Robot Googlu procházel krajiny přes Street View a dělal fotky profi kvality

0
Jedna z upravených fotek ze Street View

Inženýři Googlu vytvořili další zajímavou úlohu na téma strojové učení. Neuronovou síť naučili rozpoznávat kvality profesionální fotografie. Trénink proběhl na vzorku pečlivě upravených fotek, ze kterých se program učil, jak správně komponovat záběry, jak nastavit expozici, barvy atd.

Robot pak prošel 40 000 panoramatických fotek ze Street View a automatizovaně na nich hledal scenérie, které by se pro profi fotografii hodily. Ze sférického snímku pak udělal výřez, upravil expoziční křivky, přidal živost nebo efekt HDR tak, aby odpovídal výsledkům, které fotografové připravují před namáčknutím spouště až po post processing.

Na této stránce si můžete prohlédnout původní záběry ze Street View a jejich automatické úpravy. V naší galerii je jen 6 z 256 příkladů.

Google následně výsledky předložil skutečným profesionálním fotografům, kteří měli snímky roztřídit do čtyř skupin: nezajímavé výcvaky, pěkné amatérské fotky, poloprofi a profi snímky. Okolo 40 % fotografií přitom experti ohodnotili jako poloprofi nebo profi.

Technická kvalita snímků ve Street View samozřejmě není špičková. Stačí na fotky ulic, ale pro krajiny jim chybí rozlišení i dynamický rozsah. Umělá inteligence si ale většinou velmi dobře poradila s kompozicí. Naopak citlivě nastavit HDR je pro robota ještě problém. Fotky sice vypadají dramaticky, ale svatozáře kolem kontrastních okrajů působí amatérsky.

K čemu se podobná technologie bude hodit? Podle Googlu může v budoucnu být integrovaná do fotoaplikací v mobilu. Otočíte se kolem dokola a software poradí, jak fotit. Případně projde vaši sbírku fotek a řekne, které rovnou vyhodit.

Ohodnoťte tento článek!