Rozhraní PCI Express míří do mobilů a tabletů. M-PCIe má být rychlé i úsporné

0

Rozhraní PCI Express během posledních deseti let zcela ovládlo vnitřnosti osobních počítačů a v budoucnosti se možná začne používat i pro externí periférie (prostřednictvím proprietárního Thunderboltu se tak ovšem děje již dnes). V blízké budoucnosti se ovšem tato technologie zřejmě podívá i do vašich mobilů či tabletů.

Sdružení PCI­-SIG, které má vývoj a standardizaci této technologie na svědomí, oznámilo dostupnost prvních specifikací její odnože s názvem M­-PCIe (Mobile PCI Express). Jejím smyslem je přenést tento hardwarový standard také do nejmobilnějších zařízení, závislých na napájení bateriemi. Výkon těchto přístrojů za poslední léta značně rostl, s čímž vyvstává potřeba rychlého rozhraní pro připojování například integrovaných úložišť či jiných komponent, požadujících vysokou propustnost v komunikaci s procesorem.

M­-PCIe by mělo být realizováno tak, že komunikační protokol rozhraní PCI Express poběží nad fyzickou vrstvou M-PHY. Ta je specifikována konsorciem MIPI Allliance právě pro použití v telefonech a podobných zařízeních. Je tedy od počátku stavěna s ohledem na minimální spotřebu, která bude vyžadována i od M-PCIe. M-PHY je navrženo na přenosové rychlosti vyšší než 1 Gb/s (přičemž v současnosti nejvyšší podporovaný režim Gear 3 by měl poskytovat 5,8 Gb/s a linek může být až osm), a může nad ním fungovat celá řada různých protokolů.

Schéma fyzické vrstvy M-PHY

M-PCIe by mohlo použito například pro připojování rychlých bezdrátových adaptérů nebo integrovaných úložišť SSD. Ačkoliv nebude plně kompatibilní s perifériemi z oblasti PC, i částečná kompatibilita na úrovni protokolu by mohla usnadnit výrobu výrobu výkonného hardwaru pro mobilní zařízení. Ušetří se totiž na validaci i samotném vývoji (zařízení pro PCI Express a M-PCIe se budou lišit jen fyzickou vrstvou). Podporu pro M-PCIe již také oznamují společnosti, nabízející výrobcům čipů licencování hotových návrhů obvodů, potřebných pro přidání M-PCIe například do mobilního čipu SoC. Ve svém portfoliu nabízejí implementace nového rozhraní například Cadence nebo Synopsys.

 

Sdružení PCI­-SIG také současně oznámilo, jak postupují práce na rozhraní M.2 (dříve známém pod jménem NGFF) pro SSD, které má v noteboocích nahradit v současnosti používané karty mSATA. To je také založeno na sběrnici PCI Express; používá až čtyři linky, což značně zvedne přenosové rychlosti oproti SATA 6 Gb/s. Specifikace rozhraní M.2 je nyní v revizi 0.7 a finální „uvedení“ tohoto standardu se očekává v čtvrtém kvartále tohoto roku.

Logo PCI Express

Zdroje: PCI-SIG, Synopsys, Cadence

Rozhraní PCI Express míří do mobilů a tabletů. M-PCIe má být rychlé i úsporné
Ohodnoťte tento článek!