Rok 2018: už polovina světové populace je na internetu

2
internet kabel připojení
Ilustrační fofo (autor: jarmoluk / Pixabay)
-
Zdroj: jarmoluk/Pixabay

Podle statistiky Mezinárodní telekomunikační unie došlo letos k zajímavému milníku. Internet již používá polovina světové populace. Počet obyvatel planety sice pořád roste, počet uživatelů internetu ale roste ještě rychleji. Ještě v roce 1995 to přitom bylo pouhé jedno procento lidí, kteří nějakým způsobem přistupovali k internetu. A možná jste byli mezi nimi.

Pro srovnání: trvalo tisíce let, do roku 2007, než začala bydlet většina populace ve městech. Stejná penetrace internetem trvala jen 27 let.

global internet
Světová populace na internetu vs. populace ve městech (zdroj: bloomberg)

Možná s tím souvisí i druhá zpráva týkající se letošního roku. Poprvé v dějinách totiž tvoří většinu populace střední (a vyšší) třída. Přišel s tím americký think-tank Brookings a u nás Deník N. Lidí, kteří jsou chudí, je nyní méně než polovina, což se v historii civilizace začínající někdy před deseti tisíci lety ještě nikdy nestalo. Ale málo si toho všímáme. Pokud si někdo nemůže dovolit jet na dovolenou k moři, tak není chudý, jak si mnoho lidí zřejmě myslí.

Procenta světové populace (zdroj: World Data Lab)

Střední třída je definovaná jako domácnost, která utratí, nebo si může dovolit utratit 11 až 110 dolarů za den a za osobu. Příjem domácnosti dovoluje pořízení věcí, jako je motorka, lednička, dovoluje chození do kina či placení za připojení k internetu. Při nemoci či nezaměstnanosti pak nespadnou do kategorie chudých.

Rok 2018: už polovina světové populace je na internetu
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.5%) 8 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Ta čísla o 1/2 populace se mi zdají pochybná. Docela by mě zajímala metrika – co tam vše počítají a také jak. Jak rozlišují lidi od zařízení, zda lidi, kteří aktivně používají internet (browser atd.) nebo i ty, co ho používají, aniž by o tom prakticky věděli (např. když použijí nějaké zařízení napojené na internet).