Robot z Lega a rubikova kostka

0

Co je Lego Mindstorms NXT?

LEGO MINDSTORMS NXT je důkazem zdařilé snahy LEGO zpřístupňovat dětem nejmodernější poznatky vědy a techniky. Společně s předními vědeckými institucemi se tak podílí na účinném vzdělávání mladé generace.

Pro konstrukční řešení modelů poskytuje společnost LEGO nejen svoje tradiční LEGO Technic stavební díly, ale také novou generaci senzorů, servomotorů a především autonomního mikropočítače NXT. Software je ikonografický, založený na platformě LabVIEW od National Instruments (USA). O metodické materiály a náměty činností se starají odborníci z Carnegie Mellon University, Robotics Academy (USA).

A co takový NXT robot dokáže? Jeho inteligentní chování naprogramujete poskládáním ikon na obrazovce počítače. Přenos programů a další komunikaci s NXT mikropočítačem umožňuje propojení na USB port anebo radiové vlny (technologie Bluetooth). Díky tlakovému senzoru má robot hmat, vbudovaný reproduktor, a tak můžeme robota naučit i mluvit. O pohyb s starají tři servomotory. NXT má vlastní zdroj energie, který lze dobíjet pomocí síťového adaptéru.

Je to dokonalé řešení a přitom jej zvládnou i děti na úrovni druhého stupně základních škol. Jejich fantazie není limitována v modelování ani programování.

Zdroj: legacek.cz

Ale abyste si nemysleli, programovat na Mindstorms cokoli složitejšího není příliš snadné. Řídící jednotka totiž obsahuje relativně malé množství paměti pro uchovávání dat, tudíž musíte své programy opravdu dobře optimalizovat. Programovat aplikace můžete buďto pomocí piktogramů přímo na displeji řídící jednotky, nebo můžete použít dodávané grafické aplikace pro osobní počítač (existuje ve verzi pro Windows i Mac OS X). A pro úplné masochisty můžete Lego roboty programovat také v Microsoft Robotics Studio (a tedy psát programy přímo v C#).

Tatímco jednoduchého jezdícího robotka vyhýbajícího se překážkám zvládne snadno naprogramovat i desetileté dítě vybavené alespoň trochou logického myšlení, postavit z Lega Mindstroms NXT robota, který do pěti minut správně sestaví jakkoli “rozhozenou” rubikovu kostku je naprosté šílenství. Tedy abych to uvedl na správnou míru: autor robota na následujícím videu musí být zkrátka šíleně dobrý.

 Odkazy k tématu: Lego Mindstorms NXT | Microsoft Robotics Studio | přehlídka robotů z NXT

Ohodnoťte tento článek!