Rozlučme se s desktopem. Kruh se uzavírá

0

Více než rok víme, že Windows po mnoha letech opustí zažitou platformu x86 a nabídnou plnohodnotný operační systém také pro velice populární ARM. Tyhle procesory zažily velký boom v malých a přenosných zařízeních, aktuálně pohání velkou část chytrých telefonů. Pak tu máme segment s tablety, který roste a bude růst, jenže tady vládne Apple, který již stihl prodat více než 55 milionů těchto zařízení. A to má háček, vládce tabletů používá vlastní procesory. Designování firma nehodlá svěřit komukoli jinému, až se samotnou výrobou konečného produktu se spoléhá na Samsung.

ARM stojí v opozici. Co má tedy dělat jiného, než spolupracovat s konkurencí Applu, že? iPady prakticky pořádnou konkurenci nemají, Android svému soku iOS záda zatím neukazuje, až Windows 8 se zatím zdají jako dobrý a schopný vyzyvatel. Microsoft má prostředky na to, aby mohl rozpoutat nelítostný konflikt mezi iOS a Windows. Osmičky nebudou komplikované, ba právě naopak. Dlaždicové prostředí Metro bude odladěné pro pohodlné ovládání na dotykových displejích a není okoukané, na což lidé reagují obvykle pozitivně. Metro je a bude pro spoustu zákazníků velice zajímavou a sexy novinkou.

Jenže osmičky se budou stále nazývat Windows, přestože Metro už nemá s původní ideou oken nic moc společného. A když si někdo koupí zařízení s Windows, očekává také desktop a aplikace s ním spojené. Ani Apple svůj systém pro mobilní zařízení nepojmenoval Mac OS. Ten zůstal na stolních počítačích a v laptopech. Když Microsoft před pár dny ohlásil, že desktop z Windows 8 nezmizí, mohli byste si pomyslet, že označení Windows zůstane operačnímu sytému oprávněně. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. A ať si říká kdo chce, co chce, desktop nám s okny pomalu zmírá.

Značka „Windows“ na překážku?

Ještě Windows 8 budou patrně nejvíce spojovány s procesory od Intelu. Platforma x86 nám zkrátka nabídce všechno, co známe. Žádná umělá omezení by nám neměla bránit v tom, abychom vedle Metra používali desktopové prostředí. Microsoft hodlá vytasit do boje s iPady hned na dvou platformách. Jedna edice Windows 8 poběží na platformě x86, druhá zase na ARM. Dokud se bavíme o Metru, nikde nevyvstává žádný zásadní problém. Aplikace pro dotykové prostředí se vyvíjí pomocí „lehkých“ technologií (běhové prostředí WinRT), takže bez zvýšené námahy vývojáře automaticky poběží na obou platformách.

A že tablety mají být o zvláštním uživatelském prostředí. Klasická plocha s ikonkami je dobře ovladatelná myší, zatímco prsty na tabletu by nás svou neodhrabaností a nepřesností brzdily. Proto si třeba řeknete, proč by vám vůbec na desktopu mělo záležet. Ať si zůstane na stolních počítačích, na tabletech máme nové a zářivé Metro. Jenže on se ten systém jmenuje Windows. A Windows prostě mají desktop, to ví přece každý. A kdyby ho neměla, kritika by produkt strhla. Proč se nezbavit jména? Všichni ho znají a známá značka dává lidem důvěru, to ano. Stejně tak ale mají mnozí na Windows spíše negativní názor a osmičky těmito předsudky zbytečně utrpí. Přitom půjde z uživatelského hlediska o skutečně nový systém.

Když chce Microsoft prorazit na trhu s tablety a spolupracuje s výrobci procesorů ARM, měl by všem nastavit stejné podmínky. To znamená, že by měl desktopový režim na tabletech založených na konkurenčním x86 také omezit. Situace okolo ARM se po sáhodlouhých diskuzích a všemožných bájích a pověstech konečně vyjasnila. Desktop tu bude, jenže ve velmi omezené formě. Bude tak omezený, že nemá valný smysl ho zmiňovat. Dokážete si představit, že by se na trhu nacházela zařízení se stejným operačním systémem, pouze jedna by obsahovala plnohodnotný desktopový režim (případ x86), zatímco druhá by ho neměla (ARM)?

Třetí strany nesmí desktop na ARM využít

V kolosálním příspěvku na blogu Building Windows 8 nám Microsoft prozradil, jak se situace okolo ARM má. Windows 8 pro ARM budou vyžadovat certifikát, který vydá Microsoft. Bez něj žádnou desktopovou aplikaci nespustíte. Certifikát samozřejmě není vyžadován u aplikací pro Metro. Nepodepsaný kód nerozběhnete a problém je v tom, že Microsoft nebude potřebné certifikáty jen tak někomu vydávat. Microsoft si tímto krokem zajišťuje, že se desktop nakonec nebude příliš využívat. Konkrétně v něm najdete domácí aplikace, tedy Internet Explorer 10, Průzkumník a sadu s kódovým označením Office 15. Plus několik blíže nespecifikovaných zabudovaných nástrojů.

