Rozežranost Windows RT: kolik prostoru zabírá mobilní operační systém?

0

To, že Windows po měsících používání a pravidelném instalování aktualizací zabírají na disku prostor, který řádově počítáme na desítky gigabajtů, nám v současnosti uniká, nemáme důvod tento jev řešit. Proč také, když máme k dispozici disky natolik objemné, že jejich kapacitu nestihneme naplnit za dva roky. Leda byste patřili k notorickým stahovačů filmů a seriálů, které ve vysokém rozlišení zaberou prostoru docela dost. V takovém případě jste schopní naplnit terabajtové disky.

Jinak se taková kapacita naplňuje těžko. Přirozeně existují výjimky. Třeba když stříháte a zpracováváte video, místa nemáte nikdy dost. Opět se ale točíme kolem filmů. Hudební soubory zaberou hodně prostoru v případě, že si doma sestavujete kolekci alb ve formátu FLAC. Klasické empétrojky ale patří k dosti úsporným formátům. Navíc, dnes je v módě poslouchat hudbu přímo na YouTube, protože jde o nejsnazší cestu, jak si žhavý hit poslechnout.

 

Pevné disky v noteboocích obecně mají nižší kapacitu než pro stolní počítače, resp. vyšší kapacity stojí zbytečně mnoho peněz, přestože dostupné jsou. Toť cena za menší rozměry disku. Ani zde nicméně neřešíte, kolik místa Windows zaberou. Aktualizace se instalovat musí a rozšiřujícího se molochu dat si nevšímáte. Jenže existují ještě mobilnější a rozměrově méně náročná zařízení, jež operují s mnohem menším úložným prostorem. Bavíme se o tabletech.

Nejlevnější Surface obsahuje 32GB úložiště

Jestliže si dnes běžně koupíte notebook, který má v útrobách disk s minimálně půlterabajtovou kapacitou, takový tablet má běžně 32 GB. Apple stále prodává jako základ varianty s pouhými 16 GB vestavěné paměti. Microsoft se svým Surfacem začíná až na 32 GB, má k tomu ovšem důvod. Jeho operační systém je tak velký, že by se na 16 GB úložiště málem nevešel. Respektive, nezbyl by vám žádný prostor k tomu, abyste si do tabletu nahráli hudbu a aplikace.

Tip: Microsoft Surface oficiálně. Jak vypadá vyzyvatel iPadu?

Podívejme se na velikost Windows RT podrobněji. Když si koupíte základní a nejlevnější model tabletopočítače Surface, zůstane vám z 32 GB zhruba jen 16 GB. Dražší Surface s 64GB úložištěm vám ponechá prostor o velikosti asi 45 GB. V tomto případě již můžete pomýšlet na to, že byste si do svého stroje mohli nahrát pár filmů či seriálů, které nebudou v úplně mizerné kvalitě.

Microsoft do těchto tabletů integroval slot pro paměťové karty, jenž patrně budete využívat poměrně často. Pokud potřebujete prostor, pak zaručeně ano. Kdyby u nás fungovalo streamování hudby pomocí služby Xbox Music, situace by byla opět o něco jiná. Jenže v Česku se musíme spoléhat na vlastní obsah, offline obsah, který si do stroje sami uložíme. To vyžaduje prostor.

Kam se podělo volné místo?

Co tedy zabírá v Surface tolik prostoru? Jednoduše, v tabletu naleznete:

  • Windows RT,
  • Integrované aplikace,
  • Office RT.

Ačkoli by Windows RT měla představovat ještě optimalizovanější verzi Windows 8 pro používání v ultramobilních zařízeních, zabírají sama o sobě nepříjemně hodně místa. Dále sem musíme započítat integrované aplikace, které by ale měly tvořit relativně malé procento z celku, protože jak víme, aplikace pro Metro patří k velmi úsporným a často zaberou jen několik málo megabajtů. To ale spekuluji. Mnohem více se na zabírání volného místa podílí kancelářský balík Office.

Tip: Seznamte se s Windows RT. Kdo jsou? V čem se liší od Windows 8?

