Router Synology RT 1900ac: jeden z nejrychlejších (minirecenze)

0

Značku Synology máme spojenou především se síťovými úložišti, která jsou velmi oblíbená. Kromě toho se však nyní Synology pustila do dalšího síťového prvku, a to rovnou do routeru. Model RT 1900ac rozhodně patří k high-endu v této kategorii a odpovídá tomu nejen jeho cena, ale také parametry. Mezi nimi nesmí chybět podpora 802.11ac a kombinovaná síť na frekvenci 2,4 GHz i 5 GHz.


 

Synology RT 1900ac 
zapůjčil
odkaz www.kobe.cz
zahájení prodeje listopad 2015
parametry
LAN 4× gigabit
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac; 2,4 GHz/5 GHz
antény 3× 3 MIMO
procesor 2× 1 GHz
RAM 256 MB
externí porty USB 3.0, SD
rozměry 206 × 160 × 66 mm
cena 4330 Kč

Synology vsadilo na nevýrazný, ale účelný design, který přiznává, že se zkrátka jedná o router. Od toho nikdo nečeká kosmický design s moderními výstřelky. Konstrukce však má netradiční stojan, o nějž můžete router opřít.


 
Na přední hraně najdete všechny potřebné LED diody potřebné pro signalizaci stavu sítě a také tlačítko pro vysunutí USB zařízení. Tím může být externí disk nebo třeba tiskárna. Pokud konektor USB 3.0 využijete pro připojení paměťového média, lze router velice jednoduše přeměnit také v NAS. Kromě toho lze z routeru sdílet i data na paměťové kartě. Synology si poradí s těmi ve formátu SD. Zajímavostí je také přepínač na protilehlé straně, který umožňuje rychlé vypnutí či zapnutí Wi-Fi.

Perfektní prostředí

Síťová úložiště Synology jsou známá svým prostředím DSM, které je spíše operačním systémem v prohlížeči. Lze do něj doinstalovat velké množství aplikací a veškeré nastavení je ihned po ruce a velmi přehledné.

Pro router výrobce použil velmi podobný systém, který přejmenoval na SRM. Pokud jste však někdy ovládali NAS od Synology, budete jako doma. Vzhled je prakticky totožný, pouze se změnily některé nabídky. Nechybí zde ani vestavěná aplikace Centrum balíčků, která slouží pro doinstalování aplikací. Těch je zatím připraveno pouze pět a najdete mezi nimi Download Station pro stahování přímo na externí úložiště nebo VPN a DNS server.

V nastavení najdete většinu funkcí, které lze od high-endového domácího routeru očekávat. Kromě již zmíněných sítí je to i možnost vytvořit Wi-Fi pro hosty, kteří nebudou mít přístup do interní sítě (v případě, že tuto možnost nepovolíte).


Velmi povedený je taky monitoring provozu, kdy je do grafu v reálném čase vypisováno jak využití sítě, tak vytížení procesoru. Ten je mimochodem dvoujádrový a pracuje na frekvenci 1 GHz. Asistuje mu 256 MB operační paměti typu DDR3. Právě operační paměť by mohla být jediným zádrhelem, pokud by měl být router využíván i jako NAS s možností zálohování. Systém SRM totiž umožňuje nastavit i automatické zálohy pro počítače od Applu se systémem OS X.

Stačí tedy připojit disk a aktivovat funkci Time Machine. Zároveň ale může být úložiště sdíleno pomocí běžných protokolů jako je SMB nebo AFP a stejně tak může být na routeru provozován FTP server. Při kombinaci těchto služeb je však dobré sledovat využití operační paměti, aby nedocházelo ke zbytečnému omezení standardní síťové komunikace.

Na technologickém limitu

Router Synology využívá dvoupásmovou Wi-Fi s podporou technologie MIMO a beamforming. Díky tomu je dosahováno perfektních rychlostí i při simultánním provozu na více zařízeních. Nás samozřejmě nejvíc zajímala maximální rychlost bezdrátové sítě 802.11ac, ale změřili jsme i běžný drátový gigabit a starší bezdrátový standard. U toho nás překvapila rychlost prakticky na hraně možností – 140 Mb/s. To stejné platilo u gigabitové drátové sítě, kde se rychlost pohybovala kolem 930 Mb/s. V případě nejrychlejšího možného bezdrátového připojení se rychlost přenosu dat zastavila na hodnotě 425 Mb/s.

Kromě rychlostí však router zaujme především zmíněnými možnostmi použitého rozhraní SRM. Díky němu router proměníte hned v několik dalších zařízení, ať už je to NAS, tiskový server nebo multimediální úložiště. Pokud sečtete všechny tyto možnosti, cenovka přes čtyři tisíce není nijak závratnou částkou.

Plusy / mínusy
zpracování
možnosti nastavení
přehledné rozhraní
rychlosti
kapacita RAM mohla být dvojnásobná
Hodnocení

Ohodnoťte tento článek!