Rozhraní Firewire: ohnivý drát na ústupu

0

Prostřednictvím rozhraní FireWire je dnes možné k přenosnému počítači připojovat například digitální kamery, fotoaparáty či další zařízení – v profesionální sféře se pak používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik, čteček paměťových karet a podobně.

V poslední době je však toto rozhraní spíše na ústupu, vzhledem k tomu, že tato zařízení se častěji připojují pomocí USB. FireWire tak najdeme ve stále menším počtu notebooků, přesto s ním počítá například společnost Apple ve svých počítačích MacBook.

Kdo však vlastní starší videokameru, připojitelnou pouze prostřednictvím FireWire, má u velké části nových notebooků smůlu – problém lze vyřešit například připojením rozhraní FireWire prostřednictvím slotu Express card.

Firewire logo

Standard IEEE 1394

Výbor pro standardy pod IEEE zavedl koncem roku 1995 standard IEEE 1394. Číselné označení vyjadřuje běžné pořadové číslo standardu, který popisuje rychlé rozhraní, určené pro činnost dnešních aplikací se značnými  nároky na přenos dat (zejména zvuku a videa). Verze FireWire podporují rychlost přenosu dat 400 Mb/s (varianta 1394a), nebo 800 Mb/s (implementace 1394b).

Varianta 1394a řešila určité problémy spolupráce a kompatibility zařízení z původního standardu 1394;  jinak má ale stejné konektory i stejné přenosové rychlosti.

Přenosové rychlosti

Rychlejší standard 1394b byl pak zaveden na počátku roku 2003. Jeho současná varianta podporuje přenosové rychlosti do 800 Mb/s, do budoucna je však možné dosáhnout 3 200 Mb/s (v tomto případě se jedná o specifikaci IEEE 1394c) – bude totiž podporovat i další síťové technologie, jako jsou optické kabely ze skleněných a plastových vláken.

Jak už bylo zmíněno, IEEE 1394 je také označováno jako iLink nebo FireWire. První název navrhla firma Sony a záhy se k ní přidala většina výrobců zařízení 1394. Pojem FireWire byl původně obchodní známkou firmy Apple, která se ale dohodla na poskytování bezplatných licencí. Označení FireWire 400 tak nesou produkty firmy Apple podle 1394a, zatímco FireWire 800 znamená 1394b.

IEEE 1394b: technické detaily           

Verze 1394b představuje druhou generaci standardu IEEE1394. Tento standard pracuje se dvěma typy nových kabelů a konektorů o 9 pinech, přičemž podporuje rychlosti od 800 do 3200 Mbs/s s měděným nebo optickým kabelem. Kromě vyšší přenosové rychlosti má 1394b ještě další vlastnosti:

  • Samoopravné smyčky. Nesprávné zapojení zařízení do logické smyčky znamená ve verzi 1394a havárii, zatímco rozhraní 1394b dokáže problém samo opravit.
  • Nepřetržitý duálně simplexní provoz. Každý ze dvou párů vodičů přenáší data v jednom směru (ke druhému zařízení) takže rychlost zůstává neměnná.
  • Kromě standardních měděných kabelů 1394a a 1394b podporuje také optické kabely.
  • Zdokonalená arbitráž signálů znamená možnost rychlejších přenosů a dalších kabelů.

První implementace normy IEEE 1394b používaly rozhraní o devíti vodičích a dvou párech signálových vodičů. Pro připojení zařízení 1394a do portu 1394b se ale používají dvě různé verze portů.

Firewire - port

USB versus FireWire

Pro univerzální připojení periferií je nyní rozšířené rozhraní USB 2.0, které svou datovou propustností (480 Mbit/s) předčí FireWire (400 Mbit/s) a disponují jím všechny moderní počítače (Apple, PC, notebooky). FireWire je ale prakticky rychlejší než USB 2.0 Full speed, poskytuje stabilnější datový tok a méně zatěžuje systém díky konstrukci řadiče, pracujícím v režimu DMA (přímého přístupu do paměti). V době uvedení rozhraní FireWire bylo k dispozici pouze USB 1.0, které mělo datovou propustnost nižší (12 Mbit/s), nebylo proto vhodné k připojení periferií s vysokým datovým tokem (externí disky, vypalovačky, scannery, fotoaparáty), ale pouze k připojení myší, klávesnic, tiskáren, atd.

FireWire

Ohodnoťte tento článek!