Rok 2019 očima redaktorů Cnews.cz

Co přineslo uplynulých dvanáct měsíců? Které produkty považujeme na nejlepší a nejhorší? Co nás příjemně překvapilo, nebo naopak zklamalo? Jaké marketingové úlety loni firmy spáchaly? A co čekáme od roku 2020?

3

Rok utekl jako voda, takže nesmí chybět naše už tradiční novoroční rekapitulace událostí, které formovaly svět informačních technologií. Co novinky přinesly společnosti a co naopak daly či vzaly nám osobně.

Předchozí rok jsme opět rozebrali v pěti tématech, v každém najdete čtyři pohledy našich redaktorů. Vzhledem ke specializaci jednotlivých autorů jde o pestrý přehled, který ale ani tak nejspíš nedokáže plně vystihnout uplynulých dvanáct měsíců. Nezapomeňte proto do diskuze napsat, které události a produkty byly nejdůležitější pro vás.

Předchozí
Následující

Nejhorší produkt

Radek Kejduš: Nejvíce mě zklamal tablet od Lenova, protože jsem od něj nejvíc čekal. Yoga Smart Tab má skvělý koncept a jako domácí tablet by mohl být hodně užitečný. Jenže Lenovo na něm šetřilo na nepravém místě, tablet má velmi slabý hardware a ani konstrukce už není tak dobrá, jako když s tímto typem tabletu přišlo Lenovo poprvé. Promarněná příležitost, jak vyrobit užitečné zařízení.

Operátorské tarify se za poslední rok trošku změnily, ale pořád jde o bídu. Od poloviny roku všichni operátoři postupně zavedli omezené neomezené tarify za ceny, které většinu zákazníků odradí. A bude se moci dále tvrdit, že tolik dat potřebuje jen pár křiklounů v redakcích. Naopak se drží nesmyslů zvaných Passy či StreamOn (ten už ale T-Mobile přestal nabízet). Oni se operátoři vlastně chovají tržně, nic moc je nenutí nabízet něco lepšího, ale až se to jednou změní a třeba přijde čtvrtý operátor, lidi si to budou pamatovat. A pak nemusí pomoci ani narychlo připravená lepší nabídka.

Facebook je velmi špatný produkt po většinu své historie a nejinak tomu bylo i loni. Síť, která žije z toho, že je na ní kritická masa uživatelů. Jinak jde o továrnu na data a na peníze (neplést s firmou, která chce vydělávat). Služba je zahlcena reklamou a uživateli zobrazuje, co uzná za vhodné. Můžete to trošku ovlivnit, když zaplatíte. Vámi sledované stránky a přátelé, to je pro Facebook jen takový orientační prvek, ve skutečnosti vám zobrazí dost odlišný obsah. A odejít není snadné, jsou tam přece všichni…

Lenovo Yoga Smart Tab

Jan Olšan: Nejhorší produkt je vždycky trošku ošidné „ocenění“, protože člověk má tendenci vybírat jen ze známějších věcí. Ale někde polozapomenutý nebo námi nezaregistrovaný určitě existuje nějaký úplně nefunkční nebo dokonce celému světu nebezpečný, smrdící, ultrafialový a radioaktivní kšunt všech kšuntů bude, jen o něm vědět. Nakonec jsem si ale vzpomněl na něco, co rád pohaním: explozi „gaming produktů“.

Už je tomu tak, že se z „gamerství“ stala módní subkultura, kterou se snaží maximálně vydojit průmysl, jen tentokrát to není tolik o hadrech, botách a kosmetice (i když…), jako o hráčských myších, hráčských klávesnicích, monitorech… a křeslech, podložkách pod myš/proti pobryndání hráčského stolu, hráčském všem možném. A samozřejmě, protože je to „Gaming“ (a má to nejspíš RGB LED), tak to stojí majlant navíc. Proto také ta exploze podobných produktů. No na rovinu, tohle mi přijde jako úplná pitomost. Teď před Vánoci jsem už zaregistroval i hráčský koberec (placka na zem pod jezdící židli, akorát má asi „agresivní design“ nebo možná to RGB?) a také „první aktivní hráčskou obuv na trhu“. A je to přátelé, moji cenu za největší kravinu nebo šmejd roku má tohle haraburdní.

