Roadmapy Intelu: Skylake bude už za rok, do desktopu přijde naráz s Broadwellem

0

V poslední době se nám zde sešly zprávy o tom, že se Intelu zpozdí příchod desktopových 14nm Broadwellů, a dokonce i 22nm odemčených Haswellů Devil‘s Canyon. V této souvislosti by bylo racionální čekat, že se kvůli tomu odsune i příchod následující 14nm architektury Skylake. Nejnovější zprávy ale naznačují opak. Intel údajně plánuje procesory Skylake pro desktop uvést v zřejmě původním termínu, což bude znamenat, že „tock“ na trh přijde prakticky zároveň s „tickem“ Broadwellem.

Pro zasazení do kontextu připomeňme, že podle nedávno uniklých výrobních plánů Intel letos na podzim sice uvede některé čipy Broadwell, půjde ale jen o ULV dvoujádra řady Y pro tablety. Kolem vánoc či začátkem roku 2015 by se k nim mohla připojit i ULV dvoujádra pro notebooky (řada U). Desktopový Broadwell pro socket LGA 1150 má ale přijít až později, zřejmě až na jaře, prakticky celý rok ode dneška.

Skylake ale toto zpoždění Broadwellu údajně kopírovat nebude, a má přijít prakticky současně. Podle webu CPU World, který prý vychází z interní roadmapy Intelu pro desktopový trh, přijdou procesory Skylake už ve druhém čtvrtletí, tedy dubnu až červnu 2015 (apríli až júni). Nová architektura se ze začátku dostane jen do vyšších cenových pater, tedy to procesorů Core i7 a Core i5. Dvoujádra (Core i3, Celerony, Pentia) se dočkají až v druhé polovině roku 2015. Co je ale podstatné – v onom čase nevyjdou čipy Skylake s otevřenými násobiči pro přetaktování, nýbrž jen běžné modely. Odemčená CPU pro taktovače zůstanou za rok podle CPU Worldu ještě doménou Broadwellu-K; kdy či zda je nahradí hypotetické čipy Skylake-K, není známo.

Procesor Intel

Kromě uvedeného se CPU World zmiňuje i o čipech Braswell, které se v plánech Intelu objevily teprve nedávno. Braswell bude čipem vyráběným na 14nm procesu, o němž zatím mnoho dalšího nevíme. V desktopové roadmapě Intelu ale figuruje coby náhrada za současné 22nm Celerony a Pentia rodiny Bay Trail-D (např. Celeron J1900). Ty má Braswell na trhu nahradit v prvním čtvrtletí roku 2015.

 

Zpoždění Broadwellu a čipů Devil‘s Canyon se zřejmě potvrzuje

Zřejmě nezávisle na zdrojích CPU Worldu ukořistil částečnou desktopovou roadmapu Intelu také web VR-Zone (viz obrázek). Dokument zřejmě potvrzuje, že Broadwellu pro socket LGA 1150 se dočkáme až příští rok – nicméně klade ho do prvního čtvrtletí 2015 (ve skutečnosti asi půjde o jeho konec). Ovšem pozor: podle dokumentu z VR-Zone skutečně bylo cílem Q1 2015, ovšem zhruba jen do doby před zhruba dvěma měsíci. Poté Intel prognózu změnil a uvedení desktopového Broadwellu přesunul na 21–26. týden roku 2015, což znamená květen až červen (máj až jún). Pokud je nově zveřejněná roadmapa na VR-Zone staršího data, nemusí tuto změnu plánu ještě reflektovat.

Desktopová roadmapa Intelu po Q1 2015 (Zdroj: VR-Zone)
Desktopová roadmapa Intelu po Q1 2015 (Zdroj: VR-Zone)

Zároveň ale tento dokument zřejmě potvrzuje zprávu o tom, že oficiální uvedení odemčených procesorů Devil‘s Canyon (uvedeno jako Haswell Refresh K SKU) příští týden bude čistě papírovou záležitostí. Čip mají sice být oficiálně představeny, ale do obchodů se ještě nedostanou. Odemčená CPU příslušící ke generaci Haswell Refresh totiž jsou zařazena až ve třetím kvartále letoška, tedy na červenec (júl) až září (september). Web VR-Zone si přitom myslí, že fyzicky dostupná tato CPU budou až právě v září.

 

Tato uniklá roadmapa ale končí prvním kvartálem roku 2015 a tak ještě nemůže potvrdit příchod Skylaku v Q2 2015. Není v ní vyznačen ani předpokládaný příchod Broadwellu-K, který tím pádem asi též přijde nejdříve v druhém čtvrtletí příštího roku.

Zdroje: CPU World, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!