Ten je sice osekán na čtyři aplikace, konkrétně na Word, Excel, PowerPoint a OneNote, stejně ale právě on patří k důležitým faktorům, které do situace významněji zasahují. Windows RT, aplikace a Office nicméně celkově spotřebují 8 GB. Kam se podělo další volné místo?

Ačkoli Windows RT samy o sobě nezaberou půlku kapacity z 32GB úložiště, na „kradení“ kapacity se podílí nepřímo. Mizení využitelných gigabajtů zapříčiňuje chování operačního systému. Windows RT navazují na tradici svých kolegů z rodiny a rezervují nějaké místo pro zálohu. Na funkci obnovení systému podle Microsoftu padlo 5 GB. Ať už si koupíte Surface s 32 GB či 64 GB, v obou případech ztratíte 8 a 5 GB.

Microsoft Surface
Microsoft Surface | Foto: Microsoft

Reklamní trik

To dohromady dává 13 GB, jenže také záleží na jednotkách, v nichž počítáte. Microsoft samozřejmě používá starý trik s tím, že navenek velikost integrovaného úložiště uvádí v desítkové soustavě. Samotná Windows naproti tomu velikosti jednotek ukazují binárně. Když si tudíž otevřete Průzkumníka, zjistíte, že namísto propagovaných 32 GB máte k dispozici celkem 29 GB, resp. 58 GB místo 64 GB.

Odečtěte si to vyjde vám, že když si koupíte 32GB verzi Surface, budete mít k dispozici 16 GB. V případě 64 GB verze vám zase vyjde slíbených 45 GB volného místa, s nímž můžete nakládat, jak chcete.

Tento problém známe také z oblasti klasických pevných disků. Koupíte si disk, jenže ten podle informací Průzkumníka Windows skoro nikdy nedosahuje velikosti, kterou uvedl výrobce disku na přední etiketě. Je vždy o něco menší. Malá písmena pod čarou nicméně prozrazují, jak je vlastně kapacita disku počítána. Jenže kdo má tyto drobounké informační proužky číst, že? A proč Windows prostě neutnou binární zobrazování velikosti?

Rozdělení na oddíly

Na serveru Ars Technica zkoumali 64GB integrované úložiště v Surface RT ve Správci disků. Na obrázek se podívejte sami. Paměť je rozdělena na několik oddílů, člověk by až řekl, že jich je nezdravě mnoho. 300 MB zabírá oddíl určený nouzovému obnovení systému, 3,52 GB pak zabírá oddíl se soubory k obnovení. To je další rozdíl oproti Applu, při obnově nemusíte tablet připojovat k počítači, data máte vždy s sebou, ani o nich přitom nutně nevíte. Další, tentokrát 200MB oddíl přiřadil Microsoft datům pro spouštění.

Tip: Microsoft vydal první „Service Pack“ pro Windows 8. Zlepšil výkon a výdrž

Čtvrtý a poslední oddíl slouží pro samotný operační systém, aplikace a uživatelská data. V případě 64GB edice Surface dosahuje velikosti 55,11 GB.

Prostor se nadále zmenšuje

Jak jsem naznačil výše, Windows mají tu vlastnost, že časem jejich objem růste, někdy dokonce velmi výrazně. Instalace aktualizací postupně zmenšuje prostor, který můžete věnovat svým datům. Jestli nás sledujete pravidelně, víte, že zrovna pro Windows 8, potažmo RT, vychází dosti objemné aktualizace. První z nich, které neoficiálně přezdíváme Service Pack 1, vyžadovala ke stažení 170 MB dat. Po rozbalení ale jejich velikost pravděpodobně naroste, aspoň to tak bývá.

Ačkoli se Windows 8/RT na trhu sotva stihla ohřát, balíček nebyl posledním. Dne 13. listopadu Microsoft vypustil další porci aktualizací, které ve verzi pro Windows 8 zaberou dohromady 344 MB! Protože nemám po ruce Surface s Windows RT, nevím, jak se poslední porce aktualizací velikostně liší od Windows 8, ale lze předpokládat, že solidní objemy dat budeme přes Windows Update stahovat také zde. Windows RT navíc trumfují Windows 8 v tom, že obsahují sadu Microsoft Office.

