Roaming v EU za rok zlevní, definitivně padne 15. června 2017

0

Roaming padne 2017, příští rok zlevní

Zástupci Rady, Parlamentu a Komise EU se dohodli na zrušení roamingových poplatků. Stane se tak 15. června 2017. Od toho data bude možné volat, psát a datovat v zahraničí za stejné ceny jako doma.

Unie myslela i na možné zneužití, tzv. permanentní roaming. Nebude možné koupit v zahraničí místní SIM kartu, která má nižší ceny za služby než domácí, a tu pak používat díky volnému roamingu. Nová pravidla se týkají jen cestování. Evropská komise ještě zpracuje podrobný návrh týkající se omezení. „Férových“ limitů, po jejichž překročení bude muset uživatel platit navíc, avšak méně než u stávajících poplatků.

V současnosti ještě stále platí cenové stropy z července 2014. Za minutu příchozího hovoru si operátoři můžou účtovat maximálně 5 centů (bez daně), za odchozí 19 centů, za SMS 6 centů a za megabajt dat 20 centů. Příští rok od 30. dubna dojde k významné změně.

EU už neurčí cenové stropy, ale maximální příplatky, které si mohou operátoři zaúčtovat k domácím cenám. Za minutu hovoru to bude nanejvýš 5 centů, za SMS za 2 centy a za megabajt dat 5 centů.

Roamingový plán

  Od 1. července 2014 Od 30. dubna 2016 Od 15. června 2017
odchozí hovory strop 0,19 € (6,27 Kč s DPH) domácí cena + 0,05 € (1,65 Kč s DPH) domácí cena
příchozí hovory strop 0,05 € (1,65 Kč s DPH) 0,05 € (1,65 Kč s DPH) bez poplatku
SMS strop 0,06 € (1,98 Kč s DPH) domácí cena + 0,02 € (0,66 Kč s DPH) domácí cena
MB dat strop 0,20 € (6,60 Kč s DPH) domácí cena + 0,05 € (1,65 Kč s DPH) domácí cena

Síťová neutralita bude

Poslední duben 2016 přinese v platnost také síťovou neutralitu. Zástupci EU se domluvili, že v evropském právu musí být uzákoněn svobodný přístup k internetu a nakládání s daty. Dopad to bude mít na operátory. Ti budou muset se všemi daty zacházet stejně, nemohou jednomu typu obsahu dávat vyšší prioritu než jinému.

V praxi tak nebude možné, aby lepší připojení měli lidé, kteří od poskytovatele mají i internetovou televizi. Poskytovatelé nebudou moci sami blokovat nebo zpomalovat některé služby či síťové porty. A nebudou moci od uživatelů vybírat poplatky, aby dostali plnohodnotnější internet.

I zde však EU mluví o výjimkách. Síťová neutralita nebude platit, pokud poskytovatel bude muset

  • blokovat nebo omezit přístup ke službě po nařízení soudu nebo úřadů (služby spojené s krinimální činností),
  • ochránit síť před viry, malwarem, spamem, DDoS útoky a jinými hrozbami,
  • blokovat nezákonný obsah (dětská pornografie, propagace nacismu apod.),
  • ochránit síť před přetížením (tj. FUP u mobilního internetu nezmizí).

Operátoři také mohou některé služby či weby zařadit do skupiny tzv. zero rating. Díky tomu nebudou muset zákazníci za využití platit. To operátorům dovolí neúčtovat si nic například za přístup k Facebooku (u nás Kaktus nebo Studentfone), případně vlastním webům. Komise a národní regulátoři ale budou hlídat, jestli tyto komerční praktiky nebudou firmy zneužívat k upřednostňování jedněch služeb na úkor druhých.

Zdroj: EU (1, 2)

Roaming v EU za rok zlevní, definitivně padne 15. června 2017

Ohodnoťte tento článek!