Rostoucí hrozba: falešné antiviry a staré Windows

0

Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru je plošně distribuovaná aktualizace systémů Windows, která každý měsíc vyčistí od škodlivého softwaru velké množství systémů a poskytne Microsoftu zajímavé statistiky, o které se nyní podělil.

Jako další hřebíček do hrobu stařičkých Windows XP se zarazil fakt, že čím je některá verze systému Windows aktuálnější, tím menší procento z nich bude infikovaných. Zatímco u Windows XP SP1 bylo infikováno 21,7 strojů z tisíce, s třetím Service Packem počet klesl již na sedm.

Počet infekcí klesá i s dalšími verzemi: Windows Vista SP2 má 2,2 infekcí na tisíc systémů, Windows 7 RTM ovšem o něco málo vyšších 2,8. Značnou výhodu mají i 64bitové varianty, kdy riziko infekce klesne zhruba na polovinu, jak můžete vyčíst z následujícího grafu. Moderní operační systém i nejnovější servisní balíček tak zajistí větší bezpečnost.

Stále větší hrozbu ovšem představují falešné bezpečnostní produkty, které se tváří jako běžný bezpečnostní software, avšak často uživatele varují před neexistujícími virovými infekcemi, za jejichž odstranění musí zaplatit, na pozadí dokonce můžou opravdový škodlivý software i stahovat.

V první polovině roku 2009 Microsoft odstranil 5,3 miliónů podvodného bezpečnostního software, v druhé polovině pak o 46,5 % více: 7,8 miliónů infekcí. Kvůli nárůstu tohoto typu malwaru se jeden ze zástupců Win32/FakeXPA dostal na třetí místo v žebříčku binárních škodlivin Microsoftu.

Více se můžete dozvědět v kompletní zprávě Microsoftu.

Zdroj: Microsoft Security Intelligence Report (PDF)

Rostoucí hrozba: falešné antiviry a staré Windows

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. ehádejme se dza firmy nebo státní isntituce, ale ten správce sítě tam prostě má udělanej obraz systému těch sí´tovejch komplů a jen to rozkopírovává když některý přeinstalovává nebo musí když se sesype:-)
    a ještě aby aktualizoval veškerej SW, keerej na tom obrazu má, nechcete toho po něm moc?
    nebo kdyby aspoń nebyl debil a ten obraz disku )pak ale je to o tý kompatibilitě a kdo by si s tim hrál než to zase odladíme?) kdybY aspoň 1x za půl roku třeba udělal upgrade svých obrazů, aby to měl aspoň trochu aktuální:-)