Microsoft začal Surface RT prodávat s nehotovým kancelářským balíčkem. Office 2013 dodělal teprve nedávno a finální verzi uživatelů distribuuje až pomocí služby Windows Update. Jen tato operace si od každého majitele zmíněného tabletu vyžádala ke stažení dalších 580 MB dat. Jistě, balík rázem nenarostl o tolik, ale o kousek skoro určitě. Navíc nevíme, jak dobře systém po instalaci uklízí, protože někde mohou zůstávat pozůstatky v podobě dočasných souborů.

 Rozdělení interního úložiště Surface
Rozdělení interního úložiště Surface | Foto: Ars Technica

Aby instalace aktualizací proběhla, je podmínkou, abychom měli dost volného místa. Což nás opět omezuje v tom, abychom s prázdným prostorem dělali, co se nám zlíbí. Další zkoumání serveru Ars Technica odhalilo, že Windows RT (parně se to vztahuje i na Windows 8) z nějakého důvodu nechávají v úložišti také staré verze aplikací. Přestože pomocí Windows Store aplikaci aktualizujete a reálně používáte její poslední verzi, kdesi v tabletu straší stále předchozí vydání. Těch prý může být několik nazpět.

To už musíme nazvat regulérní krádeží cenného místa. Když tedy koupíte nový Surface RT, musíte provést aktualizaci prakticky všech předinstalovaných dotekových aplikací, sady Office a stáhnout objemné balíčky pro systém, jež obecně zlepšují výkon, výdrž a stabilitu. Plus obyčejné aktualizace. V případě 29GB, pardon, 32GB edice Surface RT vám tak využitelná kapacita prakticky okamžitě poklesne pod výše uvedených 16 GB. Leda byste se rozhodli nic neaktualizovat, což je ovšem nesmysl.

Kapacitu lze rozšířit

Když vezmeme v úvahu všechny uvedené faktory, včetně toho, že v Česku nevyužijeme stremovacích služeb a musíme si do tabletu vše ukládat sami, z vlastních zdrojů, zdá se nám 32GB verze Surface kapacitně nedostačující. K tomuto zařízení můžete připojit paměťovou kartu (až o velikosti 64 GB) či flash disk, avšak to má své omezení. Multimediální aplikace k takovému úložišti nemají přístup. Pracují s knihovnami, které pro změnu pracují jen se složkami na integrované jednotce.

Když si na kartu uložíte desítky alb, dotekový hudební přehrávač je bude ignorovat. Knihovny známe již např. z Windows 7. Bohužel, externí úložiště se součástí takové knihovny stát nesmí, to vám Windows nedovolí. Proto sice Microsoft může tvrdit, že Surface snadno rozšíříte o další gigabajty, jenže reálně je externí kapacita velmi špatně využitelná.

Surface je rozšiřitelný
Surface je rozšiřitelný | Foto: Microsoft

Můžete se rovněž spolehnout na SkyDrive, jenže to chce mít dobré připojení, navíc byste si museli koupit kapacitu navíc. Sedm gigabajtů zdarma vás totiž nevytrhne. Redmondští nabízí až 100 GB úložiště. Ačkoli se jedná zřejmě o nejlevnější cloudové řešení na trhu, stále vás bude něco stát.

Osmičky, resp. Windows RT, můžeme nazvat hybridním operační systémem, při nasazení na tablety je na nich ale vidět, odkud pochází. Zrodila se ve světě stolních počítačů a spoustu starých návyků neztratila. Microsoft zkouší v nové době prorazit po svém. Pro srovnání, iOS si vystačí ani ne s gigabajtem prostoru. Jenže přímé srovnání s Windows nesnese. Je pravda, že Surface oproti němu např. obsahuje pokročilý kancelářský balík.

Systém obsahuje řadu integrovaných ovladačů, takže k němu připojíte řadu periferií, včetně tiskáren. Obecný ovladač pro tisk podle ohlasů nefunguje vždy, ale Microsoft se rozhodně snaží, aby z tabletů s Windows RT učinil multifunkční stroje, které se přibližují běžným počítačům. Stejně by ale ještě měl na smrsknutí operačního systému zapracovat.

Zdroj: Microsoft | Ars Technica

Ohodnoťte tento článek!