RSS v Internet Exploreru a Firefoxu

0

RSS čtečka v Internet Exploreru je o něco pohodlnější než v prohlížeči Firefox. Také funguje v postranním panelu, ale umožňuje lepší čtení nových zpráv. Uživatelé operačního systému Windows XP mohou RSS čtečku využívat v Internet Exploreru 7 jako speciální funkci tohoto prohlížeče. Ve Windows Vista je obsah této RSS čtečky předáván i dalším programům, které s ním mohou pracovat. V praxi si tak můžete zvolit, jestli zůstanete při čtení RSS u Internet Exploreru nebo jiného programu. Samostatné čtečky však na druhou stranu nemusí tuto možnost využívat.

Prohlížení a přidávání RSS v IE

Pokud webová stránka poskytuje ve svém kódu odkaz na RSS výstup, Internet Explorer 7 to rozpozná a oranžově zabarví tlačítko se symbolem RSS v nástrojové liště. Když na něj klepnete, zobrazíte si zformátovaný obsah tohoto RSS zdroje a můžete se rozhodnout pro jeho odběr. Stačí klepnout na odkaz Přihlásit k odběru tohoto kanálu. Pokud web nabízí více zdrojů RSS, pak si je zobrazíte klepnutím na černou šipku vedle oranžového tlačítka RSS.

Odběr zpráv RSS v IE

Pro sledování aktualizovaného obsahu v odebíraných RSS kanálech klepněte na tlačítko s hvězdičkou a zobrazte si postranní panel prohlížeče. V něm pak klepněte na tlačítko Informační kanály. Uvidíte zde seznam odebíraných zdrojů RSS. Tučným písmem jsou zvýrazněny kanály s aktualizovaným obsahem. Novinky v zobrazeném kanálu si můžete různě seřazovat, nechybí zde vyhledávací políčko. Zadejte hledaný výraz, potvrzovat Enterem nemusíte, hledání probíhá automaticky.

RSS ve Windows Vista

Jedním z důkazů toho, jak je seznam RSS zdrojů v Internet Exploreru provázán s dalšími aplikacemi v systému, je jednoduchá RSS čtečka zobrazovaná v postranním panelu Windows Vista. Miniaplikace nazvaná Titulky informačního kanálu zobrazuje seznam novinek v aktualizovaných zdrojích RSS kanálů, které máte v IE7 přidány. Jestliže používáte poštovní program Outlook nebo Windows Live Mail, určitě jste se setkali s možností převzít RSS kanály z Internet Exploreru.

RSS ve Firefoxu

Pokud k prohlížení internetu používáte prohlížeč Firefox, pak jste si jistě u některých stránek všimli oranžové ikonky v řádku s adresou webu. Tato ikonka symbolizuje, že web dává k dispozici svůj obsah také ve formě RSS kanálu. Můžete si jej přidat do čtečky, zobrazit přímo ve Firefoxu a také jej ve Firefoxu tzv. odebírat. RSS výstupy z webů jsou ve většině případů aktualizovány s každým novým článkem, takže o něm budete na požádání vědět kdykoli. RSS tak nahrazují nepohodlné odebírání článků a novinek e-mailem. RSS je zkrátka aktuálnější a pohodlnější.

Prohlížení RSS zdroje ve Firefoxu

Pokud je web správně vytvořen, pak stačí klepnout na oranžovou ikonku v adresním řádku prohlížeče a počkat na zobrazení obsahu RSS kanálu. Někdy se pod tímto tlačítkem ukrývá také nabídka více dostupných zdrojů. Weby nabízejí odběr úplně všech článků, nebo jen obsahu z určité oblasti. Pokud ikonku nevidíte, hledejte symbol nebo odkaz na RSS přímo na webové stránce. Po zobrazení RSS kanálu uvidíte seznam jeho zpráv, některé weby zobrazují v RSS celé články, jiné pouze úvodník a obsah vám poskytnou po klepnutí na nadpis článku nebo odkaz Číst dál.

Odběr zpráv RSS ve Firefoxu

Pokud jste rozhodnuti web pomocí RSS sledovat, pak si po zobrazení kanálu vyberte z nabídky některý z nabízených programů. Odebírat RSS umí i přímo Firefox, a to pomocí Aktuálních záložek. Zvolte je a klepněte na tlačítko Odebírat. Zobrazený dialog potvrďte tlačítkem Přidat. Aktualizovaný seznam odkazů na nové články pak najdete v nabídce Záložky nebo v postranním panelu zobrazeném klávesovou zkratkou Ctrl-B.

Jak funguje RSS?

Každý článek, resp. jakýkoli jiný typ obsahu na webu, může být umístěn do tzv. RSS kanálu. Jde o speciální soubor, který se nachází na nějaké webové adrese a obsahuje názvy článků, jména autorů, odkazy na článek a data vydání. Podle toho, jak se rozhodnou autoři webu, je do RSS výstupu přidán buď úvodník, nebo celý článek. Čtenáři pak mohou díky čtečkám okamžitě vědět o novém obsahu na webu. RSS výstupy mají článkové weby, některá fóra, ale například i realitní kanceláře. Tam najdete v RSS aktuální nabídku nemovitostí. RSS je možné odebírat i pomocí webových aplikací, například v jednom ze starších čísel zmíněném Google Readeru.

Tip: Vyzkoušejte si přidání RSS z ExtraWindows. Přímý odkaz je www.extrawindows.cz/rss.xml.

Ohodnoťte tento článek!