Rok 2010 podle Facebooku a Twitteru, o čem se nejvíce mluvilo?

0

Ještě neukončený rok 2010 jsme si připomněli řečí Googlu a YouTube. Čáru za posledními dvanácti měsíci už udělaly také sociální sítě Twitter a Facebook. Obě výrazně rostly, obě letos měnily vzhled i funkce, ale hlavně jsou opět zrcadlem toho, o čem se ve světě i jednotlivých regionech nejčastěji mluví. K významným událostem se jejich uživatelů musí vykecat nejvíce.

Facebook 2010

Facebook

Největší sociální síť zveřejnila trendy roku teprve včera (loňské výsledky najdete zde). Facebook analyzoval statusy z 236 zemí světa, odstranil z nich osobní informace a pak porovnal, které fráze se v nich vyskytují nejvíce.

Facebook 2010Trendy Facebooku pro rok 2010, zdroj: Facebook

Taky vás překvapila zkratka HMU? Nevěřícně koukali i provozovatelé Facebooku. HMU znamená „hit me up“, podle Urban Dictionary si to můžeme vyložit jako „dej mi vědět (e-mailem, SMSkou…)“. Zatímco loni se tento výraz objevil jen v několika statusech, na konci roku 2009 to už bylo v 1600× denně, letos v létě už v 80 000× denně.

Mistrovství světa ve fotbale oblétlo celý svět nejen na Facebooku. Zahajovací den i finále se objevilo ve zhruba 1,5 milionu příspěvcích.

Filmy obsadil třetí místo. Nejvíce se diskutovalo o Toy Story 3 (Příběh hraček 3), Sága Twilight: Zatmění (Eclipse), Inception (Počátek), Alice in Worderland (Alenka v Říši divů) a Iron Man 2. Přesně v tomto pořadí.

iPad a iPhone 4 „zdrblo“ 25 milionů statusů.

Zemětřesení na Haiti se také trhalo rekordy. Hned 12. ledna dosahovalo ve špičkách 7 stupňů Richterovy škály a 1800 příspěvků za minutu.

Mladý Bieber byl letos všude, už mě o tom ani nebaví psát. Hry na Facebooku ovládlo farmaření, ať už jde o FarmVille nebo FrontierVille. Airplanes (letadla) prý nemá až tolik společného s létáním nebo letošními katastrofami, ale větší váhu měla písnička od B.o.B se stejným názvem (viz YouTube). A 2011, to lidi mluví o budoucnosti a svých plánech.

Osmé místo jsem vynechal záměrně, aby se neztratilo spíš v bulvárním obsahu. Mineros/Miners (španělský a anglický výraz pro horníky) ukazuje na 33 chilských horníků zavalených po dobu 69 dní v dole. Událost měla tři špičky. Když byli zavaleni a poprvé byl s nimi ztracen kontakt a pak když byli zachraňováni zpět na povrch.

Mapa Facebooku

Na závěr nepřijde zvířátko, ale pěkná vizualizace přátel na světě. Přes půl miliardy uživatelů tvoří mapu světa, z níž je krásně vidět, kde se Facebooku daří nejvíce: Evropa, USA, jih Kanady, Střední Amerika, Argentina a západ Jižní Ameriky, Indie, Filipíny, trochu také v Japonsku a obydlené části Austrálie či Nového Zélandu. Naopak Rusko, Čína, Brazílie a téměř celá Afrika kromě JAR je zahalena facebookovou tmou.

Facebook lajnySpojení na Facebooku aneb kdo kde a s kým, zdroj: Facebook

Twitter 2010

Twitter

Událostí číslo jedna byla ropná skvrna v Mexickém zálivu, fotbalový šampionát v JAR a film Počátek (Inception). O Androidu si mluvilo více než o iOS nebo iPhonu, ale kategorii technologií nakonec ovládl iPad. Největší celebritou byl zase (už to ukázal Google i YouTube) kanadský zpěvák Justin Bieber, na druhém místě se usadila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, následuje Lady Gaga a pomyslnou bramborovou si odnesl zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se nejvíce vytáhl v poslední době kvůli skandálům sebe i své sítě.

