Roční obrat nVidie poprvé překročil 4 miliardy USD. Tegra narostla o 90 %

0

Před čtvrtrokem jsem si zde zaspekuloval, že Nvidia by se v závěrečném čtvrtletí loňského roku mohla svými tržbami vyšvihnout nad svého konkurenta AMD. Její obrat totiž rekordně rostl, zatímco firma AMD spíše chřadla a chřadla. Nebudu vás napínat – v závěrečném kvartále už prodeje zeleného tábora tak silné nebyly a firma AMD nepředběhla. Přesto se ale výsledky nedají zhodnotit jinak než pozitivně.

Nejprve k čtvrtletním číslům. Nvidia se nedrží kalendářního roku, nýbrž je o jedenáct měsíců v předstihu, takže loňský účetní rok již byl 2013 a skončil 31. ledna. Tržby v jeho čtvrtém kvartále dosáhly 1,107 miliardy USD, což je zhruba o stovku méně než předtím (Q3 2013: 1,204). Zisk se ale víceméně podařilo udržet. Klesl z 209 milionů USD na 174 milionů, přičemž na jednu akcii připadá 28 centů (z čehož bude vyplacena dividenda ve výši 7,5 centu). Hrubé marže si Nvidia také pohlídala, zůstávají na 52,9 %. Pro srovnání, stejné období před rokem (účetní rok 2012) znamenalo obrat 953 milionů a čistý zisk 116 milionů.

Sečteno za celý rok, Nvidia utržila 4,28 milardy USD. Je to poprvé, co firma překonala magickou hranici 4 miliard, byť loni ji už už olizovala (3,998 miliardy). Obrat tedy bez ohledu na stagnující či padající prodeje PC příjemně narostl, nicméně byl spojen s o něco vyššími náklady, což přispělo k nižšímu celkovému zisku. Ten byl za loňský účetní rok 562,5 milionu USD (úč. rok 2012: 581,1). Do zvednutých nákladů se údajně promítlo to, že firma připravila do výroby více modelů čipů než obvykle (což něco stojí), a také vložila jisté peníze do návrhu referenčních zařízení pro své klienty.

Logo společnosti Nvidia

Kolik stojí Nvidia? Jen 4 miliardy…
Prasátko Nvidie také ztloustlo, na účtech je 3,73 miliardy USD (po účetním roce 2012 to bylo 3,13 miliardy). Web Brigt Side Of News* si na tom všiml zajímavé věci. Cena akcií je v současnosti 12,73 USD. Pokud by se však hotovost Nvidie rozpočítala na akcie, na jednu by připadlo 5,96 dolaru. Firma údajně nemá dluhy, což znamená, že téměř polovina celkové hodnoty akcií (tržní kapitalizace) koresponduje s hotovostí, kterou Nvidia má. Její zbylé vlastnictví, podstata, technologie a provozy jsou tedy v očích akciových trhů hodné jen něco přes 4 miliardy USD. Pokud by firma byla na prodej, zřejmě by se jednalo o dobrou investici.

 

Zajímavý je pohled na to, jak se činily jednotlivé divize firmy. Lví podíl měla v posledním kvartále stále divize GPU (pod níž spadají karty GeForce, Quadra, Tesly, ale také například GeForce Grid a čipové sady). Utržila 823,5 milionu USD, což je 7% meziroční nárůst, i když v celkově bohatším třetím kvartále bylo ještě líp.

Divize Tegra (pod níž ale spadá i Project Shield, mobilní modemy po firmě Icera, prodeje pro automobilový průmysl a také příjmy z GPU pro PS3) vynesla 208,4 milionu USD, což Nvidia neopomenula vypíchnout – jedná se totiž o 90% meziroční nárůst (v čtvrtém kvartále fiskálního roku 2012 byly tržby jen 109,8 milionu). I zde bylo ovšem bohatší předcházející čtvrtletí (tedy Q3 2013), v kterém Tegra nasyslila 243,9 milionu. Jistý pokles lze chápat, neboť Tegra 3 je přece jen již starší produkt.

Nvidia: Project Shield

Zbylé příjmy (v kolonce „další“) byly stálé, jde totiž o peníze, které vyplácí Intel Nvidii v rámci mimosoudního vyrovnání a za licencování. Ročně jde o 264 milionu, za kvartál tedy 66 milionu USD.

První kvartál běžícího účetního roku 2014 bude jak je obvyklé chudší. Firma očekává, že obrat se propadne zpět pod 1 miliardu (940 milionů s tolerancí 2 procentních bodů). Marže má zůstat (zase těch 52,9 %). Společnost nejspíše zůstane v černých číslech, nicméně očekávanou hodnotu zisku nesdělila.

Zdroje: Nvidia, Bright Side Of News*

Ohodnoťte tento článek!