Ruka v rukávu, Motorola v Googlu. Obchod za 12,5 mld. byl právě dokončen

0

O víkendu schválily čínské úřady převzetí Motoroly Mobility Googlem a společnost z Mountain View před chvíli obchod dokončila. Akvizice za 12,5 miliardy dolarů se protáhla na devět měsíců. Google ze z internetové a softwarové firmy stává i výrobcem mobilů, tabletů a jiné techniky.

O pozadí a motivech obchodu jsme už napsali tisíce znaků, stačí si přečíst Motorola a Google: megaobchod, který má zachránit oba zoufalé. Původní informace stále platí. Google potřeboval Motorolu, aby měl lepší pozici pro ochranu Androidu. Už přes dva roky jsou výrobci telefonů se zeleným robotem napadáni Nokií, Microsoftem, Applem a menšími troly, že prý porušují některé z patentů.

Motorola RAZR Motorola RAZR Motorola RAZR Motorola RAZR
Poslední telefon Motoroly, vkříšený Razr

Microsoft už na licencích vydělává miliony dolarů, přitom systém je dostupný zdarma. Výrobci ale nemají od Googlu záruku, že je ve sporech podrží a že mají šanci vyhrát, proto raději podlehnou a platí. To se má změnit. Google nakupuje tisíce patentů od IBM a teď už vlastní i 17 000 patentů Motoroly (dalších 7000 čeká na schválení). Možné křížové licencování a ochrana Androidu se tak může konečně stát realitou.

Otázkou je, co se samotnou výrobou zařízení. Spekulovalo se o tom, že Google výrobu prodá někam do Číny a nechá si pouze intelektuální vlastnictví a možná některé šikovné vývojáře. Google nechce zpřetrhat vztahy se stávajícími silnými partnery v čele se Samsungem nebo HTC, a proto určitě nebude zvýhodňovat Motorolu nebo ji dokonce věnovat exkluzivní péči. Pokud si Google ponechá celou firmu, maximálně provede restrukturalizaci (momentálně moc dobře nehospodaří), ale nadále to bude samostatná jednotka s novým majitelem.

 

Z pozice výkonného ředitele Motoroly Mobility odstoupil Sanjay Jha a jeho místo zastoupil Dennis Woodside, dřívější prezident Google America. Do nejvyššího managmentu si také přivedl nové lidi.

Zdroj: Google, Motorola

Ruka v rukávu, Motorola v Googlu. Obchod za 12,5 mld. byl právě dokončen

Ohodnoťte tento článek!