změn). Čip má mít paměti HBM2 o kapacitě 16 GB, jejichž propustnost by snad měla být 512 GB/s (jako u Fiji, nicméně u herních grafik by měl být výkon zvýšen lepší delta kompresí). Toto je nicméně údaj pro serverovou verzi; desktopová by se teoreticky mohla v taktech pamětí lišit.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Hispazone)
Fiji, první GPU s pamětí typu HBM (Zdroj: Hispazone)

Vega 10 dle tohoto zdroje údajně obsahuje 64 bloků CU, což by při 64 stream procesorech na jednu CU znamenalo 4096 shaderů – jak již tvrdil tento únik na LinkedIn o čipu „Greenland“ (zda jde ale o tentýž produkt, nebo byl Greenland zrušen a Vega 10 je jeho náhrada, nevíme). Zajímavé je, že už máme i nástřel plánovaného výkonu. Čip má údajně dosahovat 24 TFLOPS v 16bitové (tedy poloviční) přesnosti – to asi znamená, že tato architektura ji bude podporovat s vysokým výkonem, což bude užitečné pro trénování neuronových sítí.

 

Nabízela by se možnost, že výkon v FP16 bude dvojnásobný proti výkonu v běžné přesnosti FP32 (tak je to u GP100). V takovém případě by základní teoretický výkon čipu byl 12 TFLOPS. Pro orientaci, GPU Fiji se stejným množstvím jednotek má výkon 8,192 TFLOPS při taktu 1,0 GHz. Pro dosažení 12 TFLOPS by frekvence Vegy 10 tedy měla být 1,46 GHz či o něco více (pokud AMD zaokrouhluje dolů a ne nahoru). Ovšem v tomto případě asi obzvlášť platí, že takt herní verze pod značkou Radeon může být odlišný (tradičně nižší), než u výpočetní karty pro servery.

Vega 10 v serverové roadmapě figuruje v podobě dvou modelů. Jednak jako jednočipová karta, jejíž TDP je plánováno/očekáváno na hodnotě 225 W. Existovat má ale i model s dvěma těmito GPU, jehož TDP má být okolo 300 W. Zatímco dvojče má přijít na trh v druhém kvartále, jednočipová karta údajně již v prvním čtvrtletí. To nám dává naději, že i Radeon s tímto GPU by zde mohl být již někde mezi lednem a březnem (letos už to dle oficiálního slova nebude).

AMD Radeon Pro Duo

7nm die-shrink

Poněkud překvapivým detailem je, že později má přijít také GPU označené Vega 20. to prý má mít stále architekturu GFX9, takže po stránce technologií a IPC by mělo být velmi podobné či dokonce stejné jako Vega 10. Má dokonce mít stále i 4096 stream procesorů, ale tentokrát již bude vyráběné na 7nm procesu – že by AMD chtělo pro GPU používat model podobný tick-tocku u Intelu? Plánované TDP je údajně jen 150 W (alespoň v serverové verzi), ovšem při nespecifikovaném výkonu. Roadmapa uvádí, že toto GPU už má mít 32 GB paměti HBM2 s celkovou propustností 1,0 TB/s, ale také již podporu pro PCI Express 4.0. Kvůli 7nm výrobě ale Vega 20 bude nejspíše až záležitostí roku 2018 či spíše 2019.

 

Vega 11 je mainstream

VideoCardz také uvádí první bližší podrobnost k druhému (dle pořadí příprav) čipu architektury Vega pojmenovanému Vega 11, o němž se poprvé objevily informace v červenci. Známo je toho o něm bohužel jen málo: že má příští rok nahradit letos vydaný čip Polaris 10 (ten ale asi neskončí, nejspíš se jen přesune o cenovou pozici níž). Tím pádem by měl mít vyšší výkon, logické by bylo, aby spadal někam mezi Polaris 10 a Vegu 10. Víc už ovšem o něm známo není, snad jen lze dovozovat, že bude vyráběn na stejném procesu, tedy na 14 nm.

 

AMD Radeon RX 480
Polaris 10 (AMD Radeon RX 480)

 

Podle stejného zdroje pak v následující architektuře Navi (viz roadmapu z března níže) mají také existovat minimálně dva čipy, zatím je řeč o Navi 10Navi 11. Ty jsou údajně plánovány na rok 2019, což by možná znamenalo určité posunutí, neboť předtím plány naznačovaly rok 2018. Nicméně rok 2019 je asi opět více konzistentní s harmonogramem 7nm procesu GlobalFoundries. O těchto GPU je toho zatím známo velmi málo, nicméně údajně měla mít opět novou technologii pamětí. Nemusí to ale nutně znamenat odklon od HBM, neboť se již mezitím začala rýsovat jejich následující generace HBM3, která by mohla za oním heslem „Nexgen“ stát také.

Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)
Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)

Zdroj: VideoCardz

Roadmapa Radeonů: Vega 10 s výkonem 12 TFLOPS v Q1 2017, Vega 11 je mainstream

Ohodnoťte tento článek!