Puma Active Gaming Footwear

Mimochodem ty gaming ponožky (ony jsou to tedy spíš gamerské papuče) jsou docela vtipné. Mají samozřejmě speciální design optimalizovaný na hraní na konzolích, čili asi válení se na gauči. A tyto gamechanging přezůvky či fusekle (v originále jim totiž výrobce říká socks) mají dokonce i několik různých režimů, aby vám pomohly k vítězství. Můžete si nastavit režim SEEK („hledání kořisti“), ATTACK („útoku“), CRUISE („křižování“, tedy ve smyslu křižování moře/vzdušného prostoru/cest, ne Kristů) a DEFENSE („obrany“). V čem tyto módy přesně spočívají, si nejsem úplně jistý, ale vypadá to, že v tom, jak natěsno si bačkoru na svých haksnách utáhnete suchým zipem. No neberte to za ani ne 2,5 tisíce, vítězové přece nemůžou nosit pantofle nebo ponožky z levného supermarketu 🙂

Petr Urban: Kontroverze Facebooku nejsou cizí, ale neznamená to, že bychom si jich měli přestat všímat. Firma se rozhodla stát se státem nad státy, když odhalila svou kryptoměnu. Tento plán ale selhává. Facebook také oznámil, že bude více orientovaný na soukromí, to ale nejde ruku v ruce s jeho obchodním modelem. Teď už se dostáváme k sociální síti. Její provozovatel nás opět přesvědčil, že je neschopný dostát svým tvrzením.

Na podzim pak odmítl přebrat zodpovědnost za lživé politické reklamy, čímž potvrdil, že stojí jen o peníze, ne o společenskou zodpovědnost. Ale nebojte, Facebook už prý aspoň přestane zneužívat telefonní čísla poskytnutá za účelem dvoufaktorového přihlašování k tomu, aby vám doporučoval nové kamarády.

Lukáš Václavík: Apple definitivně uznal, že jeho stylový nemodulární Mac Pro byl chybou a nástupce napravil všechny chyby. V Cupertinu se navíc chytili za nos a svůj problémový motýlí mechanismus u notebookových klávesnic po velké kritice rovněž zahodili. Nejhorší produkt jim přesto musím přiřknout. Televizní služba Apple TV+ se sice pyšní výbornou audiovizuální kvalitou a nízkou měsíční cenou, jenže ono tam ani není na co koukat. Deset seriálů a dva filmy, to je zkrátka slabý start.

Od Applu to byl odvážný pokus rozjet novou službu bez licencovaného obsahu, se svou vlastní produkcí totiž vytvoří bohatý a pestrý katalog až za několik let. To pak díky bezedné peněžence možná převálcuje i ostatní. V tuto chvíli ale TV+ má smysl jen díky tomu, že Apple dává roční tarif zdarma k novému hardwaru. Ignorování nejrozšířenější platformy světa (Androidu) je také krok vedle.

Článek pokračuje v další kapitole…

Předchozí
Následující

3 KOMENTÁŘE

 1. Nemohli bychom se slozit panu Urbanovi na rocni staz v Severni Koreji? Vyjma toho, ze bychom meli na rok klid, tak by treba po prijezdu prestal chtit narizovat Facebooku co ma a co nema na svem webu zobrazovat.

  Stejne tak by me zajimalo jake vsechny VR zarizeni zkousel. Protoze co ja vim od cloveka, ktery zkousel snad vsechno, tak puvodni system Oculusu Rift nebo ted noveji Valve Index je stale neprekonany a oba tyto dratove VR sety spolu s externima kamerkama jsou porad nejspolehlivejsi.

  1. RyZen 3000
  2. Android
  3. vyvoj technologie ANC ve sluchatkach
  4. stav webovych stranek Cnews.cz
  5. propagace Intelu
  6. aby AMD konecne neco predvedlo v grafikach Navi 20

  • Na tvém místě bych si dával pozor. Copak jsi ještě nepochopil že názory, byť naprosto stupidní či primitivní pánů redaktorů se kritizovat nesmí? Já to zkusil a bylo mi taktně naznačeno že by všichni (jak jinak, pan redaktor ví vždycky bezpečně nejlépe co si druzí myslí) ocenili kdybych už konečně odešel do řiti 😀 … a ještě si panáček postesknul že on nemůže rozdávat BANy, jinak by to už dávno udělal …. bolševická hospodárka tady … a klidně si mě kritizujte (nebo smažte, jak je u vás zvykem) 😀

   • Kritizovat můžete, ale ve vaše případě to nebylo o rozporování názorů, ale o nesmyslném napadání autorů a dlouhodobém trollení v diskuzích. „Co si myslí druzí…“ Na to máme redakční radu, kde o banech diskutujeme a vaše jméno tam už dříve několikrát padlo. Ochrannou ruku nad vámi jsme držel já, protože občas s vámi byla řeč. Ale pak už i mně došla trpělivost.

    A opět jsme u toho, že když někdo nesouhlasí s vámi, tak je to vohnout, bolševik a kdovíco ještě. O takovou diskuzi nestojíme, proto jsem vás požádal, abyste tu raději nic nepsal. Uplynuly dva měsíce a jste tu zas a překrucujete. Sbohem.