Třetí strany budou odkázány na vývoj pro Metro. Proč by ale klasické programy nemohly fungovat na platformě ARM? Tady nejde jenom o základní nekompatibilitu. Vývojáři by své programy museli řádně upravit (v tomto případě překompilovat), aby vedle x86 mohly žít také v prostředí ARM. Jenže to Microsoft nechce a třetím stranám už vývoj pro Metro nejen doporučuje, ale rovnou nařizuje. S ARM skutečně má šanci posunout se dál, oprostit se od minulosti. (I proto by dávala smysl výměna názvu produktu.) A nenápadně to dělá. Navenek se sice tváří, že všechno bude jako dřív, jenže ono nebude.

S desktopem se kromě vysoké funkčnosti mj. logicky pojí nestabilita a náročnost na hardware. A nějaké modré obrazovky smrti uživatel na tabletu (ani třeba telefonu) vídat nechce. Metro a aplikace pro něj představují mnohem menší riziko, přinejmenším nebudou (tolik) padat. A systém je bude hlídat, aby nemohli uloženou elektrickou energii příliš vysávat. Operační systém pro tablety bude skutečně funkční až bez desktopu, který se na těchto zařízeních bez nadsázky považuje za přežitek.

Redmodští věří webovým technologiím, které rovněž (z hlediska nestability) nepředstavují velké riziko. V důsledku tak na ARM vůbec nebude dostupný prohlížeč s Flash Playerem. Donedávna platilo, že v Metru budeme mít Internet Explorer 10 bez podpory zásuvných modulů a na desktopu naproti tomu bude přítomen Internet Explorer 10 s podporou zásuvných modulů. Jak se ale ukázalo, tohle nadále platí pouze pro platformu x86. IE10 pro ARM se se zásuvnými moduly nebude kamarádit, a to ani v desktopovém režimu. Ztratí tak jednu z velkých předností a zároveň nevýhod.

Steven Sinofsky v jednom rozhovoru přímo poznamenal, následují trendy na poli smartphonů, a proto verze Internet Exploreru pro ARM nebude podporovat pluginy jako Adobe Flash. Tím definitivně potvrdil informaci uvedenou na blogu Building Windows 8.

ARM: už žádný Flash Player, ani jiné zásuvné moduly

Tam zase stojí, že Windows 8 pro ARM nepodporují běh, emulaci nebo portování existujících desktopových aplikací z platformy x86. Emulátor nečekal asi nikdo, ale stále byla ve hře možnost, že vývojáři své aplikace předělají, abychom je mohli používat i ve Windows 8 na spuštěných na ARM. Jenže to jsme se doufali marně. Až na pár vyvolených programů ostrouháme. Microsoft oficiálně tvrdí, že mu jde právě o stabilitu a dlouhou výdrž baterie.

Proč tedy ještě zachovávat desktop? Jedním z důvodů může být právě to, že se pak bude moct prohlašovat „Windows 8 mají i desktop“. Ten ale nebude reálně moc využitelný, alespoň ne v edici pro ARM. Výdrž je ale hodně důležitá, tablet přece nebudeme mít neustále připojený k elektrické síti. Procesory ARM by měli někteří výrobci sice nasadit i do notebooků, jenže ty přijdou na trh kdovíkdy a stejně se o nich mluví jako o počítačích nové generace. Prý předvedou něco, na co jsme u x86 nebyli zvyklí.

Může jít právě o vysokou výdrž při běhu na akumulátor. (Stolní počítač tím pádem nebude onen žrout, co bez stálého připojení k elektrické síti nic nevydrží, dorovná tak skóre s tablety.) Desktopový režim v osmičkách zajde tak daleko, že bude moct programy uspávat a vůbec bude celkově šetřit, kde jen to půjde.

Když nebudeme moci v prohlížeči využívat Flash Player ani jiné zásuvné moduly, proč bychom měli sahat pro IE10 pro desktop? Ten tím pádem nebude o moc atraktivnější než jeho kolega pro Metro. A tady získává Metro bod. Bez Průzkumníka se snad také obejdeme, takže zůstává de facto jediný program kvůli kterému se do desktopu občas přepneme. Stane se jím Office, konkrétně Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Tip: Tvář Office 15 a desktopu na ARM odhalena. Podívejte se na video

Je možné, že právě kancelářský software patří k důvodům, proč Microsoft desktop na ARM ještě nezavrhl úplně? Podle všeho by dlaždicové verze aplikací pro Metro nestihli vývojáři dostatečně rychle dokončit, takže aktuálně redmondský gigant možná ponechává desktopový režim, abychom měli s Office 15 kde pracovat. Možná, že „Windows 9“ spolu s novými Office dokáží, že desktop nepotřebujeme a nadobro nás od něj odstřihnou.

Windows 8 nové generace versus Windows 8 staré generace

Nacházíme se v poněkud zvláštní situaci. Windows 8 pro ARM nenápadně signalizují konec desktopu, natvrdo ukončují éru zásuvných modulů v prohlížeči, ba i počítačů se zbytečně vysokou spotřebou a komplikovaným ovládáním, které je běžnému člověku docela nepřístupné. Jenže osmičky budou fungovat i na procesorech x86, kde budeme mít plochu, podporu desktopových, nedotykových programů a zásuvných modulů v prohlížeči. Otázka zní, co bychom vlastně měli chtít. Co vlastně potřebujeme? A nezabíjí Microsoft potenciál nové generace počítačů postavených na ARM, když zároveň poskytuje mocnější edici Windows 8 pro procesory od Intelu?

Ohodnoťte tento článek!