Rozlučte se. Sony po 11 letech ukončilo výrobu PlayStationu 3

5
Sony DualShock 3 pro PS3

Až se tomu nechce věřit, že Sony ještě stále vyrábělo PS3, i když má již tři a půl roku na trhu jeho nástupce. Ale v domácím Japonsku ještě stále probíhala produkce černého modelu PS3 s kapacitou disku 500 GB a revizním označením CECH-4300C. Ta pochází ze srpna 2014.

Sony konzoli uvedlo 11. listopadu 2006 na domácí trh, 17. listopadu v Severní Americe a až 23. března 2007 v Evropě. Ke konci roku 2013 prodalo celkově 80 milionů kusů, za ony tři roky jich mohlo ještě pár milionů přibýt. Přesto jde o nejméně úspěšnou konzoli své generace. Microsoft prodal okolo 85 milionů Xboxů 360 a Nintendo pak přes 100 milionů Wii. Pro PS3 se celkově prodalo přes 600 milionů her, nejúspěšnější je GTA V s 20 miliony kopiemi.

PlayStation 3 s sebou přinesl odvážnou procesorovou architekturu Cell, na které spolupracovaly firmy Sony, IBM a Toshiba. Cell měl jedno řídicí jádro pro obecné výpočty a osm speciálních koprocesorů. Vývojářům trvalo pár let, než si na nový hardware zvykli a než z něj vytěžili maximum výkonu.

Konzole mimochodem alespoň ze začátku bavila hackery a hračičky. Umožňovala nainstalovat Linux a využít výkonného hardwaru i počítačovým výpočtům. U pozdějších revizí PS3 a v novém firmwaru první revize ale instalaci OS třetích stran Sony zakázalo. Fanoušci se kvůli tomu i soudili.

PS3 ale přišly i s ryze praktickými věcmi. Konzole od začátku nabízela Blu-ray mechaniku a ve své době byla nejdostupnějším přehrávačem. Přinesla též PlayStation Network, síť sloužící k multiplayeru, nákupu obsahu a dalším funkcím. Místo DualShocku bylo možné hrát i s kapesními konzolemi PS Portable a Vista.

Sony konzoli postupně zmenšovalo, když v roce 2009 uvedlo verzi Slim a 2012 pak Super Slim. Zároveň rostla kapacita interního disku a snižovala se spotřeba zařízení. PS3 s kapacitou 500 GB se dá ještě pořád koupit za cenu od 5000 Kč, ale vzhledem k tomu, že PS4 je jen o trochu dražší, by to byly vyhozené peníze. Leda že byste měli doma desítky her, kterých byste se neradi zbavovali.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. „Ke konci roku 2013 prodalo celkově 80 milionů kusů, za ony tři roky jich mohlo ještě pár milionů přibýt. Přesto jde o nejméně úspěšnou konzoli své generace. Microsoft prodal okolo 85 milionů Xboxů 360 a Nintendo pak přes 100 milionů Wii.“
    Ale no tak, letmý pohled na titulní stranu vgchartz.com a výběr 7. generace v grafu prodejů hw zabere asi tak 5 vteřin., přičemž aktuálnost dat je k 4/2017. Proč v článku uvádět data, která jsou neaktuální a tím pádem je jasné, že i poměr mezi jednotlivými konzolemi může být zcela jiný a také, že je??? Titul nejméně úspěšné konzole patří X360, což je pro PS3 úspěch o to víc, když vezmeme v potaz fakt, že X360 měl na trhu roční náskok a stál (alespoň v počátku) razantně méně než PS3.

  2. Vgchartz se mimo zpravodajského servisu zabývá pravidelným reportingem prodejů herního sw a hw (obdoba např. boxofficemojo v oblasti filmového průmyslu), přičemž vychází z dat poskytovaných výrobci, obchodními řetězci, popř. dalšími stranami (různá sdružení distributorů, výrobců, prodejců atd.). Sony od konce roku 2013, kdy nastoupila 8. generace, již neuvádí prodeje PS3 samostatně, ale společně s PS4. Proto jste se k novějšímu číslu přímo od Sony nedopátral. Není samozřejmě chyba, že vgchartz neznáte, popř. jeho datům nedůvěřujete. Chyba ovšem je uvádět téměř 4 roky stará čísla a vědět, že realita může být jiná, což v článku sám poznamenáváte, ovšem přesto z nich vyvozovat závěry o prodejnosti k dnešnímu dni hodnocením „nejméně úspěšné konzole své generace“. Pro zajímavost, právě konec roku 2013 a dále byl pro PS3 z pohledu hw prodejů velice úspěšný z důvodu uvedení The Last Of Us a druhotně i GTA V spolu s poklesem ceny konzole. Mimojiné i proto je PS3 v současnosti v prodejích mírně nad X360 (silný závěr generačního cyklu).

      • Sony dojednalo s Rockstarem exkluzivní dohodu na bundlování GTA V s PS3 Super slim, proto se uvedení GTA V více projevilo na prodejích hw u Sony, oproti MS. Navíc veškerý marketing ke hře (trailery, gameplaye) se prezentoval na PS3, což mohlo mít na prodej hw také nepatrný vliv. Pointa je však stále v tom, že k obou konzolím máte velice neaktuální data, ale svůj závěr, která z konzolí je jak moc/málo úspěšná, nevztahujete k době, ze které pochází data (pokud tam už ten závěr musíte mít). Z uvedeného pak vyplývá, že prodeje hodnotíte z celkového pohledu k současnosti, což je chyba, když aktuální data k dispozici nemáte.