RoboThespian – nefalšovaný zábavný humanoid (CeBIT)

0

RoboThespian se poprvé představil již v roce 2005. Od té doby urazil RoboThepian velký kus cesty, která v aktuální podobě končí na letošním CeBITu modelem, jenž je schopný v mnoha ohledech napodobit nebo se i vyrovnat pohybům člověka.

RoboThespian

RoboThespian - Socibot RoboThespian RoboThespian RoboThespian RoboThespian

RoboThespian byl totiž již od samého počátku vyvíjen jako robot-herec, k čemuž byl také postupně přizpůsobován. Nejedná se tedy o zcela autonomního robota u nějž je kladen důraz na volnost pohybu, ale robota, který je schopen svým mluveným projevem a gesty velmi věrně napodobit nejrůznější lidské emoce. To nám koneckonců velmi pěkně ukázal i na samotném CeBITu, když se na něj Mirek vrhnul s telefonem a začal jej natáčet.

RoboThespian ale není jen umělá předporogramovaná loutka. Stejně dobře jako dokáže hrát, dokáže i vést jednoduchý rozhovor ve dvaceti jazycích a napodobovat lidská gesta. Při troše fantazie se tak může jednat o předzvěst toho, jak by mohli roboti v dohledné době vypadat a fungovat. RoboThespian má určitě našlápnuto správným směrem a bude velmi zajímavé pozorovat, kam se jeho kroky budou ubírat dál.

RoboThespian – tak, jak si jej oblíbili tisíce lidí po celém světě

Koho by zajímaly specifikace, tak základ tvoří počítač s procesorem Intel Atom na 1,6 GHz a 32GB SSD diskem, na němž jsou uloženy všechny pohybové funkce a operační prostředí. Dalších devět ARM procesorů se stará o LCD obrazovy v očích a barvu obličeje, pět vícejádrových procesorů se pak stará o ovládání pohybu. Všechny pohyby jsou navíc plně kontrolovatelné s přesností 0,1 stupně. Jako programovací jazyk slouží standardní C++.

Ukázka možností pohybu

Samotný pohyb je pak dílem animační aplikace Blender, která je navíc volně dostupná. Pokud tedy máte dostatek nápadů, můžete si poměrně snadno robota naprogramovat sami. Jak? To vám poví sám RoboThespian.

Pokud se vám RoboThespian líbíl tak jako nám, doporučuji navštívit oficiální prezentaci www.robothespian.co.uk, kde najdete spoustu dalších zajímavých materiálů i videí.

Zdroj: CeBIT, RoboThespian

Ohodnoťte tento článek!