Roboti budou díky Googlu lépe odpovídat. Přečtou si text a vyberou to důležité

0

Hlasoví asistenti v mobilech a počítačích již umí přirozeně odpovídat na dotazy. Řeší to ale buď tak, že přečtou shrnutí z Wikipedie, nebo sestaví vlastní jednoduché odpovědi z připravených znalostních databází. Co kdyby ale přečetli knížku a komplikovanou odpověď sestavili z několikastránkového textu?

Google na podobných technologiích pracuje. V Inboxu již anglicky mluvícím uživatelům automaticky doporučuje odpovědi, protože umělá inteligence se učí „myslet“ a psát jako vy. Firma navíc část své umělé inteligence poskytuje také ostatním. V rámci opensource knihovny TensorFlow nově otevřela i model Textsum, který umí zestručnit předložený text.

Google naučí roboty lépe odpovídat
Google naučí roboty lépe odpovídat

Textsum funguje jen v angličtině. Google jej trénoval na databázi Gigaword, která čítá přes čtyři miliardy slov v téměř deseti milionech článcích od sedmi zpravodajských zdrojů. Model tvoří tzv. abstraktní souhrn. Snaží se text sumarizovat stejně jako člověk. Pochopí smysl textu a na základě zjištěných informací vytvoří nové věty. To je rozdíl oproti jednodušším extraktivním souhrnům, které jen vytahují slova (podmět a přísudek) z původních vět, což působí nepřirozeně.

V češtině by to vypadalo následovně:

  • Původní text: Petra a Marek vzali auto a jeli do zoo. Tam viděli žirafí mládě, lva a hejno barevných tropických ptáků.
  • Extrakt: Petra a Marek vzali do zoo. viděli hejno ptáků.
  • Abstrakt: Petra s Markem navštívili zoo a viděli tam různé savce a ptáky.

Textsum zatím zvládne vytvořit nadpis článků z úvodního odstavce, ale budoucí verze jej sestaví z informací z celého článku. Kdo umí anglicky a rozumí si s Pythonem, může si hrát, zdrojové kódy jsou na GitHubu. Google tvrdí, že pracuje i na dalších modelech, které poskytují ještě lepší výsledky.

první věta původního článku robotem vytvořený titulek
metro-goldwyn-mayer reported a third-quarter net loss of dlrs 16 million due mainly to the effect of accounting rules adopted this year mgm reports 16 million net loss on higher revenue
starting from july 1, the island province of hainan in southern china will implement strict market access control on all incoming livestock and animal products to prevent the possible spread of epidemic diseases hainan to curb spread of diseases
australian wine exports hit a record 52.1 million liters worth 260 million dollars (143 million us) in september, the government statistics office reported on monday australian wine exports hit record high in september

 

Zdroj: Google

Roboti budou díky Googlu lépe odpovídat. Přečtou si text a vyberou to důležité

Ohodnoťte tento článek!