Co mě překvapilo, mezi kategoriemi úplně chybí zimní olympijské hry ve Vancouveru. Fotbal očividně táhne více než veškeré zimní spoty dohromady.

Letos bylo napsáno přes 25 miliard tweetů. Twitter se chlubí, že se k síti připojilo několik významný lidí: bývalý šéf Microsoftu a dnes nejbohatší Američan Bill Gates, golfista Tiger Woods, zpěvačka Cher nebo ruský prezident Medvěděv.

Největší trendy roku 2010

 1. Gulf Oil Spill
 2. FIFA World Cup
 3. Inception
 4. Haiti Earthquake
 5. Vuvuzela
 6. Apple iPad
 7. Google Android
 8. Justin Bieber
 9. Harry Potter & the Deathly Hallows
 10. Pulpo Paul

a v jednotlivých kategoriích:

Zprávy Lidé Filmy
 1. Gulf Oil Spill
 2. Haiti Earthquake
 3. Pakistan Floods
 4. Koreas Conflict
 5. Chilean Miners Rescue
 6. Chavez Tas Ponchao
 7. Wikileaks Cablegate
 8. Hurricane Earl
 9. Prince Williams Engagement
 10. World Aids Day
 1. Justin Bieber
 2. Dilma Rouseff
 3. Lady Gaga
 4. Julian Assange
 5. Mel Gibson
 6. Lil Kim
 7. Zilda Arns
 8. Kate Middleton
 9. Kim Hee Chul
 10. Joannie Rochette
 1. Inception
 2. Harry Potter & The Deathly Hallows
 3. Scott Pilgrim vs. the World
 4. Despicable Me
 5. Karate Kid
 6. The Last Airbender
 7. The Twilight Saga: Eclipse
 8. The Expendables
 9. The Chronicles of Narnia
 10. Paranormal Activity 2
Televize Technologie MS ve fotbale
 1. MTV Video Music Awards
 2. Pretty Little Liars
 3. True Blood
 4. Walking Dead
 5. Grammy Awards
 6. Glee
 7. Family Guy
 8. CSI
 9. MTV Movie Awards
 10. American Music Awards
 1. Apple iPad
 2. Google Android
 3. Apple iOS
 4. Apple iPhone
 5. Call of Duty Black Ops
 6. New Twitter
 7. HTC
 8. RockMelt
 9. MacBook Air
 10. Google Instant
 1. FIFA World Cup
 2. Vuvuzela
 3. Pulpo Paul
 4. Dunga
 5. Diego Maradona
 6. Cristiano Ronaldo
 7. Cala Boca Galvao
 8. Lionel Messi
 9. Oranje
 10. Felipe Melo
Sport Hashtagy  
 1. Lebron James
 2. Wimbledon
 3. Manchester United
 4. Brock Lesnar
 5. Celtics
 6. Brett Favre
 7. Tony Parker
 8. Antonio Margarito
 9. Blake Griffin
 10. Mike Vick
 1. #rememberwhen
 2. #slapyourself
 3. #confessiontime
 4. #thingsimiss
 5. #ohjustlikeme
 6. #wheniwaslittle
 7. #haveuever
 8. #icantlivewithout
 9. #thankful
 10. #2010disappointments
 

 

Obama a MedvěděvWelcome to @twitter President Medvedev! RT @KremlinRussia_E: Hello everyone! I’m on Twitter, and this is my first tweet. Zdroj: Twitter

Twitter spustil speciální stránku Year In Review, kde je rok 2010 vykreslen i v trochu jiném světle než výše uvedené trendy. Konkrétně ještě:

Ještě jedna kategorii by měla tento týden přijít. Z těch vydaných je zajímavá ona Most powerful. Nejsilnějším tweetem byla zpráva americké reportérky Ann Curryové, která žádala o povolení přistání letadel „doktorů bez hranic“ při zemětřesení na Haiti. Druhým bylo přivítání ruského prezidenta Bílým domem a třetím pak zpráva jedné slečny, která se vážně zranila při jízdě na kole v lese a žádala přes Twitter o pomoc.

Ohodnoťte tento článek!